Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

BİR ‘’KÜLTÜR VARLIĞI’’MIZ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

BİR ‘’KÜLTÜR VARLIĞI’’MIZ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Tarih 04 Eylül 2023, 16:18 Editör İbrahim Şahin

Türbesekisi Mezarlığı’nda bulunan türbe Yukarı Mahalle’’den Turgut Altunsoy’un başvurusu sonucu Karaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kazancı Muslu Dede Türbesi’’ olarak tescillenmiştir.

BİR ‘’KÜLTÜR VARLIĞI’’MIZ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Kazancı Belediye Başkanı Muhittin Tuncel’den aldığım bilgiye göre Kazancı Kasabası Türbesekisi Mezarlığı’nda bulunan türbe Yukarı Mahalle’’den Turgut Altunsoy’un başvurusu sonucu Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ''Kazancı Muslu Dede Türbesi’’ olarak tescillenmiştir.

Belediye Başkanı Muhittin Tuncel türbenin incelenmesi için başvuruda bulunmuş olup onay beklenmektedir.

Karamanoğulları’nın 1250’de Ermenek’i Başkent yaptığı, türbenin ise 1300’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Türbe bugünkü gözle bakıldığında tarihi bir kalıntı, bir taş yığını gözükse de tarihteki işlevi ortaya konulduğunda şaşırtıcı boyutlara ulaşmak mümkündür.

Türbenin inşa edildiği dönemde çevre yerleşim yerleri; Dereköy(Tepecik), Köristan, Köyönü, Ağayanı (Ayyanı), Asar Krallığı (Kumtepe-Uluköy), İmaret (Türbenin bulunduğu yer) Bugün bu yerleşim yerlerinden hiçbirinde yerleşim yoktur.

İmaret, göç yolu üzerindedir, diğer yerleşim yerlerinin ortasında buluşma yeridir. İmaret (Aşevi) bulunmaktadır. Aşevinin girişinde ‘’ Kapımız açıktır giriniz, aşımız mubahtır yiyiniz’’ yazmaktadır.

İmaret geleneği şu an Karaman idaresi tarafından yürütülmekte olup yine kapısında aynı yazı ‘’ Kapımız açıktır giriniz, aşımız mubahtır yiyiniz yazmaktadır.’’

İmaret ayrıca Karaman’da bir derginin adıdır.

İmaret hem yerleşim yerinin adı hem aşevinin adıdır. İmaret’te bulunan Türbe, Muslu Dede’nin Dini eğitim verdiği eğitim merkezidir.

Bu kültür hazinesini gün yüzüne çıkaran Belediye başkanımız Muhittin Tuncel’e, Hemşehrimiz Turgut Altunsoy’a teşekkürler.

 

İbrahim ŞAHİN

NOT: Yazıda Araştırmacı Yazarımız Naci Sözen’in arşiv bilgilerinden yararlanılmıştır.

FOTO: İbrahim DEMİRTAŞ- ÇAĞDAŞ HABER

Bu haber 266 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih/Kültür/Geleneklerimiz

Kazancı geçmişinde doğal bitkilerle tedavi usulleri ;

Kazancı geçmişinde  doğal bitkilerle tedavi  usulleri ; kulak çınlaması, rüyalar ve hayvan sesleri

ERMENEK (Germanicopolis)

ERMENEK (Germanicopolis) ERMEMEK (Germanicopolis), antik Isauria'da bir kasabaydı. (Hierocl. s. 709; Concil. Chalced. s. 659; Const. Por...

ANKET

2024 Kazancı Belediye Başkanı Kim Olsun

Tüm Anketler

KAZANCI’DA DOĞAL BİTKİLERLE TEDAVİ USULLERİ;07 Ocak 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi