Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ESKİ GÜNLERE Mİ DÖNÜYORUZ NE

ESKİ GÜNLERE Mİ DÖNÜYORUZ NE

Tarih 03 Ağustos 2022, 23:28 Editör İbrahim Şahin

O zamanki yol durumu, araç fiyatı yolcu fiyatına yansırdı. Bir yolcu ücreti bir işçi ücretine eşdeğerdi. Araçta yer bulamayan ücreti pahalı bulan atı eşeği ile çay yolunu tercih ederdi. Araca ödemediği paraya bir çuval sabununu, bir çuval tuzunu alırdı. O da bir yıl yeterdi. Kışın çay yolu kapanır köprü yolu kullanılırdı.

Köylerden Ermenek’e gidecek araç bir elin parmakları kadardı desek fazlaca abartı olur. Ya hiç yoktu ya bir elin tek parmağı. O da 5 Kişilik Jeep – dediysem de inanmayın- beş yolcu jeepin içinde, beş yolcu üst bağajda. İki yolcu arka merdiven bir yolcu ön tampon.
Özellikle kış ayları Ermenek dönüşü Çavuş düzlüğü sonu Boğa tepesinden Masıllık düzüne kadar jeep yolculara binerdi. Arada bir devrilir birkaç yolcu altında kalırdı.
Boğatepesi’nde ölenlerin sayısı 80’i geçmiştir. En son ölenlerden Fatma ÖZKAN, Sezai DEMİRCAN , Saniye CELEBİ, Daha önce ölenlerden Barcın Yörüklerinden 3 kişi, Gazi Kasım Alisi, Karabacak, Abdullah ERDEM ve daha niceleri…
 
Ölenlerin hepsi cephede ölen kadar onurlu, cephede ölen kadar masumdu. Ölüm kendi tercihleri değildi. Her biri Boğatepesin’in kurbanıydı. Adlarına bir anıt dikilsin diye yazdık çizdik. Yetkililer yazılarımıza bakıp geçti, gülüp geçti. Bizler anladık ölenin değeri olmazdı. Ermenek’in efsanesi bir ‘’Suna gelin’’e anıt diktiremedik.
 
02 Nisan 2008 Fatma ÖZKAN’nın kurban gidişine yazdığım isyan şiiri:
‘’ GÜLTEPESİ DİYECEĞİM
Boğatepesi, Boğatepesi
Domuz yuvası, Boğatepesi
Bu kaçıncı candır aldığın
Memleketimdin, mezarım oldun
 
Dönemecinde tadardık
Köyümün ilk kokusunu
Bağrımıza memleket diye basardık
Bu kaçıncı ocak yakışın, cellat oluşun
 
Abdullah Hoca’yı yedin
Kamyoncuyu, hancıyı, yolcuyu
Körpe çocukları, doymadın
İnan yakardım memleketim bilmesem

Kastın niye, sökülüp atılmazsın yurdumdan
Bir başkadır yerin gönlümüzde, bir başka
Sen canları niye yutarsın bir bir, söyle, söyle!
 
Memleketimdin, memleket kal gönüllerde
Bırak yollar sana gelsin, özlem dolu
Bırak toprağın öpülsün, doya doya
Koyun kuzu seni otlasın, sen kokan
O sütler, o kaymaklar sen kokar

Boğatepesi, Boğatepesi
Sırtlan yuvası, can pazarı
Gel bu sevdadan vazgeç!
İnan adını ‘’Gültepesi’’ koyacağım.
İbrahim Şahin-2009’’
 
O zamanki yol durumu,(Yaz ayları en düşük 1,5 saat, Kış ayları3-5 saat) araç fiyatı yolcu fiyatına yansırdı. Bir yolcu ücreti bir işçi ücretine eşdeğerdi. Araçta yer bulamayan ücreti pahalı bulan atı eşeği ile çay yolunu tercih ederdi. Araca ödemediği paraya bir çuval sabununu, bir çuval tuzunu alırdı. O da bir yıl yeterdi. Kışın çay yolu kapanır köprü yolu kullanılırdı.
 
Çay da sütten çıkmış ak kaşık değildi. İlkbahar ve sonbahar aylarında çok can almıştır. En son aldığı can Bekir Aygün’dür. Bekir Aygün eşekte babası attadır. Babasını at kurtarır. Bekir’in cesedi bile bulunmaz
Eşek yolculuğunda Ermenek’e hareket saati ilk horozun ötüşüdür. Dönüş gecenin yarısı, zaman zaman sabaha yakın. Yolculuk saati bilinmez. Kendi kasabamızdan Gökçeler mahalle yolcusu hanımı ile Ermenek’e gider. Eşek tek. Dönüşte hanımı eşeğe biner, Piladanburnu’nu geçtikten sonra kocasına ‘’ A herif yoruldun, gel eşeğe azıcık da sen bin.’ Der o dönem kuşağı bu sözü çokça yerli yersiz kullanılmıştı.
Bu acılı yıllar geçtikten sonra Kasabamızdan Ermenek’e iki servis yapılması, servis ücretinin bir sigara parasına eşdeğer olduğunu az da olsa yaşadık.
Son dönemde belediyenin zarar ettiğini gerekçe göstererek Belediye Otobüsünü kaldırması sonucu fiyatlar ağır ağır eski günlere dönüyor.
 
Belediyeler halka hizmette zarar kâr amacı gütmez. Vatandaş gelir kaynağı değildir. Özellikle sulama suyuna çözüm getirilmezken var olan suyun saatlik ücretinin vatandaşın garığından topladığı domatesin toplam fiyatından fazla olması da vatandaşın gelir kaynağı görüldüğünün göstergesidir.
 
İbrahim ŞAHİN
 

Keşirlik, Eşekalanı yol kurbanlarımıza farklı yazılarımızda yer verdik.

Veli Kayacık, Fadime Şahin gibi...


FOTO: Bekir SAZAK Facebook

Bu haber 148 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Bu Mezar Kime Ait

Bu Mezar Kime Ait Kazancı Kasabamızın merkez Mezarlığında bulunan bu mezar taşındaki Osmanlıca yazı zor okunuyor "Merhum mevt" yazıy...

Mümüne Demircan vefat etti

Mümüne Demircan vefat etti Kasabamız Merkez Mahallesinden Mümüne Demircan (Polis Alinin eşi) 04.09.2022 günü Konya tedavi gördüğü hastanede ve...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

.TAŞELİ (ERMENEK ) YÖRESİNE UÇAK DÜŞTÜ – (2)27 Eylül 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi