Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Maden Kazası ile Değişen kaderimiz

Hasan Köksoy

30 Ekim 2019, 09:49

Hasan Köksoy

Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında, su baskını sonucu 18 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasının üzerinden 5 yıl geçti. Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında, su baskını sonucu 18 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasının üzerinden 5 yıl geçti. AA muhabirinin derlediği bilgiye göre,

28 Ekim 2014'te öğle saatlerinde 34 işçinin bulunduğu Ermenek'teki özel bir linyit kömürü madeninde su baskını meydana geldiği ihbarı alındı.

16 işçinin sağ kurtulmayı başardığı ocakta mahsur kalan 18 işçiye ulaşmak için AFAD koordinasyonunda acil durum müdahale çalışmaları başlatıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerince arama-kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere iki uçak ve helikopter görevlendirilirken, iki komando timi de olay yerine sevk edildi. Yine çalışmalara destek amacıyla AFAD, Sağlık Bakanlığı, UMKE, TTK, TKİ, Türk Kızılayı ve belediyeler başta olmak üzere birçok kurumdan bölgeye ekip ve araç gönderildi.

Bölgeye kısa sürede art arda ulaşmaya başlayan ekipler, su tahliye işlemlerini hızlandırdı. Mahsur kalan işçilere ulaşılması için öncelikle madene akan su, pompalarla boşaltılmaya çalışıldı.

Madende mahsur kalan 18 işçinin, Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Ömer Cansu, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer ve Recep Çiloğlu bir buçuk ay sonra cansız bedenlerine ulaşıldı.

Aradan tam 5 yıl geçti ve Ermenek Belediyesi konuyla ilgili olarak maden kazasının bölgemiz açısından sosyo-ekonomisi boyutunu ele alan bir toplantı düzenledi.

Belediyenin Salonunda gerçekleştirilen Toplantıya Belediye Başkanı Atila Zorlu, Belediye meclis üyeleri, İlçe Parti Başkanları, Kooperatif Başkanları, Mahalle Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

İlçemizdeki kapalı olan madenlerimizin aktif duruma geçirebilmek için toplantıya katılanlarla karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu ve toplantı basın bildirisinin okunmasıyla sona erdi.

Belediye Başkanı Atila Zorlu maden kazası ile ilgili olarak bölgenin değişen kaderini yeniden yazmak istediklerini belirterek şunları kaydetti;

"28.10.2014 tarihinde İlçemizde meydana gelen ve 18 Kişinin ölümüyle sonuçlanan elim maden kazası sonrasında maden işletmeleri kapatıldı.

Taşeli Bölgesi olarak adlandırılan Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler İlçelerini kapsayan yaklaşık 1.850 km2 ’lik alanda yaşayan 50.000 hemşerimiz dolaylı ve direkt olarak madenlerden geçimini sağlamakta olduğundan, bu olay bölge halkımızın maddi ve manevi olarak olumsuz etkilenmesine sebep oldu.

50 yılı aşkın zamandır geçimini madencilik ve tarımdan sağlayan Taşeli Bölgesi halkımızın maden ocaklarının kapanmasından sonraki en büyük sorunlarından birisi olan işsizlik ve istihdam sıkıntısı nedeniyle bölgemiz çevre İl ve İlçelere doğru yoğun bir göç sıkıntısıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Taşeli Bölgemizin coğrafi yapısının tarım ve hayvancılığa elverişli olmaması, en verimli tarım arazilerinin 2002 yılının Temmuz ayında yapımı başlanan ve 2014 yılında kesin kabulü yapılarak enerji üretimine başlayan Ermenek HES baraj sularının altında kalmış olması, geriye kalan arazilerin ise küçük boyutlarda ve makinalı tarıma elverişli olmaması ile sulama sorunları vb. sebeplerden dolayı bölgemizde tarım ve hayvancılık da bölgemiz halkı için geçim kaynağı olmaktan çıkmıştır.

Taşeli bölgesinde vardiyalı sistemle gece gündüz sürekli üretim yaparak çalışarak ailesinin geçimini sağlayan yaklaşık 5000 maden işçisinin ve kömürün taşınması için faaliyet gösteren, nakliye sektöründe çalışan yaklaşık 750 kişinin madenlerin kapatılması nedeniyle işsiz kaldığı ve bunlara zincirleme olarak çalışan diğer sektörlerin de bundan dolayı faaliyet gösteremediklerinden İlçemiz esnafları da kepenk kapatma noktasına geldiğinden kaynaklı olarak bölge halkımızın sosyol ekonomik sıkıntılarını da beraberinde getirmiştir.

Örneğin geçim sıkıntısı, aile içi şiddet, boşanma, banka kredilerinin ödenememesi, iş bulmanın zor olması vb. nedeniyle bu kişilerin bu sıkıntılarının çözümü için ya da ailelerinin geçimlerini sağlayamadığından dolayı İlçemizden büyük bir göç dalgası başladığı görülmektedir " dedi.

Elbette her bir işin ve işletmenin çalışma şartları ve yaptığı işe göre riskleri vardır. önemli olan kurallara uyulması ve kurumların belirlenen standartlarda iş ve işlemlerini yürütmesini sağlamak, bunun içinde yetkili kuruluşların gerekli denetimlerin mekanizmalarını çalıştırılarak olası kazaların önüne geçmesini sağlamak.

Kazalar kişilerin ve toplulukların kaderi olmamalı, gerekli tedbirlerin zamanında alınarak bu tür kazaların bir daha yaşanmamasını sağlayabiliriz..
Hoşça kalın Dostça kalın..
Derleyen: Hasan KÖKSOY - 29.10.2019

Bu haber 4382 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

Yayla Çeşmelerimiz Canlandı23 Haziran 2021

© 1999 - 2021 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi