Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Geç Kalmayalım

İbrahim Şahin

25 Mayıs 2010, 21:04

İbrahim Şahin

Değerli hemşerilerim, sitemiz kısa sürede belli bir formata dönüşmüş, önemli hizmetler sunmayı başarmıştır. Bu konu da başta Hasan Bey’in büyük bir özverisinin olduğunu, Değerli yazarımız Naci Sözen’in yıllarını verdiğini biliyoruz. Bu arkadaşlarımıza ve diğer arkadaşlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Yalnız bu hizmetlerin de sizler tarafından alınmış olması hizmetler kadar önemlidir. Hatta daha da önemlidir. Siteyi önemli kılan siz okuyucularsınız, bunu bilesiniz.
 
İki günlük bir süre köyde kaldım. Okuyucuların memnuniyeti bizleri mutlu etti. Bunun yanında Bilgisayar imkânı olmayan hemşerilerimizden okumalarını beklememiz doğru olamaz. Okuduklarınızı, bilgisayar imkânı olmayan yakınlarınızla paylaşınız. Daha sitenin varlığından haberi olmayan hemşerilerimiz var. Bunları da sizler sayesinde kısa sürede aşacağımız inancındayız. Bilgisayar olanağı olup ta daha hizmetlerden yararlanmayan hemşerilerimiz var. Bunları da sizin çabalarınızla aşacağız.
 
Asıl sizlerden isteğim; Sivas’ta Aşık Veysel’in aşıladığı, halk ozanı geleneği Sivas ili ve çevre illerimizde günümüze kadar sürdürülmüş olup o bölgelerde, türkü söyleme, saz çalma nerde ise genetik bir bağ haline dönüşmüştür. Benzer bir olay bizim kasabamızda da yaşanmış olup farkında değiliz.
 
Detayını diğer yazılarımda yazacağım; Sinan’ın Çolak’ın başlatmış olduğu mani söyleme (yakı yakma) hemen hemen o dönemde her önemli olay için söylenmiş bir maniye rastlamak mümkün. Bu gelenek günümüze kadar gelmiştir. Şu anda yaşayan büyüklerimizin her birinin çok sayıda maniyi bildiği, benzer bir olayı yaşadığında ve ya duyduğunda hiç düşünmeden konuşmasının içine birden çok mani kattığını anımsayın. Azımsanmayacak derece söylenmiş bir mani hazinemiz var. Hepsi de günümüze kadar sözlü olarak gelmiştir. Bu günkü büyüklerimizin yok olması ile bu kültür değerlerimizin hepsi yok olacaktır. Mani söylemede büyük bir birikimi olan Ali Dağaşan’nı kaybettik. Ali Dağaşan’la birlikte çok sayıda kültürümüzü de. İşte sitemiz bu sözlü kültürümüzü yazıya dönüştürmenin en büyük aracı, paylaşımın en büyük aracıdır.
 
Her okuyucunun kendi aile büyüğünden dinleyip siteye ulaştırabileceği yüzlerce mani olacaktır. Bunların formatını Hasan Bey’in yapacağından eminim.
 
Ünlü bir şairimiz; ‘’Ne zaman bir köy türküsü duysam şairliğimden utanırım.’’ der. İnanın şu anda yaşayan nesil içerisinde bahsettiğim geleneğe bağlı söylenmiş manilerde en usta şairlere taş çıkartan ifade üstünlüklerine rastlıyorsunuz. Manilerde söyleyen kişinin hazır cevap gücünü, pratik zekâsını, ifade gücünü, felsefesini, zekâ düzeyini görebiliyorsunuz. Gelin el ele verelim bu değerlerimizi kaybetmeden yazıya dönüştürelim. Ben kendim bir günlük kısa süreli ziyaretlerden çok önemli derlemeler yaptım, bunları sizlerle diğer yazılarımda paylaşacağım. Gönlümüz sizlerle.
 
İbrahim ŞAHİN
 

Bu haber 1741 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN16 Mayıs 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi