Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Martıların Çığlıgı

İbrahim Türker

16 Nisan 2015, 10:11

İbrahim Türker

Martıların Çığlığı

Şehrin bir limanından ağır ağır hareket eden yolcu gemisi başka bir kıyıya yolcu taşıyordu. Her yaştan yolcu vardı bu gemide. Yolcu salonuna en son giren yaşlı yolcu etrafına bakındı, oturacak boş bir yoktu. Geminin üst katındaki kanapelere çıkıp oturmayı düşündü. Yavaş yavaş merdivenlerden çıkarak uygun bir yer aradı. Buralarda daha çok gençler vardı. Bu gençlerden birisinin yerinden kalkarak kendisine gösterdiği yere teşekkür ederek oturdu.

Gemi dalgalar dolasıyla bir oyana bir bu yana yalpalayarak ilerliyordu. Çevresinde oturanlar genç kızlar ve delikanlılardı. Birbirleriyle yaptıkları hareketlerin sıcak ve samimi olduğu gözden kaçmıyordu. Yaşlı yolcuya göre bu hareketler normaldı Gençlik!!!! Diye düşündü. Zira o da gençliğinde böyle davranışlar içinde olmamış mıydı? Delikanlılar yakışıklı kızlar da güzeldi.

Şair şöyle dememiş miydi?.

İzmir’in kızları deniz,         

Denizi kız.
 

Geminin etrafında sayısız martılar bir aşağı, bir yukarı, bir sağa bir sola çığlık atarak. Gök mavisi ile denizin koyu mavisi arasında beyaz renkleriyle sanatsal ve şairane bir atmosfer oluşturuyorlardı martılar. Yaşlı yolcu bu güzellik karşısında çok duygulandı. Yolcuların havaya attıkları ekmek parçalarını yakalayabilmek için martıların nasıl çığlıkla çabaladıklarını bir süre izledi.

Martılar Açtı…

Bu sözcük ve anlamı, yani martıların çığlıkları ve aç oluşları taş gibi yaşlı yolcunun yüreğine taş gibi oturdu. Geçmişinde yaşadıklarını düşündü. Savaş yıllarıydı ve yatılı öğrenciydi. Sabahları üç adet zeytin ve tabakta içtiği çayı, bir dilim ekmekle kuru üzümü katık yaparak yaşadığı günleri düşündü.

Yerinden kalktı. Geminin kantininden altı yedi adet simit alarak parçalara ayırdı. Martıların yakalaması için arka arkaya havaya attı. Havaya attığı parçaların denize düşmediğini gördükçe gözyaşlarını tutamadı. Martılarda geldikleri kıyıya geri dönmeye başladılar.      

İbrahim TÜRKER İzmir 2009
ib.turker@hotmail.com

Bu haber 10461 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi