Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Bilmek Ya da Bilmemek

İbrahim Şahin

25 Mayıs 2010, 21:27

İbrahim Şahin

En kolay iş bilinen iştir. En zor iş bilinmeyen iştir. Bunu yöremizden örneklendirebiliriz.
Çobancılığın temel geçim kaynağı, temel meslek olduğu dönemlerde “ki dışardan bakıldığında kolay bir meslek’’ içine girildiğinde kolay olmadığı görülüyor.
 
Doğumundan son günlerine kadar ömrünü tamamlayan bir çobanımız görevini oğluna; genç oğluna devreder. Genç oğul akşam obasına kan ter içinde döner ve yapamayacağını söyler.  Ertesi gün yaşlı baba birlikte düşerler sürü peşine.
 
Sürü bir dağdan bir dağa yol alır. Yaşlı çobanımız bir taş üstüne oturur. Oğlu sürekli uyarır. ‘’Sürü uzaklaştı, yetişemeyiz. Yaşlı baba aldırmaz. Akşam gölgesi vurmaya başlamıştır dağların eteğine. Yaşlı çobanımız alır kavalı eline başlar çalmaya. Sürü alışık olduğu sese kulak verir. Dönüşe, kaval sesine doğru yol almaya başlar. Belli bir süre sonra çobanın yanında. Çoban çalmayı sürdürür. Sürünün peşinden de ara ara yürür. Yurt yeri oba dediğimiz yere gelinmiş, ağız tadında çomaçlar dürülmüştür. Genç oğul, gördüklerine şaşırır.
 
Yine iş konusunda sürekli verilen bir örnek; bir çiviyi bütün gücümüzü sarfetsekte sökemeyiz, pes etmek zorunda kalırız. Tattığımız duygu başarısızlık. Aynı çivinin bir pense ile söküldüğünü görsek, bilsek bizim için bir hiçtir, çiviyi sökmek.
 
Yöremizde yaptığımız işlerin hiç biri kolay ve basit işler değildir. Yorucu işlerdir. Sabahtan akşama, kara sabanla çift sürmeler, at eşekte yük taşımalar, Temmuz sıcağında orak sallamalar. Hepsi de sonunda mutluluğu tattığımız işler. İşi bitirme, öküzün kendimizin yiyeceğimizin güvencesini oluşturma sevinci, unutturur bize yorgunluğu. Sabah kalkındığında bütün yorgunluk unutulmuştur. Ahırı, çuvalı dolu görmek ayrı bir mutluluk.
 
Burada diyebilirim ki zor olan iş yok bilinmeyen iş vardır. Yapılamayan iş yok öğrenilemeyen iş vardır.
 
İşi öğrenmenin temel şartı öğrenmeyi kabullenmek, öğrenmeyi amaç edinmek.
 
Benim burada gündeme getirmek istediğim şiire ilgi duyan, şiir yazma özlemi çeken gençlerimize basit ipuçları. Şiir yazmayı amaç edinin. Şiir okuyun, dinleyin. Onlara özenin, başlangıçta, onları taklit edin. Yazdıklarınızı bilenlerle paylaşın. Onlar size bir yol gösterecektir. Sitemiz bu alanda size bir ortam oluşturmakta. Bu ortamdan yararlanın
 
Unutmayın site sizin, gelecek sizin. Gelecekte bu site sizlerle yaşayacak.
  
İbrahim ŞAHİN –Nisan 2008     
i.sahin42@mynet.com
 
 

Bu haber 1782 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

CUMHURİYET ŞEHİDİ ÖĞRETMEN ASTEĞMEN KUBİLAY ANILIYOR24 Aralık 2021

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi