Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

ZAFER   HAFTASI  VE  30  Ağustos. ŞANLI  ZAFERİ   ANISINA -  (1)  

Kazancı Haber

27 Ağustos 2022, 07:25

Kazancı Haber

Ankara’da toplanan Türkiye  1. TBMM tarafından alınan bir kararla  BAŞKOMUTAN olarak görevlendirilen ve Ankara yakınlarına kadar ilerleme cüreti gösteren Yunan birliklerinin yurdumuzdan atması istenen Gazi Mustafa Kemal, Akşehir üzerinden  Afyon Cephesine intikal etmiştir. Kurmay heyetiyle birlikte sabahlara kadar çalışarak Harekat Planı hazırlanır ve  sıra taarruz emrini vermeye gelmiştir. Nihayet,  26 Ağustos sabahı (100  yıl önce) Afyon Kocatepe’de  “ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emrini vererek taarruzu başlatmış ve bu taarruz emriyle başlayan  mücadele 30 Ağustos akşamı kesin bir zaferle sonuçlanmıştır. Zafer Haftası anısına yazılarımızın başında, 26 Ağustos  öncesi süreçle ilgili bilgilerimizi tazeleyelim. 

Bilindiği üzere, Osmanlı İmparatorluğu ile müttefikleri, 1. Dünya Savaşında yenilince, savaşın galibi olan devletler (İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan)  aralarında Anadolu’yu paylaşmış ve işgale başlamışlardı. Mustafa Kemal Paşa İstanbul limanlarına gelerek demirleyen İngiliz gemileri için “geldikleri gibi giderler“ dedikten sonra bu işgal ortamında Bandırma vapuru ile yola çıkmış ve 19 Mayıs 1919 günü bir kaç arkadaşı ile birlikte Samsun’a ilk adımını atmıştır. 

Başkomutanın   kafasında yeni Türkiye Devleti’nin kurulması fikri vardı. Bu devlet dört bir cephede verilecek olan Kurtuluş Savaşı, iç isyanların bastırılması ve siyasi mücadeleler sonunda gerçekleşecektir. Kurtuluş Savaşının özü, Amasya Genelgesinde yer alan “ Milletin Bağımsızlığını yine Milletin azim ve kararı kurtaracaktır“ maddesinde ifadesini bulur. Kurtuluş Savaşı ve Atatürk devrimlerinin iki hareket noktası (dinamiği) vardır. Bunlar; “ tam bağımsızlık“ ve “kayıtsız şartsız millet egemenliği” dir. 

Samsun’da, “Ya istiklal, Ya ölüm“ parolası ile başlamış olan Milli Mücadele sonunda  yurdumuz düşmanlardan temizlemiş  ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurularak “Ne Mutlu Türküm Diyene“ ilkesi ile “MİLLET”  olma yolunda başarıya ulaşılmıştır. 

Kurtuluş Savaşı sırasında, erlere, sabah kahvaltısında verilecek olan siyah zeytin sayısının 3 veya 5  adet olması konusunda şiddetli tartışmalar yapıldığı da bilinen bir vakıadır. Bu konuya değinen bir tarihçi, mücadelenin tam olarak anlaşılabilmesi için, o zamanların meclis tutanaklarının incelenerek yayınlanması gerektiğini söylemektedir. 

Cumhuriyet ve kazanımlarının korunması, kollanması ve yaşatılması, ATATÜRK TARAFINDAN,  gençlere ve gelecek kuşaklara emanet edilmiştir.  

Türk Milleti ve  savaşı kazanan   şehitler, gaziler ve tüm vatandaşlar için, bu mücadele bir zaferden öteye, bir VAR OLMA  veya YOK OLMAMA  mücadelesi niteliği taşımaktaydı 

Atatürk, “Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca, hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz,  Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk Milleti denir” demiştir.      

Türkiye Cumhuriyeti, Kurtuluş Savaşı ile Birinci Dünya Savaşının galip devletlerinin emperyalist baskılarına karşı duran, onlara karşı başarı kazanan ilk devlet olduğu için diğer devletlere de örnek olmuştur. Bu yönüyle, Türkiye'nin, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde,  9 Mayıs 1919 günü başlayan kurtuluş mücadelesi, Batı dünyasında takdirle karşılanmıştır.  Emperyalizme ve istilacılara karşı istiklal mücadelesi yapacak olan Doğu dünyası, gönlünde bir milli kahraman, idealinde bir kurtarıcı, yani, Mustafa Kemal arıyordu. 

Kurtuluş Savaşı üzerine yapılan bir sohbet sırasında, Atatürk, savaşı ve milletin azim ve kararlılığını anlattıktan sonra “İşte büyük zafer böyle ortak bir eserdir. Şerefler de ortaktır.” demiştir. Biraz durakladıktan sonra ise “ama yenilseydik sorumluluk ortak olmayacak, yalnız bana ait olacaktı.” demiştir. Bu konuşmaya tanık olan ünlü bilim adamı ve devlet adamı merhum Sadi IRMAK, eserinde,  “bu belagat karşısında gözyaşımı tutamadım. Tarihin, zaferleri kendine mal eden, yenilgileri ise maiyetine yükleyen sahte kahramanlarını hatırladım.” diye yazmıştır. 

Atatürk, 04 Kasım 1923 günü “ Cumhuriyet bedava kazanılmadı, bunun için çok kan döktük “ demiştir. Yine , Atatürk, Cumhuriyetin 10. yılı söylevinde “ az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk Kahramanlığı ve yüksek Türk Kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir “ demiştir.  

Kurtuluş Savaşı Başkomutanı, Vatanımızın kurtarıcısı,   Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı, çağdaş  medeniyetlerin üzerine çıkma ülküsünün öncüsü, eşiz bir lider ve Komutan, çağdaş bir devlet adamı,  barışsever, milliyetçi, dil, tarih ve kültür ile yaşamda akıl ve ilmin ışığını işaret eden, diplomat, siyasetçi, araştırmacı, hatip ve düşünce adamı, insanımızı ümmet olgusundan ulus gerçeğine taşımış, onurlu ve eşit yurttaşlar olmamızı sağlamış olan Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Büyük Taarruza katılan şehit olan, gazi olan kahramanları, bu zafer için tüm varlığını seferber eden Türk Milletini rahmetle, saygıyla ve özlemle anıyoruz. ZAFER HAFTASI, 26 AĞUSTOS BÜYÜK TAARUZ EMRİ VE 30 AĞUSTOS ZAFERİ 100. YILDA TÜM MİLLETİMİZE KUITLU OLSUN.  

NE  MUTLU  TÜRKÜM  DİYENE.  

Yazan/Derleyen: Av. Naci SÖZEN, 26 Ağustos 2022 

Bu haber 516 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi