Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Kazancılı Yalnız Nineler - 5

Kazancılı Yalnız Nineler - 5

Tarih 12 Mart 2023, 00:09 Editör Kazancı Haber

Bir zamanlar, Kazancı Nahiyesinde (Beldesi) bir zaman döneminde  yaşamış olan, nur yüzlü ve tatlı sözlü, hayatın çilelerini, acılarını, elem ve zorluklarını  yüzlerinde çizgiler şeklinde taşıyan,  yalnız ve yaşlı nineler anısına özet bilgiler vermeye devam ediyoruz. 

IKBAL  GARI :
Yukarı İrnebol  (Çatalbadem) köyünden Kazancı Nahiyesine  gelin gelen ninemiz, merkez mahalleden İsmeyil Abdullah (Arslan) ismiyle bilinen, hayatını çocukların din eğitimine adamış, iyilik sever ve hoş görülü kanaat önderi muhterem insanla evliydi.  

İkbal Nine herkesin yardımına koşan, iyiliksever, becerikli ve bilgili bir bayandır. Ninemiz, 1971 yılında, çocuklarının yaşadığı İstanbul’a gelmişti. Merhum Sami Tunca’nın okulunda harika bir arabaşı çorbası pişirmiş ve benimde aralarında bulunduğum İstanbul’da bulunan tüm Kazancılılar toplanarak afiyetle yemiş, toplu fotoğraf çektirmiştik.  

ARİFE   GARI :   Türbesekisi mahallesinden Mustafa AKINCI’nın ilk eşidir. Kocası kendisini boşamış ve nafaka karşılığı Yenibağ ismiyle bilinen araziyi kendisine vermiştir. Arife Nine, oğlu Ahmet ve kızı Arife’yi tek başına mücadele ile büyütür. Hayatını tek başına geçirir. 

MAVIŞ (MAVİŞ) GARI :   Yukarı mahallede,  bizim çocukluğumuzda yaşamış olan ninemizin nereden geldiği, kimlerin akrabası olduğunu bilmiyoruz. Kömbeçlerden birisiyle evlendiği,  sonrasında ayrıldığı anlatılmıştır. Yalnız yaşayan, hareketli ve görgülü bir bayandı. Genellikle, Hacı Muhtarlar ailesinin (Hasan Erdem) hizmetinde olurdu. Herkes tarafından Mavış Garı ismiyle bilindiğinden gerçek ismini de öğrenemedik.  

İSMEYİL EMİNE GARI VE  İSMEYİL ÜMMÜ GARI  KARDEŞLER ;  Merkez mahallede yaşamış olan bu kardeş ninelerimizden İsmeyil (İsmail) Ümmü garı öğretmenimiz merhum Sami Tunca’nın annesidir.  Kocası Gazi Hasan Ali 1930’lu yıllarda ölünce çocuklarını tek başına yetiştirmiştir.  

Hocamızın teyzesi olan Emine garının hiç evlenmediği söylenirdi. Bu iki kardeş ninemiz aynı zamanda İsmeyil Velisi ve İsmeyil Abdullah olarak bilinen muhterem insanların kardeşidirler.  

AYŞILI  GARI :   Merkez mahallede tek odalı bir evde yalnız başına yaşadığı bilinen bir ninemizdir. Kendisinin Kamiller sülalesinden gelin gittiği biliniyor.  

BOŞNAK  GARI :   Yukarı mahallede yaşamış olan bu ninenizin lakabından anlaşılacağına göre Balkanlar-Bosna kökenli bir aileden geldiği  görülmektedir. 

İBİŞ  GARI :   Türbesekisi mahallesinden Sarı Ahmet (Aydın) eşi olup, esas ismi Ayşe’dir. Akmanastır köyü  İbişler sülalesinden gelin gelmiştir. Bu ninemiz eski dönemlerde yaşlı kadınların giydiği üç parçalı uzun giyecek (giysi –peşli zıbın)) geleneğine göre bu zıbını  giyen son kadın olarak bilinir. 

ISMIĞAN  GARI :   Merkez mahalleden, Mevlütler sülalesinden olan bir ninemizdir. Biz kendisini hiç tanımadık. Fakat, bu ninemizin kızı olan Moda  Garı, bizim çocukluğumuzda,  yaz mevsimlerinde yabancı kocasıyla birlikte gelir, sokak kenarında bulunan yer hizasındaki balkonlarında otururlardı.  

Bu ninemizin ilk zamanlarda Mollavelinin Kara İmam ismiyle bilinen kişiyle evlenmiş olduğu anlatılmıştır. Hatta, merhum Ali Dağaşan’ın annesi olduğu bilgisine ulaştık. 

NENİŞ GARI :   Türbesekisi mahallesinden Sarı Ahmet  (Aydın) oğlu Mehmet ile evlenir. İlk çocuğu Mehmet küçükken kocası Bük boğazında sele kapılıp ölür. Oğlunu tek başına büyütür ve askere gönderir. Oğlu askerden gelince evlendirir. Oğlu İzmir kireç ocaklarına çalışmaya gider. Rivayete göre havuzda boğulur. Bu acı olaylardan sonra Neniş Garı kendi evini terk eder ve ölünceye kadar kardeşlerinin yanına sığınarak yaşar. 

KİREZ  GARI :   Yukarı mahalleden, Sarıkamış Savaşı gazisi Akbaş Gocanın  Anamur’dan evlendiği son eşidir. Çocukluğumuzda merhum Akbaş Goca (Çelebi) savaş anılarını anlatır, dağ başlarında siperdeyken ellerinin tüfek namlularına buzla yapıştığını tetiğe dahi basamadıklarını anlatmıştı.  
Gazi Akbaş Goca, Kiez kadını Anamur’dan alıp yürüyerek köye gelirken karşı tufana tutulurlar. Yollarını kaybederek sığınacak yer ararken Akbaş Goca’nın “ Kiyez.. Kiyez.. muradımız oldu buluştuk, ama, sefasını süremeyeceğiz gibi” diyerek  dert yandığı  anlatılırdı.   

SEYDİOĞLU  EMİNESİ  GARI :   Bu ninemiz Seydioğlu Emine Garı, merhum Hacı Ahmet Abimizin babasının annesidir. Aileden  Seydioğlu Meryem Garı isimli ninemiz ise H. Ahmet abimizin annesidir. Babası Halil genç yaşta ölmüş ve annesi küçük çocuklarla kalmıştır. Ailenin kadınları mücadeleci ve çalışkan insanlarmış. Kıtlık yıllarında bile sandıkları buğday dolu olurmuş.  

HELİME  (HALİME)  GARI :  Yukarı mahalleden Cükcü Mustafa Gocanın en küçük çocuğudur. Hasan Usta Mustafa’nın (Gürbüz) eşidir. Dokuz çocuk annesidir.  En büyük çocuğu kızını Sarıvadi köyüne  gelin vermiş ve bu kızından olan çocuklarından, torununun torununu görmüş bir ninemizdir. Benim dedem Abdurrahman Hocanın da kız kardeşidir.  

GÜSSÜN  GARI :   Türbesekisi mahallesine Nadire köyünden gelin geldiği bilinen ninemiz  Apıl Mehmet eşidir. Kocası  olayları değişik yorumlamakta ve sorumsuz davranışlar sergilemektedir. Bu nedenle tüm işleri planlamak ve icra etmek bu ninemize düşer. 
Anlatılanlara göre, bir keresinde, öküzleri otlatmak için evden çıkan kocasının öküzlerle birlikte Zeyve Pazarı yolunda görüldüğü haberini alır. Öküzleri satmaya götürmekte olduğunu anlayan ninemiz koşarak yollara düşer. Kocasını ve öküzleri Zeyve yolunda, Pilandanburnu yakınlarında yakalar ve geri getirir.  

TATIN  EMİNE  GARI :   Merkez mahalleden Tatlar ailesinden, Tatın Mehmet’in  (Demircan)  kız kardeşidir. Uluköy mahallesinen Keyvan Ahmet ile evlenir. Sonradan ayrılarak merkeze dönmüş ve yalnız yaşamıştır.  

SELVER   GARI :  Yukarı mahallede, Bekir Hocalar sülalesinden Ahmet Hoca  (Ünlü) eşidir. Çocukluğumuzdan hatırımızda kalanlar, uzun boylu, hareketli ve yardımsever bir kadındı. Merhum Süleyman Ünlü  büyüğümüzün  annesidir.    

AYŞE  GARI (AYŞE ANA)   :  Kazancı Gökceler mahallesinden, Ermenek maden kazası şehidi 18 kişiden biri olan Tezcan Gökce’nin annesi ve yırtık Ermenek lastiği ayakkabılı resimleriyle insanları gönülden etkileyen Abdurrahman Gökce’nin eşidir.  
Ayşe Anan’nın kaza sonrası görüntüleri, konuşmaları ve duruşuyla gönülleri dağlamış, ülke çapında paylaşım yapılmış olup, Ünlü Hukukçumuz Yekta Güngör ÖZDEN bile kendisine yazdığı mektupta “Ayşe Ana” diye hitap etmiştir. 
Eşini yakın geçmişte kaybetmiş olan Ayşe Nine yalnız yaşamaya ve torunlarıyla acılarını unutmaya çalışmaktadır.  

GIRTMIK  GARI ;  Gökceler mahallesinden Telli Hüseyin eşi olan ninemiz  çevresinde yardımsever ve cömert bir bayan olarak tanınır. 

CÜCE (KISA) GARI :   Gökceler mahallesinden lakabı Teke Ahmet olan kişinin 2. eşidir. Hakkında fazla bilgi edinilememiştir. 

Sonuç olarak, bu yazı dizimizde, Kazancılı yalnız ninelerden isimlerini ve hayat hikayelerini izlediğimiz, bilenlerden dinlediğimiz ve yazılardan derlediğimiz bilgileri anılarını yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak  için yayınlamaya çalıştık. Bu çalışmalarımıza katkı veren arkadaşlarımıza ve büyüklerimize teşekkürler ediyoruz.  

Ayrıca, isimlerini tespit edebildiğimiz ve bilgi edinemediğimiz ninelerimizden Dursun Garı, Meryem Garı, Bıhıt Garı, Kütmek Garı, Sultan Garı, Duduş Garı, Çolak Garı, Kömbeç Garı, Neslihan Garı, Daddiri Garı, Anagız Garı, Ümmü Garı,  Emine Garı, Uyur Garı, Havva Garı ve isimlerine yer veremediğimiz tüm yaşlı ninelerimizi rahmetle anıyoruz.  Mekanları cennet olsun.  

Yazan-Derleyen : Av. Naci SÖZEN
 03  Aralık  2023 

Bu haber 161 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kişiler/Olaylar/Hikayelerimiz

Kartal Tepesi’nde Kazancılı Bir Dağ Korumacısı Var

Kartal Tepesi’nde Kazancılı Bir Dağ Korumacısı Var Taraflar arasındaki tartışma ve atışmalar, bazen çatışmaya dönüşerek devam ederken, 27 Mayıs 1960 günü ihtilal olur...

İLKLERİN ADAMI İBRAHİM TAŞTEKİN’İN İLHAM VEREN HAYAT ÖYKÜSÜ

İLKLERİN  ADAMI İBRAHİM   TAŞTEKİN’İN   İLHAM   VEREN  HAYAT  ÖYKÜSÜ Allah’a duamız Taştekin gibilere kapılar açanları, Taştekinleri çoğaltsın. Onlara çok ama çok ihtiyacımız var.

ANKET

2024 yılı AKP Adaylarından Kazancı Belediye Başkanı Kim Olsun
Tüm Anketler

KAZANCILI 3 GENCİN EĞİTİM YOLCULUĞU03 Aralık 2023

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi