Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kurtuluş Savaşı’na Katılmış Olan Kazancılı Gazilerimizin Anısına

Kurtuluş Savaşı’na Katılmış Olan Kazancılı Gazilerimizin Anısına

Tarih 30 Ağustos 2022, 09:13 Editör Kazancı Haber

Büyük Zaferin 100. yılında Kazancılı Gazilerimizi ve şehitlerimizi de anarak vefa - vatan borcumuzu ödemiş olalım.. Sadece bir gazimizin resmi (Gazi Kasım Alisi ) var elimizde. Şehitlerimiz kayda geçmediği için isim yazamıyoruz. Hepsini rahmetle anıyoruz.
Naci SÖZEN

Gazi Kasım Alisi,  ömrünü cephelerde geçirmiş olan bu gazimizin hayat hikâyesi “Cepheden Cepheye Koşan Bir Kazancılı “ başlıklı yazımızda anlatılmıştı. Filistin cephesinden sağ olarak dönebilen 3 Kazancılıdan biri olan bu kahraman, evlendirildikten bir ay sonra tekrar silah altına alınarak Afyon cephesine gönderilir. Bu savaşların en trajik olaylarından olan “ Çiğiltepe Taarruzu”na katılır. Yunanlıları denize kadar kovalar ve İzmir sokaklarında devriye gezer. Terhisinden sonra Kazancıya dönerek uzun yıllar çiftçilik yapar ve 1960’lı yılların sonunda, Ermenek yolunda devrilen bir otobüsün altında kalarak hayatını kaybeder.    

Gazi Molla Hasan, birçok savaşa katılmış, Kurtuluş Savaşı sonrası, köyüne (Kazancı Kasabası Yukarı Mahalle) gazi olarak dönerek yıllarca yaşamış ve savaş anılarını anlatmıştır.  Batı cephesinde, bir gurup arkadaşıyla birliğinden uzak düşmüş, önce ölen atların etleri yemişler, etler bittiği zaman, arazideki yenebilen otları (ebegümeci, yarpuz, kuşburnu gibi) koyunlar gibi otlayarak hayatta kalabildiklerini anlatmış durmuştur. Dev cüssesi, omuzundan eksik etmediği poşusu ve gür sesiyle ezan okuyuşunu hatırlıyoruz. Yılı ve günü unutulmuş olan bir tarihte bu dünyadan sessizce göçüp gitmiştir.   

Gazi Tahir Hoca,(Tuncel) Milli Mücadele yıllarında, Isparta-Burdur bölgesi asker toplanma merkezinde görev yapmıştır. Anamur çevresinden toplanan Hıristiyan erkekler de bu merkeze getirilmişler, bazıları kendisini görünce “ biz Anamurlu Büyük Konstantin akrabalarıyız “ diyerek yardım beklemişlerdir. Büyük Konstantin, zamanın meşhur taş duvar ustası olup, Kazancıdaki eski yapılarda çalışmış ve civarda tanınmıştır.   

Gazi Mustafa Çavuş, Daddiri Goca (Korkmaz) olarak da bilinirdi. Batı cephesinde savaşmış ve sonrasında Yukarı mahallede uzun yıllar yaşantısını sürdürmüştür. Bilinen en önemli özelliği, gür sesiyle çok iyi tekmil vermesiymiş. Komutanlar geleceğinde, nöbetçi olmadığı zamanlar bir tekmil vermesi için arkadaşları ona yalvarırlarmış. Son yıllarında, kasabada yaşayan ihtiyarları dolaşır, eski günleri konuşurdu. 

Gazi Mehmet Çavuş, Yukarı mahalleden Alim Hocalar sülalesine mensup olan ve Şıh Mehmet (Uçan Süvari) adlarıyla da anılan gazimiz Şark harekatı, Batı cephesi dahil 20 yıl savaşmış, bu sürelerde toplam 14 yılı at üstünde geçmiştir. Hayat hikayesi ayrı bir yazı ile yayınlanacak olan bu müthiş insan, savaş sonrası köyüne dönmüş ve 1950’li yılların sonralarında vefat etmiştir. Biz kendisini azda olsa hatırlıyoruz. Yüzünde, kollarında ve vücudunda çok sayıda mermi ve kılıç yarası olduğunu görenler vardı.   

Gazi Şahasan Süleyman, Merkez mahalleden olup, Batı cephesinde Yunanlı esirlerin toplandığı merkezde muhafızlık yapmıştır. Çok cesur ve güçlü kuvvetli bir insanmış. Hatıraları kayıt altına alınmadığından fazla bilgi yoktur.   

Gazi Tığgulak Hasan, çobanlık yapan bu Gazimizin hayatı da “ Üşümez Adam” isimli yazımızda ele alınmıştır. Kendisi, kışla ve cephelerde en iyi borazan çalan asker olarak bilinir. Savaş sonrası çobanlığa devam etmiş, son 30 yılını felçli olarak geçirmiştir.   

Gazi Dumbul Mehmet Efendi, medrese mezunu alim bir kişidir. Filistin cephesi savaşları, Kahire de İngilizlerin elinde esirlikten sonra köye dönmüş, sonra, batı cephesine sevk edilmiştir. Bilgisi ve becerisi nedeniyle bölük komutanlığına kadar yükselmiş ve rütbe ile terhis edilmiştir. Savaş bittiği halde, uzun yıllar kendisinden haber gelmemiş, “ gayiplik “ belgesi geldikten sonra, bir sabah  kendisi çıkıp  gelmiş ve tekrar nüfusa kayıt edilmiştir. Cihanbeyli ilçesinde imamlık da yapmış olup, 1951 yılında vefat etmiştir.   

Gazi Akbaş Goca (Çelebi), Yukarı mahalleli bu  gazimiz, bizim çocukluğumuzda yaylalarda savaş anılarını dinleyebildiğimiz tek gazimizdir. Kendisine soru sormadan hemen anlatmaya başlar ve “ hava soğuktu, Ali İhsan Paşa emir verdi. Rus mevzisine doğru ilerlemeye başladık, silahlar ellerimize buz tutmuştu “ diyerek Şark cephesinden anlatır, bir zaman sonra Batı cephesine geçerdi.   

Tekaütlerden Gazi Mustafa, Büyük taarruza katılmış, boynuna aldığı kılıç darbesiyle ağır yaralanmış ve ölüler arasında gün boyu kalmıştır.  Bir gün sonra ölüler toplandığında, bedeninin sıcak olduğunu fark eden bir asker komutanlarına haber vermiştir. Cephe gerisindeki revire götürüldüğünde yaşamakta olduğu görülmüş ve doktorlar tedaviye almışlardır. Uzun süre komada kalmış, boyun damarları kesildiği halde uzun süre ölmemiş olmasına akıl erdirememişlerdir.  Ayıldığı zaman doktorlar başına toplanmış ve nereli olduğu, nasıl beslendiği, ne iş yaptığı gibi sorular sormuşlar, aldıkları cevap meraklarını gidermemiştir. Doktorlardan biri “ köyümüzde kara dut yetişir mi,  dut yer miydiniz ? “ diye sormuş, tarlalarında ve evlerinin merdiven dibinde bile kara dut ağacı olduğunu, yazları  her gün dut yediklerini öğrenince bu kan kaybına rağmen ölmemesini  kara dut yemesine bağlamışlardır.    

Gazi Goca Cemil, Süllüoğullarından olup bir çok cephede savaşmıştır. Çatışmalar durunca  hemen ezan okumaya başladığını ve askerlerin saf tutarak namaza durduklarını anlatırmış. İstiklal madalyası sahibi olduğu bilinirdi.    

Gazi Emiroğlu İbrahim (Aydın), Kurtuluş Savaşı ve Büyük Taarruza katılmış, Başkomutan Atatürk’ün hizmetinde bulunmuştur. Harp Planının gözden geçirildiği 25-26 Ağustos gecesi komuta çadırının ışıklarının sabaha kadar yandığını, sabah olunca çadır girişinde 119 mum altlığı saydıklarını anlatmıştır. Yunan askerlerini İzmir’e kadar kovalamış, sokaklarında nöbetler tutmuş, devriye gezmiştir. Terhis edilince köyü Kazancı’ya ulaşmak için yürüyerek, sora sora, yanlış gittiği yönlerden geri döne döne aylarca yol yürümüştür.  Akşehir Gölü’nü bir ayda geçmişlerdir. İbrahim Aydın kendisinden uzun olan Ahmet Şahin’e ‘’ Sen göle gir, sen batmazsan ben peşinden gelirim. ’demiştir. Yolculuk boyunca bahçelerden lahana toplayarak yemek ihtiyaçlarını lahana ile geçirmişlerdir. Konya ve Karaman üzerinden Ermenek ve Kazancıya 6 ay sonra gelebilmiştir. Yolculuk esnası toplam 12 Kişi olup ikisi Kazancılıdır.  İzmir’den yürümeye başladığında asmaların yeni budanmaya başladığını Kazancı’ya geldiğinde ise pekmezlerin kaynatıldığını anlatmıştır. Gazi İbrahim Aydın kendisinin savaşlarda çok yıprandığını arkadaşı Ahmet’in yıpranmadığını çok yaşayacağını söylemiştir. Dediği gibi Ahmet Şahin 1964 yılına kadar yaşamış kendisi ise 1940’lı  yıllara gelmeden ölmüştür. Öldüğünde en büyük çocuğu Mehmet Aydın 15 yaşında en küçük çocuğu Fadime Aygün altı aylıktır.   

Dedelerden Gazi Yusuf (Şahin) Yemen cephesinden sağ dönenlerle birlikte Kurtuluş Savaşı celbi çıkmış ve yollara düşmüştür.   

Dedelerden Gazi Dede Oğlu Ahmet (Şahin) Çanakkale ve Kurtuluş Savaşına katılmış, 102 yaşında ölmüştür. Büyük Taarruz ve Yunanlıların İzmir’e kadar kovalanmasına katılmıştır. İzmir sokaklarında devriye gezmiş, bazı evlerden üzerlerine kaynar yağlar döküldüğünü sudan İbrahim Aydın’ın gözlerinin asar gördüğü anlatmıştır.    

Gazi Hacı Ayyıldız Yemen Filistin cephesinde savaşa katılmış. Askerden geldiğinde bıyıkları çıkmaya başlamış bir gençle karşılaşır. Soruşturur karşılaştığı kendi oğlu Ömer Ayyıldız’dır. Ömer Ayyıldız’ın Ömer Ağa lakaplı Türbeseki ağası olduğunu hatırlatalım   

Uluköylü Gazi Mehmet Dayı (Şimşir),  Yemen, Çanakkale, Kurtuluş Savşı cephelerinde düşmanla çatışmış, anılarını yakınlarına uzun uzun anlatmış bir gazimizdir. 

-------------------
DİĞER GAZİLERİMİZ;   
Gazi Hasan Ali (Tunca), merkez mahalleden, Öğretmen-Şair Sayın Sami TUNCA’nın babası olup, aynı adlı kitap da  hayatı anlatılmıştır. Veli oğlu ve 1893 doğumlu olan Gazi Hasan Ali, 1918 yılımda Şam’da konuşlu 2. Kolordu, 73. alay, 3. Tb. 7. Bl. Sıhhiye Çavuşudur. Bu birliğin Komutanı da Mustafa Kemal’dir. Gazimizin Babası, Balkan Harbi sırasında Edirne yakınlarındaki TUNCA nehri kıyısında şehit edilmiştir. Gazi Hasan Ali Cepheden yaralı döner. Bir gözü kör olmuştur. Bu nedenle “ tekaüt”  yani malülen emekli edilmiştir. Kazancı da yaşantısını sürdürürken aniden hastalanır ve 1934 yılında vefat eder.    

Gazi Safiyenin Ömer, Osmanlı döneminde Bağdat isyanlarının bastırılması için kurulan 36. Tümen ile savaşa katılmış, Basra zindanlarında uzun yıllar esir kalmış, 12 yıl sonra evine dönebilmiştir.   

Gazi Bıyıklının Halil, Ozmanlı-Rus  savaşında Ruslara esir düşmüş, Moskova zindanlarında  yatmıştır.   

Süllüoğullarında Garanın Ahmet (Gazi), Osmanlı Ordusu ile 93 harbi olarak bilinen savaşa katılmış, Ruslarav esir düşmüş Sibirya esir kaplarında uzun yıllar kalmış, serbest bırakılınca uzun ve zor bir yolculuktan sonra Kazancı’ya ulaşmış, babası Garanın Hüseyin bu olay üzerine, önceden adağı olduğundan  çift öküzünün birini keserek halka yedirmiştir. Evlendikten sonra bir kızı olmuş, gazimiz Rus Ahmet lakabıyla anıldığı için kızı da Rus’un Güssün olarak bilinmiştir. Gazimizin macera dolu hikayesi yakında ayrıntılı olarak yayınlanacaktır.   

Kazancılı bir kaç gazinin isimlerine ve hayat hikayelerinden cümlelere yer verdik. Elbette, yıllar süren savaşlar, Sarıkamış Harekatı, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı cephelerinde bir çok Kazancılı şehit olmuş, az sayıda gazi köyüne dönebilmiştir. Burada yer veremediğimiz bir çok gazimizin olduğuna eminiz. Hepsine Allah’dan sonsuz rahmetler dileriz.   

Derleyen : Av. Naci SÖZEN,   30 Ağustos 2022 / ANKARA     

Bu haber 104 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Bu Mezar Kime Ait

Bu Mezar Kime Ait Kazancı Kasabamızın merkez Mezarlığında bulunan bu mezar taşındaki Osmanlıca yazı zor okunuyor "Merhum mevt" yazıy...

Mümüne Demircan vefat etti

Mümüne Demircan vefat etti Kasabamız Merkez Mahallesinden Mümüne Demircan (Polis Alinin eşi) 04.09.2022 günü Konya tedavi gördüğü hastanede ve...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

.TAŞELİ (ERMENEK ) YÖRESİNE UÇAK DÜŞTÜ – (2)27 Eylül 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi