Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Memleketim Tarihi İle Değerleniyor

Memleketim Tarihi İle Değerleniyor

Tarih 12 Eylül 2021, 20:13 Editör Yılmaz Orta

Değerli hemşehrilerim;
Uzun zamandır değişik sebeplerden dolayı ara vermiş olduğum Kazancı Haber sitesindeki “Tarihimiz ve Kültürümüz “ başlıklı yazılarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu yazımızın konusu hepinizin bildiği Dinek, Alain (Alin) ile Kasabamızın Çatalbadem mahallesi sınırları içerisinde yer alan Eirenopolis antik kenti hakkında olacaktır.

Dinek Ören Yeri ;Ermenek İlçesi, Kazancı Kasabası sınırları içerisinde, bölgeye hakim bir tepe üzerinde yaklaşık üç dönüm arazi üzerinde bulunan alana verilen isimdir.
Ören yerinin tam zirve yerinde doğal iri bir kaya üzerinde iri blok kesme taşlarla kuru duvar tekniğinde yapılmış, ismine Dinek denen bir mezar anıtı bulunmaktadır.
Anıt kısmen sağlam durumdadır. Anıt güney kuzey yönünde beşik tonoz örtülüdür Alnının tonoza kadar uzanan duvarları (doğu-batı) basamaklı (merdiven) şekilli yapılmış olup üzerinde bulunan doğal kayanın değişik bölümlerine, özellikle güney, doğu ve batı bölümlerine açılmış olan ahşap yerleştirme nişlerinden anıt çevresinde yapılarında olduğu anlaşılmaktadır.

Niş, mimari yapılarda duvar içinde bırakılan oyuklardır. Bu gün geriden bakıldığında kuru duvar tekniği ile yapıldığı hissini verse de taşların bir arada düzenli şekilde yüzyıllardır ayakta kalması aralarına birleştirici bir öğenin kullanıldığını göstermektedir. Roma İmparatorluğunda bu inşaat tekniğine taşı taşla taşıma sanatı denir.

Alin yada Alain Mağarası; Kasabamızın Bucak Mahallesi sınırları içinde bulunan ve hepimizin gördüğü ancak çok azımızın çıkıp ziyaret ettiği bir mağaradır.
Mağara tamamen doğaldır. İçerisinde büyük bir mezar vardır. Mezar bilinçsizce kazılmış ve içerisi boştur. Mağara duvarında kremasyon, yani ölen insanların yakılarak küllerinin konduğu yerler mevcuttur.
Ayrıca duvarın bir kısmında erken Hristiyanlık dönemine ait olan Azizlerin tasvirleri mevcuttur. Ancak büyük bölümü tahrip olmuş durumdadır.

Bu resimlerin burada bulunması buranın bir kaya kilisesi olduğunun kanıtıdır. Resimler üzerinden bu konunun uzmanı olan hocalarımızla beraber Alain mağarasında MÖ 7. Yüzyıldan beri yaşam belirtilerinin olduğu değerlendirilmiştir. Etrafı temizlenir, elden geçirilirse ziyaretçiler tarafından ziyaret edilecek bir yerdir.

Eirenopolis antik kenti; Kasabamızın Çatalbadem mahallesi sınırları içerisinde yer alan bir antik kenttir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, Karaman Müzesi başkanlığında, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün bilimsel danışmanlığında ilk olarak 2020 yılında başlayan kazılar devam etmektedir.

Aynı zamanda Ermenek’in Yukarıçağlar köyünde bulunan Sbide, Gökçeseki köyündeki Philadelphia antik kentlerinde de kazılar devam etmektedir.
Bu antik kentler ile ilgili ortaya çıkarılan yapılar ve buluntuların ilgililerince zamanı gelince açıklaması yapılır.
Eirenapolis isminde Osmaniye İline bağlı Düziçi ilçesi sınırları içinde de bir antik kent vardır.

Kasabamız için kurduğumuz hayaller gerçek oluyor. Yıllardır ihmal edilen ancak artık kabuğunu kırmakta olan kasabamızın gelecekte yıldızı parlayan bir yer olacağından hiç kuşkumuz yoktur.
Bu konuda emek harcayan halkımıza ve belediyemize de uzakta olan birisi olarak çok teşekkürler. Yapılan her hizmet geleceğe konan bir basamaktır.
Ören yerlerimizi ve Antik kentleri ileride gezmek için gelecek olanların Kasabamıza katkısının çok yüksek olacağını düşünmek heyecan vericidir. Sevgiyle Kalın.

Yılmaz Orta
MAKÜ Arkeoloji Bölümü

Bu haber 231 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Yük kamyonu yola çıkıyor

Yük kamyonu yola çıkıyor Mustafa karpuz 21Ekim perşembe günü Ankara İstanbul Anadolu yakası Küçükçekmece Esenyurt bölgelerinde yük gönderme...

MasterChef Türkiye Programı Karaman'a geldi

MasterChef Türkiye Programı Karaman'a geldi 4 Ekim 2021 Perşembe günü Karaman Taşkale tahıl ambarlarının önünde çekimlerinin yapıldığı MasterChef Türkiye Progr...

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN30 Ağustos 2021

© 1999 - 2021 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi