Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Küçük Boyutlardaki Anılar

Tarih 31 Mayıs 2010, 13:34 Editör İbrahim Türker

Bilindiği üzere köylerde ahırlar evlerin altındadır. Kış mevsiminde mallar ahırlarda beslenir. Bizim köyde ahırdaki mallar öğle saatlerinde sulamak için dereye götürülürdü.

Ne güzeldi o günler...

Çocukluğumun unutulmaz yılları köyümde geçti. On üç yaşımda baba ocağından ayrıldım. Yaşamımın geride kalan süresince Yurdumun çeşitli bölgelerinde ve dış ülkelerde görevim gereği heyecanlı ve Mutlu günler yaşadım. İnsanın şuur altında yok edilmesi olanaksız olan öyle olaylar vardır ki bunların en dünyaya geldiğimiz yerle ilgilidir. İşte anılar biçimindeki o olaylar düşün dünyamızın unutulmazları olarak bizi o yıllara götürür.

Küçüklüğümde köye çok mu kar yağardı diye bazen düşündüğüm anlar oluyor. Bizim evin önünde oldukça dar bir sokak vardı. Yukarı mahallenin insanları ”AŞAĞI” olarak nitelenen ekim arazilerine bu yoldan gidilip gelinir. Kış mevsiminde yağan karlarla, damlardan atılan karlar üst üste gelince sokakta kar yığınları oluşurdu. komşumuz Mehmet Goca (Hasanın dedesi) karları kürüyerek yol açardı. Yoldan geçebilmek için ve de yola açılan kapılarını kullanabilmek için her ev kendine yetecek kadar bir alanın karını temizlerdi. Herkes ahırlarındaki mallarını dereye sulamak için götüreceği zaman bu yolları kullanırlardı. Biz çocukların oyun alanlarının başında gelende, damlardan bu kar yığınlarının üzerine atlamaktı.

Bilindiği üzere köylerde ahırlar evlerin altındadır. Kış mevsiminde mallar ahırlarda beslenir. Bizim köyde ahırdaki mallar öğle saatlerinde sulamak için “dereye” götürülürdü. O anlarda yollar gelenler ve gidenlerle dolar taşardı. Hiç unutmam Veyis adında yaşlıca bir amca vardı. Biz ona Veyis emmi derdik. Veyis emminin bir atı vardı ki, azgın mı azgındı. Veyis emmi atını sulamaya götürürken bu azgın at hemcinslerinden birisini görürse mutlaka saldırırdı. Onu ancak Veyis emmi zapt edebilirdi.

O tarihlerde bizim bir kısrağımız vardı. Bu hayvanı dereden sulamak benim görevimdi. Ama bu işi yaparken içimde daima bir korku olurdu. Ya Veyis emmi ile atına yolda rastlarsam ne yaparım diye. Uzaktan bile görsem ya yan sokaklardan birine ya da bir bahçe içine hayvanı kaçırırdım. Tehlike geçtikten sonra yoluma devam ederdim.

Kırk Kuyuda bir tarlamız vardı her sene eker, az da olsa bir miktar mahsul elde ederdik. Harman kaldırma zamanı yalnız başına bu işle babam uğraşırdı. Ekini kendisi biçer,kendisi harman yerine çeker, öküzlerle harman yerinde sürer,elde edilen mahsulü yine kendisi çuvallara doldururdu.

Ben babamın yardımcısıydım. Ona azık götürür, Katırımıza yüklediği yükü köye ben taşırdım. Katırımız diğer hayvanların taşıdığı yükün iki katını taşıyacak kuvvette bir hayvandı. Köye gitmem gerektiğinde gece yarısı beni uyandırır,”hadi oğlum yola çık, akşam olmadan dön” diyerek beni yolcu ederdi.

Ay ışığı olmayan bir gecede köye gelişimi hiç unutmam. Her taraf zifiri karanlık.  Allahtan katır yolu biliyor .Hiç bir yere sapmadan ilerliyoruz.Yolun bir bölümü ormanlık ağaç dallarından gökyüzü görülmüyor. Ben o kadar korkuyorum ki,  korkumdan hayvanın kuyruğuna yapışmış gibi ilerliyoruz. O saatlerde yollarda in cin yok. Örneğin çalı aralarından bir tavşan çıksa veya kuş uçsa hayvan ürker ve büyük bir sorunla karşılaşabilirdim.

O korku ile ancak dönmenin başına geldiğim zaman ortalık ağarmaya başladı. O korkumu Hiç unutamıyorum.

İbrahim TÜRKER İzmir 2009-01-01
ib.turker@hotmail.com

Bu haber 2297 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

Kazancılıların Sahip Olduğu LAKAPLAR Listesi

Kazancılıların  Sahip Olduğu  LAKAPLAR  Listesi Bazı kişilerin renkli kişiliklerinden olacak, birden fazla lakaba sahiptirler.

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ Görüldüğü gibi sınırlarımızın da yakın tarihte çizilmiş olması bölgeye sonradan geldiğimiz tezini doğrular nitelikt...

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN30 Ağustos 2021

© 1999 - 2021 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi