Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BURS ALAN HEMŞERİLERİMİZE ÇAĞRI

İbrahim Şahin

30 Ekim 2010, 00:17

İbrahim Şahin

BURS ALAN HEMŞERİLERİMİZE ÇAĞRI
 
Daha önce yöre insanımızın özelliklerini: ‘’Potansiyel Zekamızın Sırrı, Coğrafyası ile Özdeş iİsanımız, Nedir Olumlu Davranışlarımızın Sırrı’’ gibi yazılarımda belirtmeye çalışmıştım. Zaman içerisinde  yöre insanlarımızın sergilemiş olduğu uygulama ve yaşantılar yazılarımı bir  bir doğrular niteliktedir.
 
 
‘’Nedir Olumlu Davranışlarımızın Sırrı’’ Yazımdan bir bölüm:
 
‘’Nasıl ki su içinde bulunduğu kabın şeklini alırsa; insan da yaşamış olduğu bölgenin coğrafi iklimsel özelliklerini kişiliğine yansıtır. Nasıl ki dört taraf dağlarla çevrili kendine özgü . Kişiliğimizde kendine özgü içine kapalı, sessiz. Yöremiz insanı kolay kolay sevincini dışa vuramaz. Acısını yüreğinde yaşar. Nasıl ki dağında fidan milim milim büyür, cılız… Kabuk bağlar soğuğuna karşı, sertliğe bürünür kırılmaz. İnsanı da nasır bağlar bedeninde… Zorluklarda pişer yüreği, kolay kolay yıkılmaz acıda, zorda. Ormanda asırlık ağaçla fidan iç içe, koyun kuzusuyla, at tayı ile dişler çayırı. Çocuğuyla ihtiyarı, birlikte yolar arpayı, buğdayı. Birlikte devşirir dalında meyveyi. Birlikte uyur, aynı yorgan altında, ayın ışığında dalların hışırtısında. Birlikte karşılar doğan günü, birlikte uğurlar batan günü…
   
Dört mevsim sabır içinde beklerse sırasını, sabırlıdır. Dört mevsim gün gün ilerlerse, ani manevralarla biri birinin sırasını almazsa, öyledir bizim insanımız. Bir günde, bir yılda değişmez huyu. Doğası gibi tek düzedir huyu. Yanardöner olamaz, renkten renge giremez.’’
 
Bu yazılarımın ortak özelliği Yöre kimliğimizin kendine has özellikler taşıdığı, Türkiye’de eşine ender rastlanan özelliklerden söz etmiştim.
 
Dayanışma, paylaşma, Türkiye’nin Hiçbir yerinde olmayacağı oranda hemşerilik bağının güçlülüğü.
 
Kazancıhaber Site yöneticimiz Hasan Köksoy’un Yazmış olduğu ‘’Yük Kamyon Geleneği’’ o kadar dikkat çekmiş ki Almanca çevrisi yapılarak Almanca yayınlanmıştır. Geleneklerin hızla kaybolduğu insanların bireyselleştirildiği günümüz ortamında dayanışma, paylaşım nostaljik duygular arasında yer alırken yöremiz coğrafyasında  her gün filizlenmektedir. Gurbet illere yük kamyon geleneğinde bir kuru keşi, acı soğanı soy bağı olanlarla paylaşma duygusu yatmaktadır. İnsanların sevdiklerine: ‘’ Sensiz ümüğümden geçmez’’ deyimi bu geleneği yaşatmaya devam ettirmektedir.
 
Yine yöre insanımızın nere giderse gitsin, hangi mevki ve görevde olursa olsun doğduğu yere vefa borcu olduğu bilincinde olması ve kendisini vefa borcu ödemeye mecbur hissetmesi. Bu mecburiyetle yurt genelinde var olan ‘’ Ermenekliler Dernekleri’’ imkansızlıklar içerisinde bir fazla öğrenciye burs verme mücadelesi vermektedir. Yurt ve vakıfların kendi kira giderlerini karşılama mücadelesi verirken bu dernekler tüm Taşeli öğrencilerine burs verebilmeyi hedeflemektedirler. Erçev’in sadece bu yıl oluşturduğu liste 200, önceki yıllar hariç, KON-ER'in   burs imkanı yarattığı öğrenci sayısı da azımsanmayacak ölçüde. Burada Tüm hemşeri derneklerini saymadım. Yine dikkat çekici bir özellik, bir kurum içinde birimlerin farklı düşünceye ve uygulamaya tabi olduğu halde tüm Hemşeri derneklerinin uygulama ve hedeflerinin aynı oluşu yöremize özgüdür.  
 
Yine geçen yıl, daha önceki yılda burs alan bir öğrencimizin ikinci yıl durumunun düzeldiği kendisine ayrılan burs parasının ihtiyacı olan birine verilmesini istediğini belirtmesi ender rastlanan özelliklerdendir.
 
Burada burs alan geçlerimiz, bilmelisiniz ki bu dernekler imkânsızlıklar içerisinde imkân yaratıp size sunuyor. Yöre insanımızın ortak özelliklerini detayı ile belirttiğim yazılarda yöre insanımız birle yetinmesini bilir.  Birle yetinmesini bildiği kadar biri bin etmesini de bilir. İşte dernek yöneticileri size sundukları küçük desteklerin sizler tarafından büyük bir geleceğe taşınacağını bildikleri için bu mücadelenin içerisindedir. Sizlerin her birinin bu gerçeği bilerek var olan çalışma azminizi zorlayarak son azmi kullanmalısınız. Biliniz ki bu coğrafyanın sizlere de ihtiyacı var.
 
Dernek yöneticilerinin özlemleri yükü her yıl aynı bağışçıların çekmesi yanında imkânı olan hemşerilerimizin duyarlılığının artması daha fazla kaynak yaratıp daha fazla öğrenciye şık sunabilmek. İmkânsızlıklar sonucu elenen her öğrencide kendileri elenmişçesine üzüldüklerini bilmenizde yarar olacaktır. Onların hedefi her başvuran öğrenciye burs imkânı yaratabilmektir.
 
Tüm yöre derneklerine, Tüm bağışçılara  ne kadar teşekkür etsek, başarılarını ne kadar takdir etsek az gelir.
 
Tüm öğrencilerimize üstün başarılar, aydın gelecekler dilerim.
 
İbrahim ŞAHİN
 
Yerel Yönetimlerimizin olanaklarını ya da olanaksızlıklarını biliyoruz. Sembolik de olsa yerel imkanları birleştirip 1 öğrenciye burs vererek bu öncülüğe örnek teşkil etmesini bekleriz.

Bu haber 1818 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

CUMHURİYET ŞEHİDİ ÖĞRETMEN ASTEĞMEN KUBİLAY ANILIYOR24 Aralık 2021

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi