Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Çatalbadem Roma Şarap Atölyesi

Çatalbadem Roma Şarap Atölyesi

Tarih 26 Eylül 2023, 16:31 Editör Kazancı Haber


Şarap atölyesi Kazancı Kasabamız Çatalbadem mahallemizde Roma Bizans dönemine ait bir Şarap Atölyesi dir.

Mersin Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından çıkarılan Seleucia Derisinde yayınlanan "Eirenopolis (Isauria) Kırsalından Bir Şarap Atölyesi ve Bir Üzüm Presi" makalesinde bahsi geçen Şarap Atölyesi Karaman ili Ermenek ilçesi Kazancı Kasabası Çatalbadem Kürkülü mevkiinde bulunan tarlamızın içerisinde bulunmaktadır.

Çocukluğumuzda burada oyun oynar, buranın ne olduğuna dair fikirler edinmeye çalışırdık, Şarap Atölyesi in girişinde birde tuvalet taşı vardı. Günümüze kadar kullanılıyordu. Ögrendiğim kadarıyla bölgede Selçuk Ecza Deposunun katkılarıyla başka bir bölgede yapılan kazı çalışmaları esnasında bu tuvalet taşının mülkümüzden haberimiz olmadan alınıp götürüldüğü bilgisini edindim. Umarım bu taş Ermenek veya Karaman müze yetkililerine teslim edilmiştir... Bu konunun takipçi olacağının bilinmesini isterim.

Gelelim makalede geçen Şarap Atölyesi ne, Şarap Atölye kalıntıları, bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri sayılır, büyük bir kayanın içine kazılarak inşa edilen Atölye, Bizans döneminde şarap üretimi için kullanılmıştır.

Şarap Atölyesi ne zaman inşa edildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, 12. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Atölyenin, oldukça geniş bir alana yayılmış olup, şarap üretiminin tüm aşamalarının gerçekleştirildiği bölümlerden oluşmaktadır.

Fabrikanın ana girişinin bulunduğu bölümde, üzümlerin ezildiği ve mayalandırıldığı havuz bulunmaktadır. Bu havuzun hemen yanında, üzümlerin suyunu sıkmak için kullanılan presler yer almaktadır. Preslerden çıkan üzüm suyu, daha sonra olgunlaşmak üzere küplere dolduruldu düşünülmektedir.

Küplerin bulunduğu bölüm, Atölyenin en önemli bölümlerinden biridir. Bu bölümde, üzüm suyu, hava ile temas etmeden olgunlaşmaya bırakılmaktadır

Şarap Atölyesi bölümleri kısmen belli olsada ciddi bir restorasyon ihtiyacı vardır. Şarap Atölyesi bölgenin en önemli tarihi yapılarından biridir. Atölyede Bizans döneminde şarap üretiminin nasıl gerçekleştirildiğini gösteren önemli bir bilgi kaynağıdır. Atölye aynı zamanda bölgenin turizm potansiyelini artıran önemli bir unsur olabileceğini düşünüyorum.

Yetkililerin bir an önce bu tür tarihi yerleri tespitini yaparak kültürel varlıklarımıza ve objelerinine sahip çıkamalarını, gelecek nesillerimize tanıtılması açısından çok önemli olduğunu düşünmekteyim...

Ömer Tarım - 2023

Bu haber 357 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

"Dost Eli Kazancı" Kitap Kampanyası

KİTABIN BİR SAYFASI DA BENDEN OLSUN” KAZANCI KALKINDIRMA ve DAYANIŞMA DERNEĞİ KİTAP DESTEK KAMPANYASI

Özcan KORKMAZ vefat etti.

Özcan KORKMAZ vefat etti. Kasabamız Yukarı Mahalleden Berber Özcan KORKMAZ (Bankacının) vefat etti.

ANKET

2024 yılı AKP Adaylarından Kazancı Belediye Başkanı Kim Olsun
Tüm Anketler

KAZANCILI 3 GENCİN EĞİTİM YOLCULUĞU03 Aralık 2023

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi