Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

HASAN AĞA'NIN GARIKLARI

Hüseyin Akgül

14 Şubat 2020, 18:22

Hüseyin Akgül

Hepimiz hatırlarız İzmit’te Osman Gazi Köprüsünün yapımı esnasında asma köprünün taşıyıcı halatının kopmasından kendisini sorumlu tutan Japon mühendis Ryoichi Kishi, “Sorumluluk benim” yazılı not bırakarak hayatına son vermişti. Her konusu geçtiğinde bu Japonlar ne kadar onurlu, gururlu insanlar, çok dürüst insanlar deriz öve öve bitiremeyiz Japonları.

Biz elhamdülillah müslümanız ve dinimiz bize, doğruluğu, dürüstlüğü, her zaman hilesiz, hurdasız iş yapmamızı emreder. İslâm ahlâkında doğruluk ve dürüstlük, insan onurunun ve sağlıklı bir toplum yapısının vazgeçilmez şartlarından biri olarak kabul edilmiştir. Dolayısıyla dürüstlük, gerek fert gerekse toplum için zorunlu olan ahlâkî niteliklerin tamamını kendinde toplar. Adı Muhammed-ül Emin olan bir peygamberin ümmetiyiz.

Ama dünya genelinde öyle bir tezatlık var ki, hiçbir toplum maalesef müslümanları doğruluğuyla, dürüstlüğüyle, kendisinden emin olunan insanlar olarak tanımıyor. Ruslar’ın meşhur sözü “ Çeçenden canını, Azeri’den malını, Türk’ten karını sakınmalısın” sözü durumun ne kadar içler acısı olduğunu göstermektedir.

Elin gavuru dediğimiz Budizm dinide mensup birisi hata yaptığı için onuruna yediremeyip intahar ediyor daima dürüst olmamızı emreden bir dinin mensupları olarak namımız dürüstlükle değil hile, hurda ve diğer olumsuz davranışlarla anılır olmuş. Bu işte bir terslik var, oturup düşünmemiz gerekiyor, biz mi gavurlaştık, gavurlar mı müslümanlaştı?

Buraya kadar yazdıklarım geneldi, herkes içindi. Peki bir de halkın dişinden tırnağından arttırarak, vergiler ödeyip, hazinede toplanan bu vergilerle halka hizmet eden, daha doğrusu etmesi gereken merciler ne kadar gavur ne kadar müslüman?

Geçtiğimiz yıl seçimlerden birkaç ay önce bir firma çalıştığım yere yakın bir cadde ve bağlı sokaklarının asfaltını kazıdı daha sonra karla karışık yağmur yağarken oraya asfalt döktü. Ama ne asfalt. Yol yamur yumur, bütün rögar kapakları kimisi alçak kimisi yüksek. Gerçi o yol da yağmurlu havada yapıldığı için asfaltı kalktı birkaç ay sonra patates tarlasına döndü. Hükümet seçimiz kazandı, firma parayı aldı. Halktan alındı, zengine verildi hizmet olmadı heba oldu. O yol yapılmasaydı daha iyiydi. Kütahya-Dumlupınar arası yolu çok kullanırım. Yapılalı birkaç sene oldu. Her gidişimde bir yer çöker şeridin biri kapalıdır.

Gelelim bizim gölete. Su sorunu kasabamızın kronik problemidir. Hasan Ağa garıklarını sulayabilirse üç beş domates biber yetiştirir, yemeğine katık yapar. Bizim iktidar da yıllardır alamaz Kazancı’yı. Bir şeyler yapmalıdır. Şöyle devasa bir gölet yapalım, hem halkın çatlamış toprağı su görsün hizmet olsun, hem belediyeyi alalım. Çatlamış toprağın su görmesi çok iyi, iyi de düşünmüşler. Belki niyetler güzel, gerçekten büyük hizmet. Hepimiz alkışladık. Ortada devasa bir gölet var, bir emek var ama su yok. Hasan Ağa’nın garıkları suya kavuşamadı hala. DSI sitesinde resimler koymuş, işte şu kadara keçe, şu kadar membran uygulandı, şu kadar su tutacak demiş. Demiş te o su tutmadı. O DSI nin mühendisleri bilmiyor muydu, o eğimde sadece düzeltilmiş toprak üzerinde keçe ve memran konulunca zarar göreceğini bozulacağını. Pekala da biliyordu. Maksat hizmet değil ne yapıp yapı bir an önce yapıp seçim kazanmaktı. Müteahhit parayı aldı, hükümet seçim kazandı. Hasan Ağa vergisini ödedi ama garıkları susuz kaldı.

Kim suçlu, Hükümet suçlu seçim kazanmak uğruna Hasan Ağanın vergilerini çöpe attık su veremedi gerçek müslüman olamadı.

DSI suçlu, su tutmayacağını bildiği halde yakaya toprağın üstüne keçe ve membranı serdirdi. Torağın üstüne beton, betonun üstüne membran, membranın üstüne beton olmazsa bu su Hasan Ağa'nın garıklarına ulaşamayacağını bildiği halde görünürde yaptı ama yaptığı şey Hasan Ağa'nın garıklarını sulamadı.

Eski belediye suçlu, takip etmedi. Doğru mu yapıyorlar yanlışmı bakmadı. Belkide rakip partiden olduğu için iliglenmedi. Gerçek müslüman olamadı.

Idareciler hizmeti siyasi veya maddi çıkar için değil de "Halka hizmet hakka hizmettir" anlayışıyla yapmadıkça hesap veremezler

Biz suçluyuz, gördüğümüz halde bu su burda durmaz, diyemedik. Gerçek müslüman olamadık. Elin gavuru kadar onurlu olamadık. O su Hasan Ağa’nın garıklarını sulamazsa hepimiz intahar edelim.

Bu haber 4821 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

2024 Kazancı Belediye Başkanı Kim Olsun

Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi