Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

ERMENEK (Germanicopolis)

ERMENEK (Germanicopolis)

Tarih 20 Eylül 2023, 18:05 Editör Kazancı Haber

ERMEMEK (Germanicopolis), antik Isauria'da bir kasabaydı. (Hierocl. s. 709; Concil. Chalced. s. 659; Const. Porphyr. de Them. i. 13.) Şehir, adını Augustus'un torunu Germanicus'tan almıştır.

ERMENEK (Germanicopolis)

Antiochus Germanicopolis ve Philadelphia şehirlerini kurdu ve sikke bastırdı (AYKAONflN, AAKANATON, ANEMOYPIEQN, 2EBA2THNQN.) Taşeli Bölgesi’ ndeki Germanicopolis ve Philadelpheia şehirleri Oalignla Germanius ve onun eşi, Lotape Philadelphos'un adlarına kurmuştur. Bu da Philedelpheia'nın bölgede Germanikopolus'e yakın bir yerde olduğunu ortaya koyabilir.

Hristiyanlığın ilk gelişmeye başladığı bölgelerden olup, bu bölgede görev yapan piskoposlarından dördü Bizans hükümeti döneminde biliniyor: Tyrannus, 451; Eustathius, 797; Basil, 878 (Le Quien, Or. christ., II, 1027); ve altıncı yüzyılda Bisulas (Brooks, Sixth Book of the Letters of Severus, 13, 26, 80).

Haçlılar 1098'de şehir yakınlarında büyük bir yenilgiye uğradılar ve bölge Karamanoğulları Türk hanedanına geçer.1228'de Avşar Türklerinin merkezi olur.

Karamanoğulları döneminde Ermenek'in tarihi camilerinden Akça Camii (1300) , Ulu Cami (1302), Sipas Camii (1306) ve Meydan Camii (1436) inşa edilmiştir. Daha sonra, Karaman Vilayeti'nin bir parçası yapan Osmanlı İmparatorluğu'na dahil edilmiştir.

Zeno I (Isaurian): Isaurian İmparatoru Zeno (474-491) için yazılı kaynaklar kısadır, ancak tutarlıdır. O ve hemşerilerinden oluşan çevresi Konstantinopol’ de barbarlar olarak görülmüşlerdir.

Ancak kendi memleketinden (Isaura Bölgesi) bakıldığında Zenon'un hükümdarlığı çok farklı bir karaktere bürünür., Zenon bçlge bugünde ihitişamlı kalıntıları bulunan dört ünlü Isaurian kilisesini (Alahan, Dağ Pazarı, Meryemlik Korykos) yaptıran imparator olarak bilinir. Isauria kiliselerindeki Barışçıl krallığın birkaç mozaik tasvirinde, Zeno'nun Henotikon'a ulaşmaya çalıştığı uzlaşmanın sembolik bir görüntüsü olarak betimlenmiştir. Daha sonraki keşifler (örneğin, Anemurium'da beşinci yüzyılın sonlarına tarihlenebilecek başka bir Barışçıl krallık) bu teorileri doğrular niteliktedir.

Zeno'nun Isauria'daki imar çalışmaları yalnızca, dini eserlerle (kiliselerle) sınırlı değildir. Zeno'nun ya da onu takip eden yöneticilerin bölgese hayata geçirilen inşaat projelerden de sorumlu olduğu açıktır.

Bunlar arasında Elaioussa Sebaste'deki ve Zeno'nun kendi doğum yeri olan Zenonopolis'teki su kemerleri ve Anemurium'daki bir hamam binası bulunmaktadır.

Alanya'nın 50 kilometre güneydoğusundaki Isaurian kıyısında yer alan ve yakın zamanda keşfedilen ve Nephelion olarak tanımlanabilen bir şehirden bir yazıt ilgi çekidir. Metin, İmparator Zeno'nun bbölge için yaptıkların gururla anlatır ve kimin tarafından yazıldığı bilinmeyen bu metinde Zeno'nun şehri yenilemedeki cömertliği böle halkının kendisine minnettarlığını ifade eder.

Bu yazıtın muhtemelen saltanatının ilk yıllarındaki Isaurian isyanında hasar gördüğü sanılmaktadır. Zeno'nun Isaurian anavatanına karşı hem dini hem de refahı geliştirecek alt yapı çalışmalarındaki yardımseverliğine dair Bizansın "resmi" kayıtlarında bulunan büyük ölçüde olumsuz anlatımdan farklı olarak bölgeye büyük yatırımlar yaptığı anlaşılmaktadır.

Isauria'daki Alahan'daki geç Roma kilise kompleksi, genellikle imparator Zeno (MS 474-491) tarafından yaptırılan bir manastır alanı olarak tanımlanır. Diğer bir kısım araştırmacılar (Mango ve Hill) buranın bir manastır değil, bir hac yeri olduğunu ileri sürmüşlerdir. Alahan, 5. yüzyılın sonlarında veya 6. yüzyılın başlarında inşa edilmiş, kırsal bir kilise kompleksidir.

Varşova'daki Ulusal Müze koleksiyonlarındaki tüm Yunanca yazıtlar şu adreste incelenmiştir: A. Łajtar, A. Twardecki, Catalog des Inscriptions Grecques du Musée National de Varsovie,(basılı). Mevcut makalenin daha iyi anlaşılabilmesi için yukarıda belirtilen katalogdaki numaralandırmayı koruyorum. Daha ayrıntılı bibliyografik veriler de katalogda bulunabilir. Katalogdaki Hıristiyan yazıtları Adam Łajtar tarafından incelenmiş ve yukarıdaki metin onun ifadelerinden hareketle yazılmıştır.

Varşova'daki Ulusal Müze'de korunan Aziz Sokrates (MS 488) Kilisesi’nin kitabesi Zenonopolis'ten (günümüz Türkiye'sinin Büyükkarapınar köyü (Ermenek Bölgesi) bölgesinden gelmektedir. Varşova'daki Ulusal Müze koleksiyonlarındaki en ilginç (ve daha sık yayınlanan) Hıristiyan metinlerinden biridir.

Ayrıca bu metinde, Aziz Sokrates'in Kitabe duasının altında bir kilisede bulunan bir çeşmeyi ifade eden bir isim hapax (e)cwu/dron) vardır, ancak bu tür yerleştirmeler kiliselerde ve diğer kutsal binalarda oldukça o dönemde oldukça yaygındı.

Haydar ÖZTAŞ Bitki Araştırmacısı, Yazar

Bu haber 1795 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih/Kültür/Geleneklerimiz

Kazancı geçmişinde doğal bitkilerle tedavi usulleri ;

Kazancı geçmişinde  doğal bitkilerle tedavi  usulleri ; kulak çınlaması, rüyalar ve hayvan sesleri

KAZANCILILARIN “GEYSİLİK” GELENEĞİ HAKKINDA

KAZANCILILARIN    “GEYSİLİK”   GELENEĞİ    HAKKINDA Kazancılıların geçmiş yaşamında yer alan ve kökleri Orta Asya “Üst Yurt” kültürü izlerini taşıyan gelenekleri ve...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi