Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Prof. Ramsay'ın Antik Tarih Ermenek Notları

Prof. Ramsay'ın Antik Tarih Ermenek Notları

Tarih 19 Ağustos 2023, 14:08 Editör Hasan Köksoy

Haydar ÖZTAŞ hocamızın İngiliz Arkeolog ve Ahit bilgini Prof. Ramsay'ın TAŞELİ GEZİSİ (Orijinal Baskıdan Çevirisini yaptığı kısımlardan ERMENEK’ le ilgili bilgiler içeren kısa özet yazısını paylaşıyoruz. . Ermenekli Haydar ÖZTAŞ Hocamıza çok teşekkür ederiz.

Prof. William Mitchell Ramsay Londra’dan izmir’e geldiği 1883‘ ten itibaren 1888 ve 1887 yıllarının yaz aylarını bölgenin tarihi kalıntılarını incelemekle geçirmiştir.

Ramsey’ in gözlemlerini kısaca özetleyelim.

Mut (Claudopolis) Kilindria (Gülnar-Kelonderis) Ermenek’e 50 mil uzaklıkta bir yerleşim birimidir.

Ermenek (Germanikopolis) Karaman’a 59 mil uzaklıktadır. Albay Steward Gülnardan Ermenek’e doğru gitmiş ve iki yerleşim birimi arasındaki seyahatin 25 saat 10 dk. Sürdüğünü belirtmiştir.

Ermenek’in Melis Tepesine 48 mil olduğu ve 16 saat 3 dakikada ulaştığını belirtmiştir. Melis Tepesinin ise Karamana 5 saat sürdüğünü belirtmiştir.

Ermenek-Anamur arasındaki yolun sık kullanılmayan bir yol olduğunu ve gerçek anlamda ulaşım sağlamadığından bahsedilir.

Lalassis Ermenek çayının yukarı kısımlarında bulunan bir yerleşim yeridir (Prof. Sterrett’ in gözlemleri) ve Lakhlas ismi Lalassis ten türetilmiş ve aynı yer olabilir.

Kennatis şehri sadece günümüze ulaşan sikklerden bilinmektedir. Ketis ve Lalassi’e komşu olduğu bilinmektedir.

İki Bizans piskoposluğunun burada bulunduğu sanılmaktadır. Kennatis Kilikyada 4. veya 5 yüzyılda medeniyetin geliştiği bölgelerdendir.

Ketis ve Lalassis’in daha sonra Dekapolis’il oluşturdukları sanılmaktadır.

Bir dönem bağımsız olarak yaşadıkları Koinon sikkelerinden bilinmektedir. Buna göre Ketis’ in Lalassis ve Kennatis’ in doğusunda Kalykadnos (Mut)’tan sonra bugünkü Ermenek suyu vadisinde bulundukları sanılmaktadır.

Ketis Philadelphia’nın üçüncü şehridir. Bizans Devlet kayıtlarının dışında herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak Decapolis’ in şehirlerinden biri değildir. Ermenek Çay’ı üzerinde bir yerleşim birimi değildir.

(Hierocles yeri Eirenopolis’e komşudur). Eirnopolis yakın zamana kadar “Irnebol” olarak bilinen yer olup, Ermenek Çay’ının güneyinde Germanakopolis’in karşısında yer almaktadır.

Alman Coğrafyacı Kiepert tarafından çizilen haritada “Isnebol” olarak isimlendirilmektedir. Ancak Prof. Sterrettf “Isnebol” un gerçek yerine işaret etmiş “Irnebol” (Neronopolis) olarak belirtilmiştir.

Ancak Isaura veya Cilicia’da kayıtlı böyle bir şehir yoktur. Neronia’ın Eirenopolis (Irnabol) olduğu düşünülmektedir.

Anazarbos ve Pyramos yakınlarındaki CampeBtriste bulunan “EIPHNOnOAEITfiN” sikkeleri Neronia’ya ait olabilir. Daha önceki yüzyıllardan bilinen “Leake” “Eirenopolise” olabilir bunu “IPHNOITO AEITON ZE*YPIQTON” şeklinde yazan sikkelere atfen söylemek mümkündür.

“Irenopolis” Ermenek çayı üzerinde bulunan bir yerleşim yeriydi ve “Philadephia” daha sonra Ermenek Çay’nın kuzey bölgesine taşınmıştır.

Germaicopolis-Karaman yolu üzerinde bir bölgeye tekabül etmektedir ve bu bölge “Ketis bölgesi” olarak bilinir. “Eirenopolis” bir “Cilicia” bölgesinde bulunan “Eirnopolis” şehrinden farklı olup bu şehir “Anazarbos” şehrine yakınıdr.

Esas oloarak “Decapolis” ismi Ermenek Çay’ı ve Kalydnos (Mut) şehrinini yukarısında bulunan Ermenek Çay’ı boyunca bulunan yerleşkelerin antik çağdaki ismidir.

“EIPHNOIIOAErTON” sikkleri Cilikya bögesinde bulunan “Eirnopolis” şehrine aittir. Bu şehir muhtemelen “Pyramos” nehri üzerinde bulunuyordur.

Bütün deliller Ketis’in Mut’la Karaman arasında bir bölgede olduğunu ve Kestel’e yakın bir konumda olabileceğini ortaya kotmaktadır.

Koropissos (Ketis) önemli bir konuda olduğu düşünülmektedir. M.S. 325’te toplanan İznik konsülünde buranın piskoposu da yer almıştır.

Isauria Bölgesinde yer alan “Decapolis” 10 yerleşimden meydana gelmektedir. Bunlar;
Germanioojiolis, Diojciesareia, Eirnopolis, Xeapolis, Lauzasos, Zenapolis, Dometiapolis, Titiopolis, Claudiapolis, Dalisandos olarak Bizans kayıtlarında mevcut yerleşim birimleridir.

Bu yerleşim birimlerinin Ermek Çayı’ boyunca dağılmış bir yerleşim gösterdikleri hemen hemen kesindir. Cladiopolis’ in Mut, Germanicopolis’in Ermenek olduğu Leake’nin kayıtları ile kesindir. Diocassareia, Eirenopolis ve Domitiopolis’in Ermek Çayı boyunca yerleşik kasabalar olduğu düşünülmektedir.

Haydar ÖZTAŞ Ayrıca 1800 'yıllarda yalnızca arkeolog ve Ramsay gibi dini kökenli bilim insanları değil, çok sayıda Botanikçi de dağ bayır bitki toplayarak İsviçre, Almanya ve İngiltereye götürüldüğünü belirtir.

.... Tarihi konularda Araştırmacı yazarımız Şerafettin GÜÇ, bu yazıda bahsi gecen Antik ve ortaçağ bölgesi Isaurian Decapolis, bağlı 10 yerleşim yeri hakkında şu bilgileri verir:

01 Germanioojiolis,
02 Diojciesareia,
03 Eirnopolis,
04 Xeapolis,
05 Lauzasos,
06 Zenapolis,
07 Dometiapolis,
08 Titiopolis,
09 Claudiapolis,
10 Dalisandos

01 Germanioojiolis:Bugünkü Ermenek
02 Dalisandes: Muhallar çamlıca köyü ve kuzeyi
03 Eirenepolis: Bugünkü adıyla irnebol-ikizçınar
04 Neopolis: Yenişehir aşağı izvit-aşağı çağlar köyü
05 Lauzados: Lafsa-Kirazlı yayla
06 Zenonopolis: Uğurlu köristanı-Uğurlu köyü
07 Dometiopolis:Dindebol-Katranlı
08 Titiopolis: Yukarı İrnebol
09 Claudiopolis: Mut
? Lalasis: Yukarı İzvit-Yukarı Çağlar köyü
? Balbasos: Fariske Göktepe köristanı...

Bu haber 1580 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih/Kültür/Geleneklerimiz

Kazancı geçmişinde doğal bitkilerle tedavi usulleri ;

Kazancı geçmişinde  doğal bitkilerle tedavi  usulleri ; kulak çınlaması, rüyalar ve hayvan sesleri

ERMENEK (Germanicopolis)

ERMENEK (Germanicopolis) ERMEMEK (Germanicopolis), antik Isauria'da bir kasabaydı. (Hierocl. s. 709; Concil. Chalced. s. 659; Const. Por...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi