Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Kasabamızda Tarım ve Çiftçilerin en önemli sorunları nedir?

Tüm Anketler

HALK ÖNDERİMİZ

HALK ÖNDERİMİZ

Tarih 07 Ocak 2021, 20:06 Editör İbrahim Şahin

Gazetenin bilinmediği dönemde gazeteye aboneliği vardır. Döneminde gazete bayileri yoktur. Gazete kervanlarla Ermenek’e, Ermenek’ten Kazancı’ya gelir. Gazete Kazancı’ya gelene kadar yeni yenilerini basar. Ermenek gazeteleri günü gününe okuyamaz, geriden takip eder

ÇOLAK HASAN  (SONGUR)

***

Çolak Hasan ‘’ Çolak’’ adını iki kolunda var olan kemik yetersizliğinden alır.

***

Çolak Hasan (1910-2009) bir buçuk yaşındayken babası Hüseyin  1.Dünya Savaşı’na katılır.  Mülazımı evvel veya sani alaylı subay olur.  En son ‘’ Hicaz’dayım, hac farizasını yapıp döneceğim’’ diye mektup gönderir bir daha haber alınmaz. Annesi Tımbıl Emine tek başına iki yetimle kalır. Büyük oğlu olan Hasan’ı Sarmazı Fevziye Medresesi’ne gönderir. Orda Osmanlıcayı öğrenir. Cumhuriyet kurulunca latin harflerini öğrenir. Cumhuriyete her yönden uyum sağlar lakin hesap ve yazılarını genelde Osmanlıca yazar.

Çolak Hasan döneminin aydınlarındandır. Yeni yazı ile birlikte Dünya klasiklerini Türk klasiklerini okumaya başlar. Okumasını ölümüne kadar sürdürür. Son dönemde yazıları net göremese de kitap sayfalarını pencereden vuran güneşe karşı tutarak okumaya çalışır.

Gazetenin bilinmediği dönemde gazeteye aboneliği vardır. Döneminde gazete bayileri yoktur. Gazete kervanlarla Ermenek’e, Ermenek’ten Kazancı’ya gelir. Gazete Kazancı’ya gelene kadar  gazete yeni baskılarını basar. Ermenek gazeteleri günü gününe okuyamaz, geriden takip eder.

****

Okumaya olan düşkünlüğü kadar yazmaya düşkünlüğü vardır. Yazdığı yazılar Ermenek gazetesinde yayınlanır. Yaşıtları gurbete mektup yazamazken, gurbetten gelen mektupları okuyamazken o ülke sorunlarını, köyünün sorunlarını tahlil eder yazar. Yazıları ilgi görür gazetede yayınlanır.

***

Örgütçüdür parti teşkilatı ile iç içedir. Her zaman parti içi muhalefet olur. Asla yanlışa doğru demez. Boyun bükmez.

***

Parti teşkilatı nedeni ile ilçenin ileri gelenleri ile içli dışlıdır. Hiçbirinin sözünün altına girmez. Doğruları söyledikçe her biri ile ters düşer. Ters düşmesine karşı hiçbiri ile irtibatını kesmez.

***

Şahit olduğu haksızlıkta ast üst tanımaz. Hep haklıdan yana taraf olur.

Nahiye döneminde 2. Çolak Hasan( Şenses)  haftada iki gün yaya olarak Ermenek’ten Posta evraklarını getir götür yapar. Nahiye Müdürü hak ettiği ödemeyi eksik yapar. Hasan Şenses Müdürle tartışmaya girer. Olayı izleyen Hasan Songur Müdüre tokat atar. Müdür davacı olur. Hasan Songur bir gün nezarette yatar, ertesi gün nahiye müdürü davadan vaz geçer.

Olayın sonrasında müdür görevinden alınır ya da görev yeri değiştirilir.

****

Çolak Hasan Şenses Çolak adını bir elinin çolak oluşundan alır.

Çolak Hasan(Şenses)  Karacaoğlan’ın çığrında yürüyen halk ozanıdır. Yaşanmış bütün doğal afetlere, kederlere, sevinçlere, özellikle gençlerin aşk ilişkilerine mani yakmakla ün salmıştır. Her ne kadar manici olsa da oğluna kızına mani yaktırmak isteyene ‘’ Sen benim akrabamsın’’ diyerek geri çevirmiştir. Manilerinde hiciv yönü öne çıkmaktadır.

****

Çolak Hasan’ın ( Şenses ) ( ?- 19550) Kırkkuyu’da bir kumpas sonucu kafatası ezilerek öldürülür. Ölümü aydınlanmamış bir ölümdür. Olaydan Kürt Osman Çevik  ve Armutlu Hasan( Armutlu) suçlu bulunur. Olay yerine tarlasının yakınlığı ve olay günü tarlasında çalıştığı için Ömer Demirel de şüpheli sıfatı ile yargılanır. Ömer Demirel avukatın verdiği savunma sonucu serbest bırakılır. Kürt Osman ve Armutlu Hasan 5 Yıl hapis yatar, daha sonra olayı Kürt Osman ve Armutlu Hasan’nın yapmadığı anlaşılsa da olay aydınlatılmaz. Olayda Yörüklerle olan sınır savaşlarının payı olduğu düşünülmektedir.

Kürt Osman 1915 doğumludur. Armutlu Hasan Kürt Osman’dan yaşça büyüktür. Hasan Şenses Armutlu Hasan’ın kız kaçırmasına mani yazar:

Obacılar yürüdü

Toz duman bürüdü

Goparan’ın Ayşa’yı

Topal Hasan sürüdü

Yaşanan olaylar ele alındığında Kürt Osman ve Armutlu Hasan’dan yaşça büyük olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Hasan Songur ile aynı dönem doğumlu olabileceği düşünülmektedir. Sonuçta o dönem köyümüzde okulun olmaması kendisinin okuryazar olmasının yanında ozan olması medrese eğitimi aldığı kuşkusuna yol açmaktadır.

 

****

Çolak Hasan ( Şenses) ile isim bağı sanat bağı olan Çolak Hasan( Songur) adaşını yaktığı maniyle uğurlar sonsuzluğa

‘’Kırkkuyu’yu dolandırdılar

Kebenden indirdiler

Canım gibi kafayı

Kefkiye çevirdiler’’

 

****

Çolak Hasanın çığrından yürüyenler şiirlerinde yer verir Çolak Hasan’a.  Husamettin Erdem;

'’’ Kaç yıldır nerde kaldı Sinanık Çolak

Kızlarımız yakımsız kaldı haberin var mı'' şeklinde dile getirmiştir. 

 

***

Çolak Hasan( Songur) okullarda yapılan her türlü kutlamamalarda protokolde yer almış, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapmıştır. Bunun yanında kendi yazdığı şiirleri okuyarak öğrencilere hep önder olmuştur.

 

***

Köyde gerçekleşen her projede yer almış sorumluluk üslenmiştir. Caminin, okulların yapılışında gelir gider defterlerini tutmuştur.

***

Köye gelen her siyasi temsilciyi karşılayan ağırlayan olmuştur. Siyasi temsilcilere soru sormaktan, hesap sormaktan hiçbir zaman vaz geçmemiştir.

***

Hasan Songur Kazancı’da  ilk yazılı ürün veren ilk belge tutandır tutan olmasına ne yazık ki kendisinin kıymetinin anlaşılmadığı gibi eserlerinin de kıymeti bilinmez. Eserleri kendisi ölene kadar sandıkta saklanır. Kendisi öldükten sonra sandık boşaltılır. Sandık eserlerinden kıymetli bilinir

***

İbrahim ŞAHİN

Hasan Songurla ilgili bilgilerin bir kısmı torunu Yurtsev Songur'dan alınmıştır.

Bu haber 997 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

SON OBALARIMIZIN AĞIDI

SON OBALARIMIZIN AĞIDI Çok ağlamış nemli durur gözleri Şimdi burdan göçtü köylü kızları Toprağında belli durur izleri Veda sana k...

GENÇ BİR ÖĞRETMENİN ACI AĞIDI

GENÇ BİR ÖĞRETMENİN ACI AĞIDI Beklerim bir haber gelmez anadan Ne çabuk usandım fani dünyadan Unutmayın beni bari duadan Vakitsiz ölüm var ana...
Mollalıoğullarından Gazi Molla Hasan’ın Hikayesi22 Aralık 2020

EN ÇOK OKUNANLAR

© 1999 - 2020 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi