Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN

Yılmaz Orta

07 Temmuz 2022, 11:04

Yılmaz Orta

Bayramda neler yapılır, nasıl kurban kesilir bunları camilerimizde hocalarımız uzun uzun anlatırlar. Bayramlarımızın kültürel gelişimimiz üzerinde önemli katkıları vardır. Çocuklarımızın öncelikle paylaşmayı öğrenmesi , bencillikten de uzaklaşması demektir. Sevgiyi, mutluluğu, huzuru, yediğimiz yiyeceği, sahip olduğumuz parayı, paylaştığımız bayram günleri çocuklarımıza bunu göstermek için çok önemli bir fırsattır. Çocuklar bayramlarda ve özel günlerde mutlu olma alışkanlığı edinir. Mutlu çocuklar, mutlu bir geleceğin de habercisidir.


Değerli Hemşehrilerim;

Bayramlar, mutlu olma alışkanlığının kazanıldığı zamanlardır.

Kurban Bayramı yine geldi.  Allah hepimize tekrarını göstersin.  Bayramda neler yapılır, nasıl kurban kesilir bunları camilerimizde hocalarımız uzun uzun anlatırlar. Bayramlarımızın kültürel gelişimimiz üzerinde önemli katkıları vardır. Çocuklarımızın öncelikle  paylaşmayı öğrenmesi , bencillikten de uzaklaşması demektir. Sevgiyi, mutluluğu, huzuru, yediğimiz yiyeceği, sahip olduğumuz parayı, paylaştığımız bayram günleri çocuklarımıza bunu göstermek için çok önemli bir fırsattır. Çocuklar bayramlarda ve özel günlerde mutlu olma alışkanlığı edinir. Mutlu çocuklar, mutlu bir geleceğin de habercisidir.

 

Kültür insanları maddi manevi korur

Tarihe baktığımızda, Dünyada iz bırakmış, sanata, bilime evrensel katkı yapan uygarlıklar seviyesine çıkabilmenin ilk şartının dünyayı algılamada millî kültürel değerleri ilk planda tutmak olduğunu görürüz. Kültür, Milletlerin  geçmişinden  miras aldıkları ve hayatlarının her alanını düzenleyen maddi-manevi değerler bütünüdür. Kültür, aidiyet duygusuyla kendisine bağlı insanları maddi manevi koruyarak  kuşaktan kuşağa  aktarımında insana muhtaçtır. Kültür ve insan arasında karşılıklı faydaya dayanan bir ilişki vardır. Bu yüzden gelişim ve ilerleme yolundaki her millet, binlerce yıllık ortak yaşam ve deneyimlerle biraraya  getirdiği  kültürel mirasını, evrensel değerleri de içselleştirerek ve onlara da hayat alanı tanıyarak, gelecek kuşaklara aktarmanın öneminin farkındadır.

 

Bayramların özünde paylaşma ve yardımlaşma duygusu  vardır.

Kültür  geçen tarihi süreç içerisinde oluşmaktadır.  insanlık yaşadıkça gelişip büyümektedir. Günümüz çocukları da yaşadıkları çevreyi toplumsal birikimleri birlikte yaşamı oluşturan değerleri anlamaya çalışırken doğrudan yaşayan kültürden yararlanırlar. Bu yönüyle Bayramlarımız yaşayan kültürümüzün en güzel ve yaşatılması gereken unsurlarından biridir. Çünkü bayramlarımızın temelinde paylaşma ve yardımlaşma yatar. Ayrıca bütün akrabaları bir araya getirmesi günümüzün hızlı ve yoğun yaşamında, bütün kuşakların yüz yüze görüşmesi ve özlem gidermesi içinde bulunmaz bir fırsattır. Bu buluşmaların yine küslerin barışması gibi çok özel bir yanı da vardır. Çocuklarımıza hoşgörüyü ve affediciliği öğretirken tartışmasız verebileceğimiz en güzel örnekler bu bayram günlerinde yaşanır.

Bayramların çocuklarımızın gelişiminde önemli bir yeri vardır.  Bayram sabahları erken kalkmak ve en temiz ve değerli kıyafetleri giymek, kişinin öz bakım ve temizliğiyle ilgilidir. Yakınlarımızla ve büyüklerimizle bir araya gelirken kıyafetimize önem vermek kendimize ve onlara duyduğumuz saygının en güzel göstergelerinden biridir. Yine bayram sabahları bayram namazına gitmek ve kaybettiğimiz büyüklerin mezarlarını ziyaret etmek, insanların ölümünden sonra da bizim için ne kadar değerli olduğunu ve onlara olan saygımızın ebedi olduğunu çocuklarımıza göstermek için bulunmaz bir fırsattır. Bayramlarımızda çocuklarımıza verdiğimiz hediyeler hem bayramları çocuklarımıza sevdirmek hem paylaşmanın, birini hediyeyle mutlu etmenin önemini öğretmek açısından çok önemlidir. 

 

Bayramlar ömür boyu hatırlanır

Şunu hiçbir zaman unutmayalım. Çocuklarımız  doğumlarından hatta anne karnından itibaren sürekli gelişen ve öğrenen varlıklardır. Her yaş evresinde bu manevi değerlerin tekrar gösterilmesi ve hatırlatılması gereklidir. Çocukların  kişisel gelişiminde 0-5 yaş dönemi çok çok önemlidir. Çocuklar bu dönemlerde ne görürse hayatının diğer dönemlerinde de bunu sürdürürler. Bayramlar ve  özel günlerde yaşananlar, bilinçaltına kazınır ve ömür boyu hatırlanır. Bu gün biz bile ah o eski bayramlar der dururuz. Sağlıklı, gelecek nesiller için, özünden kopmamış çocuklar yetiştirmenin ne kadar önemli olduğu bizler yaşayarak öğrendik. Çocuklarımızda öğrenecektir.

                                 Hepinizin Kurban Bayramı Mübarek olsun. 

 

             Sevgiyle kalın.

             Yılmaz ORTA

             Arkkeolog-Sosyolog

Bu haber 611 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi