Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Atın İyisine Doru Derler, Yiğidin İyisine Deli Derler

Tarih 25 Mayıs 2010, 17:27 Editör Kazancı Haber

Keyvan Süleyman, Kazancıya ilk yerleşen Keyvanlar sülalesinin ilklerindendir.

Keyvan Süleyman, Kazancıya ilk yerleşen Keyvanlar sülalesinin ilklerindendir. Adana Ceyhan’da kardeşleri ile anlaşmazlığa düşer, babasına ayrılacağını söyler. Babası kendisine 100 keçi, yükünü taşımak için birkaç deve verir.

Keyvan Süleyman, yükünü yükler Silifke’ye kadar gelir. Silifke’de yemek molası vermek isterler. Akşamın yaklaştığı, yemek hazırlama süresinde karanlığın çökeceğini hesap ederek Keyvan Süleyman, tuluktaki pekmeze ekmeğin kurusunu doğrayıp bir yağ dökmelerini söyler. Hazırlanan yemek yenirken Keyvan Süleyman : ‘’ İyi bir Kervan Helvası olmuş.’’ der. Uzun süre halkımız arasında yer alan ekmek ovalamasının adı Kervan Helvası, sonradan söyleyiş değişikliğine uğrayarak Keyvan Helvası olarak anılır.

Keyvan Süleyman, Uluköy’e yerleşir. Zamanla Uluköy ve çevresinde yer alan eski yerleşik kişiler göçe zorlanarak tek ederler. Keyvan Süleyman Sonradan Davutlar’ın yerleşmesini sağlar. Hıdırlar’a tutmasını vererek yerleştirir. İlerleyen tarihlerde Ermeneklioğulları’na kız verir, böylece Uluköyde; Keyvanlar, Davutlar, Hıdırlar, Ermeneklioğulları yer alır.

O dönemlerde bölgenin hâkimiyeti Davdas Beyliği ile Anamur Beyliği arasındadır.

Keyvan Süleyman’ın Oğlu deli Yusuf atıcılığı, avcılığı, yiğitliği ile meşhurdur. İki Beylik sık sık Deli Yusuf’u işleri düştüğünde çağırırlar.

Davdas Bey’i Anamur Beyi ile haber gönderir.

Anamur Beyliği’nin emir uşakları Deli Yusuf’a:

-          Davdas Bey’i seni emreder.

-          Söyleyin beylerinize deli emir almaz emir verir.

Emir erleri gider haberi iletirler. Bunun üzerine Davdas Bey’i kendi adamlarını gönderir. Davdas Beyi’nin emir erleri Deli Yusuf’a hemen gelmesini söylerler. Deli Yusuf: ‘’Ne zaman geleceğime ben karar veririm.’’ der. Davdas Beyi adamları gider. Deli Yusuf dayanamaz atına biner yola düşer.

Davdas’a varana kadar 12 keklik vurur. Davdas Beyi’ne, canın av eti yemeyi çektiyse buyur. Senin işin yok mu Allahın delisi ile uğraşacağına padişahla uğraşsana, gücün bir deliye mi yeter? ‘’der. Bunun üzerine Davdas Bey’i: ‘’Atın iyisine doru derler, yiğidin iyisine deli derler. ‘’ der. Deli Yusuf’u misafir eder, bir iki hafta av avlattırır.

Deli Yusuf Davdas’tan döner. Atını bağlar daha evine çıkmadan bir bağrışma, bir haykırış: ‘’ Âşık Hasan ve adamları köyden bir kız kaçırdı.’’  Âşık Hasan Bahşiş Yörüklerindendir. Tozlu Yaylası’nda bulunmaktadır. Deli Yusuf atına biner. Tozlu yaylasının Erikkoyağı denen yolun Davut beleni’ne çıkan yere geldiğinde Âşık Hasan ve adamların Kanlısay’da olduklarını görür. Durmaları için seslenir. Âşık Hasan ve adamlar: Ne sen bizi gör ne biz seni, var git yoluna.’’ derler.  Deli Yusuf üç el ateş eder. İki kişi ölür, bir kişi yaralanır.

Deli Yusuf, oradan Anamur Beyliği’nin yanına varır: ‘’Beyim, insan dünyada namusu için yaşar, ben namusumu temizledim. İki leşi yere serdim, birini yaraladım. Cezamı o şerefsizlere bırakma sen ver.’’der.  O süre içerisinde bağrışarak sağ kalan Âşık Hasan’ın adamları gelir: ‘’ Kanımıza kan isteriz, Kanımıza kan isteriz….’’  Anamur Bey’i: Susun, susmazsanız deliye bir emir verir hepinizi öldürtürüm. Deli Yusuf: ‘’Beyim ben sağ kalırsam siz emir vermeseniz de hepsini öldüreceğim, birini sağ bırakmam.’’ Der. Bunun üzerine bir yalvarma: ‘’Beyim ne olacak bizim halimiz, ne olur bir çare, koru bizi.’’

Anamur Beyi: ‘’Yarından itibaren hepiniz göçünüzü toplayın gelin.’’ Bu emirle Bahşişli Yörükleri göçlerini toplayarak Tozlu Yaylası’nı terk eder. Bu olaydan sonra da bir daha gelmezler. Böylece Tozlu Yaylası Kazancı’ya dâhil olur.

Kanlısay; kan rengindedir. Üzerindeki kan renginin bu alaydan kaynaklı olduğuna inanılır.

Tozlu Yaylası’nda oluk denilen pınarın oluşu yerleşim için tercih edilecek güzel yaylalar arasında yer alır. Pınar’ın üst kesimi, Kanlısay çevresi, Davutbeleni çevresinde eski yurt yerlerinin kalıntıları mevcuttur.

Deli Yusuf, evlenmeden ölmüştür. Sülalede Yusuf adı sürdürülmektedir hatta deli lakabı bile.

Kaynak: İzzet Ay Annem Fatma Şahin’nin anlattıklarına dayandırılmıştır. 
İbrahim ŞAHİN – 01 Eylül 2008     

Bu haber 2534 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

Kazancılıların Sahip Olduğu LAKAPLAR Listesi

Kazancılıların  Sahip Olduğu  LAKAPLAR  Listesi Bazı kişilerin renkli kişiliklerinden olacak, birden fazla lakaba sahiptirler.

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ Görüldüğü gibi sınırlarımızın da yakın tarihte çizilmiş olması bölgeye sonradan geldiğimiz tezini doğrular nitelikt...

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN30 Ağustos 2021

© 1999 - 2021 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi