Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KASABAMIZDA KİTAP ÇIKARTANLAR

İbrahim Şahin

25 Mayıs 2010, 23:44

İbrahim Şahin

Kasabamıza çıkarılan ilk kitaplar şunlardır;

1954 yılı’nda “Hatıralar ve İzlenimler” - Sami Tunca
1983 Yılı’nda “Güzel Sözler’’- İbrahim Toksoy
2009 yılın’da “Bir Eğitimcinin Yaşam Öyküsü’’-İbrahim Türker kitap çıkarmışlardır.
Sami Tunca (1928–2008)

Ayrıca Konyada Yayınlanan AKYOKUŞ. YENİ MERAM, YENİ KONYA, Ermenekte yaınlan, ERMENEK POSTASI, Konya Ereğlide çıkan; 27 MAYIS, ABC, EKSPRES. Keşanda çıkan; ÖNDER gazetelerinde makale ve şiirlerini yayınladı. Hürriyet ve Milliyet Gazetelerinde de Okuyucu mektupları çıktı.  Bazı dergi ve gazetelerde şiirleri yayınlandı ve yazı hayatına uzun yıllar devam etti ve vefat edene kadarda www.kazancibeldesi.com sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam ediyordu.
 

Ermenegi tanıtan üç kitapta hayatı ve şiirleri mevcut. Konya şair Ansiklopedisinin 1983 sayısında özgeçmişi ve şiirleri çıkmıştır. 1976–1980 yılları arasındaki ilkokul Ansiklopedilerinde Şiileri bulunmaktadır. Tuncanın çıkarmış olduğu diğer eserler;
“Hatıralar ve İzlenimler”(1954)
“Okulum I-ş” -Şiir (1955)
“Okulum II”-Şiir (1964)
“Şiirle Türk Tarihi” -Şiir (1964)
“Çocuklar İçin Şiirler” -Şiir (1971)
“Kazancı Kasabası”(1996)
“Gönül Bahçesinden”-Şiir”(1995)
“Gazi Hasan Ali” (2004)
İbrahim Toksoy,  (1920–1996)
İbrahim Toksoy, Balıkesir’de Çavuş olarak askerliğini sürdürürken ilkokul mezunu olması nedeniyle yazma seferliği uygulaması çerçevesinde iki ay süreli eğitmenlik kursuna katılır. (1943) kurs sonrası 1943–1945 Kazancı İlköğretim okulunda eğitmenlik yapar. Esmihan’la evlenir. Esmihan’dan Ziya ve Sabriye adında 2 çocuğu olur.  Kazancı İlköğretim Okulu’ndan Sarayönü İlköğretim Okulu’na atanır. Sarayönü’nden Gaziantep’in bir köyüne atanır. Esmihan’dan ayrılarak ikinci evliliğini yapar. Silifke DSİ’’ne memur olarak girer, DSİ’inden emekli olur.
İkinci hanımından Fikriye adında bir kızı olur. Fikriye Hemşire olarak çalışarak emekli olur.  İbrahim Toksoy’un birinci hanımından olan Oğlu Ziya, ABD’de paralı Astsubay olur. Kızı Sabriye, kasabamızda Mehmet Köksoy’la (Gabak) evlenir.İbrahim Toksoy. Çalıştığı sürelerde halktan ve basından derlediği Atasözlerini ‘’Güzel Sözler’’ olarak bastırtır. Kızı Sabriye’nin dediğine göre İbrahim TOKSOY” Güzel Sözler’’ harici kitap da yayınlamıştır.
İbrahim Türker Ayrıca Almanya’da çalıştığı yıllar Türk işçi çocukları için ders kitabı olarak 4–5–6–7–8.  sınıflar için ‘’Türkçe, Kültür, Sosyal Bilgiler Ders Kitapları’’nı çıkartır. ‘’ 23 Nisan Sevgi Çemberi ‘’ adlı bir de tiyatro kitabı çıkartır. İbrahim Türker’in ‘’Çağdaş Eğitim Dergisi’’nde 60’ın üzerinde makalesi, hürriyet gazetesinde çok sayıda makalesi yayınlanmıştır.
 
 
Naci Sözen 1995 yıllarından bu yana  ‘’Kazancı’’  ve  ‘’Kazancı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey’’ adlı kitap çalışmalarının basıma hazırlanıyor.
Bunların dışında Kasabamızda görev yapan öğretmenlerimizden Ömer yılmaz 2 adet Şiir kitabı, Derya Bülbül’ün 2 adetşiir kitabı vardır.
Benim kişisel araştırmalarıma göre tespit ettiğim kitaplar bunlardan ibaret, kasamıza ait başka kitaplar varsa okuyucularımızın bizlere iletmesini isteriz. Böylece kasabamıza ait kültürel değerlerimizden haberdar olmuş oluruz. Unutmayalım insanlar bıraktıkları eserlerle yaşar. 
Tekrar İbrahim Toksoy’a dönelim
İbrahim Toksoy, Güzel Sözler kitabının bir kısmını Kazancıda dağıtır ne yazık ki dağıttığı Nesil (Pilattin, Memiş gibi) hayatta olmadıgı için, kitapta kaybolan nesillerle kaybolmuştur. Uzun araştırmalar sonucu Postacı Naci Demircan’da bir adet buldum. Naci Demircan’a buradan teşekkürler Kitaptan bir adet Mehmet Gabak’ta, 2 adet Mahmut Toksoy oğullarında 1 adet Durmuş Çetin’de 1 adet Amet Ünlü’de olduğu,  olanların bir kısmı kaybettiklerini söylemektedirler. Kitap büyük ebat 240 sayfadan oluşmakta, girişte bir sunuş ve önsöz seçilmiş 7.000 üzeri atasözlerinden oluşmaktadır.
İbrahim Toksoy’un kalemi ile Sunuş:
İnsanlık âlemi toplumsal hayata tabi olduğu tarihten itibaren toplum kurallarına uymayı yükümlenmiştir. Tabiidir ki her insan içtimai hayatın gereği olarak şer-i kanuni mevzuata, törelere ve tüm muaşeret kaidelerine uyum sağlayabildiği nispette huzura kavuşabilecektir. 
Şayet uyum sağlayamaz, kurallara aykırı hareket ederse, toplumdan tepki görecek, dolayısı ile huzursuz bir yaşantı içerisine girecektir. İşte bu kötü davranışların sakıncalarını toplumumuza yansıtabilecek nitelikte bulunan bu atasözlerini yurdumuzun birçok yörelerinden bizzat halkın dilinden ve ayrıca basından, yayından derleyip yayınlamış bulunuyorum.  
Dini mevzuatımızı, kanuni mevzuatımızı ve törelerimizi bir nebze olsun izah etmeye çalışan bu atasözlerinin okuyanlara faydalı olacağını ümit etmekteyim.
Bizim dinimiz yani İslam Dini malum olanı olduğu gibi göstermeyi, ilavesiz ve eksiksiz mütealâ etmeyi vaaz etmiştir. Bu kurala samimi olarak her insan uyabilmiş olursa kötülükler kısmen de olsa önlenebilecektir. 
Her insan şu üç unsuru iyi bilmelidir.   Dürüstlük, çalışkanlık ve hakkına razı olma. Bu üç unsuru nefsinde toplayabilen kimse yaşama süresince mutlu olu
İbrahim Toksoy’un kitabında hiç işitilmeyen Atasözlerinin yanında, yaşadığı dönemdeki basında yer alan dikkat çekici sözler de mevcuttur. Seçilmiş bazı Atasözleri:
—Ey! Kafa sana düşen üç görev; baktığını gör, işittiğini dinle ve düşündüğünü bil.
—Ağlama sanatı öyle bir hünerdir ki onu en acemi kadın bile çok iyi bilir ve egzersizlerle geliştirir.
—Evvel lazımdı tımar, eşek öldü kaldı semer.
—Ata binince ayağım yerden kesildi diye gururlanma sakın, çünkü atın ayağı yerdedir.
—Ekini harmanda karıyı mezarda met et.
—İnsan dilinden, hayvan yularından tutulur.
—Ayakta duran köylü, oturan ağadan zengindir.
—Alçak yerde konaklama sel alır, yüksek yerde konaklama yel alır.
—Güzelliği giden kadın aşkından, serveti giden tüccar dostundan hayır beklemesin.
—Borçlunun duacısı alacaklısıdır.
Türkçe Öğretmeni -Şair - İbrahim ŞAHİN 12.09.2009-Kazancı

Bu haber 2115 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

CUMHURİYET ŞEHİDİ ÖĞRETMEN ASTEĞMEN KUBİLAY ANILIYOR24 Aralık 2021

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi