Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Kazancı geçmişinde doğal bitkilerle tedavi usulleri ;

Tarih 03 Kasım 2023, 21:39 Editör Naci Sözen

kulak çınlaması, rüyalar ve hayvan sesleri

Doğal ürünlerle (alternatif tıp-tıp dışı tedavi) tedavi, teşhis ve iğnecilik, diş çekim ustalarımız elbette yetişmiştir. Yüz yılların tecrübeleri sonunda, hastalıklara, yara ve iltihaplara karşı çeşitli tedavi usulleri uygulamak kural halini almıştır. Çocukların karın ağrılarına karşı “acıyavşan” bitkisinin kaynatılmasıyla elde edilen şurup içirilirdi.

Yaralar için hazırlanmış melhemler sürülür, kas ve kemik ağrılarına zeytin yağı, badem yağı, kuyruk yağı ve kekik suyu sürülürmüş. İltihapların alınması ve iç yaraların giderilmesi için pekmezden “heyre” helvası pişirilir hastaya içirilir, ağrıyan yerin üzerine, tatlı hamur, haşlanmış soğan, kuru üzüm ezmesi, ziftli deri, püse sürülür veya yapıştırılırmış.

Bebeklerin bazı rahatsızlıklarında şifa niyetine uğruna inanılan yerlerde banyo yaptırılması (çimdirilmesi), yatır ve dedelerin mezarına götürülmeleri ve “yaşıtlık düştü” inancıyla bebeği çevredeki aynı zamanda doğan yaşıtının evinin çevresinde dolaştırılması bir tedavi yöntemi olarak uygulanırdı. Bebeklerde durgunluk, yüzünde solma, iştahsızlık, ateş olduğunda çocuk değişik pnarlarda 8değişik dokuz pınarın dolaşılması istenirdi) dolaştırılarak bir yudum su içirilir, sonunda Değirmenalanı değirmenindeki arık başında su ısıtılarak çimdirilir, çınar dalına dileklerle çapıt bağlanır, arıktaki suyun içinde madeni para atılırdı.

Diğer taraftan, yeni doğan bebekleri kırkı çıkmadan (kırk gün) evden dışarı çıkarılmaz, kırkıncı gün dolunca, yani, bebeğin kırkı çıkınca, dualarla bebeği yıkarlar ve hastalıklardan arındırılırmış sayılırdı.

Kazancılı Çavuşlunun Ali (Karpuz) Dede uzun bir dönem halkımız için her türlü sağlık sorununu çözen kişi olmuştur. Askerliğini Sıhhiye Eri olarak yapanlardan eğitimde aldığı bilgi ve tecrübeleri geliştirerek beldemizde iğnecilik dahil sağlık hizmeti icra edenlerin başında Çavuşlunun Ali (Karpuz), ve Saka Hasan (Sak) bilinmektedir. Özellikle Çavuşlu Ali teşhisi koyar, ilaçları yazarak Ermenek Hüsnü Bey eczanesinden getirtir, tedaviyi sağlar, yaralamalarda ameliyat gibi operasyonları bile yapardı. Şöhreti civar köyler ve yaylalardaki Yörüklere bile yayılmıştır.

Kazancılıların nazara inanması, rüyaları yorumlama, ruhsal durumdan, kulak çınlaması, göz kırpılması, gözlerin dalıp gitmesi, içten gelen ürperme, geceleri ıslık çalınmaması, bıçak ve makasların direk elden verilmemesi, ayakta su içilmemesi, çocuk apalaması, kaşıktan yemek dökülmesi, başın kıbleye çevrilerek yatılması, etrafta meydana gelen şekil değişikliği, mutfak gereçlerinin düşmesi, kırılması ve bazı hareketlerden, hayvanların, köpeklerin ulumaları, kargaların ötmesinden anlamlar çıkarma, hastalık ve belalara karşı önlem almaya çalışma gelenekleri çok gelişmiş özelliklerdir.

Kazancının geçmişinde yaşayan, kültürümüze değerler katan, yaşantıyı kolaylaştıran, ihtiyaçları karşılayan tüm öncü sanat ustalarımızı rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun.

Bu haber 281 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih/Kültür/Geleneklerimiz

ERMENEK (Germanicopolis)

ERMENEK (Germanicopolis) ERMEMEK (Germanicopolis), antik Isauria'da bir kasabaydı. (Hierocl. s. 709; Concil. Chalced. s. 659; Const. Por...

KAZANCILILARIN “GEYSİLİK” GELENEĞİ HAKKINDA

KAZANCILILARIN    “GEYSİLİK”   GELENEĞİ    HAKKINDA Kazancılıların geçmiş yaşamında yer alan ve kökleri Orta Asya “Üst Yurt” kültürü izlerini taşıyan gelenekleri ve...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi