Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

PERŞEMBE GÜNÜ 24 Kasım.. Öğretmenler günü

İbrahim Şahin

22 Kasım 2011, 21:53

İbrahim Şahin

Bu gün 24 Kasım.. Öğretmenler günü. Yüce Atamızın okuma yazma seferberliğini ilan ettiği gün.. Türk öğretmeninin onur günü..


Her mesleğin, her sanatın bir erdemi, bir saygınlığı vardır. Ancak,  bu yüceliğe, bu düzeye nasıl ulaşılır? Bu isteği, bu sonucu  kimler yaratır? Hiç kuşkusuz  öğretmenler.
Çocuklarımızın yeteneklerini, sanat yönlerini, becerilerini keşfeden, onları büyük bir sabır ve özveriyle işleyendir öğretmen.
Tüm hayatını, vatanını ve milletini seven, tarihine, örf, adet ve geleneklerine saygılı, aklın ve bilimin ışığında aydınlık yarınlara koşan, laik, demokrat gençler yetiştirmek için feda edendir öğretmen…
Hiçbir zaman yalnızca bilgi vermekle yükümlü bir robot olmayan, iyi, doğru ve namuslu yaşamaya yönlendiren, insanı sevmenin, ruhların, gönüllerin huzuru olacağını kanıtlayandır öğretmen..
Bu meslek öğretmenler için, özlemle hatırlanan bir geçmiş yaşanması gereken bir gün ve korunması gereken bir gelecektir.
Öğretmenler, demokrasinin gelişmesinin, laikliğin güçlenmesinin, insan haklarının yaygınlaşmasının, halk kültürünün filizlenmesinin öncüleridir. Ülkemizin aydınlık yarınlara ulaşması için, elinde en güçlü silahı olan kalemiyle, cahilliğe, geriliğe karşı canı bahasına savaş verenlerdir.
Öğretmenler Anadolu’dur. Öğretmenler Türkiye’dir.
Öğretmen olarak amaçları, mesleğine gerçek saygınlığını ve etkinliğini kazandırmak olmalıdır. Bu kutsal mesleğin onurunun yanında sorumluluğunun da büyük olduğunun bilincindedir.
İnsan yaşamının vazgeçilmezleri ve öncelikleri vardır. Hava gibi, su gibi, vatan gibi, yar gibi..  İnanıyorum ki, Türk halkının, Türk Öğretmeninin,  Türk Gençliğinin vazgeçilmezi de, önceliği de Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Türk öğretmeni Atatürkçülük’ten ödün vermez, çocuklarına da bunu öğretir.
Hani toprağa tohum düşer  de
Yaprak yaprak, dal dal yeşerir
Çiçek açar ya,
İşte,
Bende yetişir çiçeklerin en güzeli,
Bende yetişir meyvelerin en lezzetlisi
Ben, insanlığın, kültürün, becerinin odağı,
Ahlakın, iyiliğin, ilmin, irfanın beşiği,
Gelecek güzellikleri yaratan ben..
Cehaletin kuraklığında çölleşen insanlara,
Tertemiz sular gibi,
Can veren, hayat veren …
Bende yetişir.
Bende yetişti Mustafa Kemal,
Bende yetişecek Mustafa Kemaller…
Ancak at sırtında gidebildiği Anadolu’nun ücra köşelerinde karayı ak etme için her türlü olumsuz şartlara karşı çabalarken kahpe kurşunlara hedef olan öğretmen arkadaşım, sana selam olsun..
Gencecik yüreğindeki heyecanla görev yerine giderken Fırat nehrinin azgın sularında kaybolan öğretmen arkadaşım, sana selam olsun …
Çok sevdiği öğrencisinin ölüm haberini alınca sınıfta yığılıp kalan öğretmen arkadaşım, sana selam olsun..
..Ve uygarlığa giden yolda köprüler kuran, aydınlık kapılar açan, evinde, sofrasında, gecesinde, gündüzünde hep öğrencilerini düşünen, onların başarılarını gözyaşlarıyla  alkışlayan, eğitimin ve öğretimin yürekli gönüllüleri…
SELAM SİZE… SEVGİ SİZE… SAYGI SİZE…

Kenan ÇAKAL
 
İstanbul Haber Gazetesi

Bu haber 1814 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN16 Mayıs 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi