Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Kazancılı Taş Duvar Ustaları

Kazancılı Taş Duvar Ustaları

Tarih 01 Mayıs 2023, 17:05 Editör Kazancı Haber

Kazancının geçmişinde yaşayan, kültürümüze değerler katan, yaşantıyı kolaylaştıran, ihtiyaçları karşılayan tüm öncü sanat ustalarımızı rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun.

Kazancıda eskiden beri evler taş duvar, üzeri düz toprak dam, dam altında öreğen dediğimiz uzun ağaçlar ve ağaçların üzerine döşenen ardıç ağacından elde edilen pardılardan yapılır,

Evin damları saman kırıntıları karıştırılmış, su geçirmez olan beyaz (kayrak) topraktan yapılmış çamur eriyikle kaplanırdı.

Evlerin içi tahtalardan marangozların yaptığı ağaç işlemele, pencereler, kapı, sandık, yüklük, sedir, taban döşemesi) meydana gelirdi.

Son 30 yıldır demir beton, tuğla, çatı ve kiremit devreye girince yapı işlerinde kökten değişiklikler olmuştur.

Yaylalarda (Yenicesu ve Kırkkuyu yaylaları) yapılan sayvantlar, obalarda kurulan çadırlar, içi ve çevresi tımar edilen inler ve bahçelerde yapılan çardaklar ilave konuklama yerleri olmuştur.

Kazancıda ve bölgemizde taş duvar ustalığının yeteri seviyede gelişmediği, ilk dönemlerde taş duvar evlerinin, müslüman olmayan (gayri müslüm) ustaların yaptığı anlatılır. Bu ustalardan en ünlüsü köyleri dolaşarak ilkbahar, yaz ve sonbaharda taş duvar yapan Anamurlu Uzun Konstantin isimli ustaymış.

Bu usta, duvar yaparken karşısına usta kabul etmez, duvarın bir yüzünü tek başına yapar, döner diğer yüzünü yaparmış. Genelde, duvar yapılırken iki usta karşılıklı gelir, biri iç duvarı diğeri dış duvarı yapardı. Tek duvar çalışmak ve yapıyı havada tutmak ustalık isterdi.

Bu seviyede bir duvar ustası Aşağı İrnebollu Bekir Usta idi. Çocukluğumuzda bizim evin duvarında çalışmış ve karşısına usta kabul etmeden tek başına duvar yapmıştı.

Zaman içinde, usta yanında çalışarak veya kabiliyetine göre kendisini geliştirerek meslek öncüleri taş duvar ustalarımız yetişmiştir.

Bu ustalardan, Bucaklı Hasan Ali (Baysal) usta, Türbesekili Yirik Hacı Usta ve Boynueğri Ahmet usta, Yukarı mahalleden Türk Mehmet (Yıldırım) Usta, Hasan Usta Hüseyin (Gürbüz) Usta, Abdullah Saydam (Pilatin Usta),Hasan Goca (Köksoy) Mahmut Arıcı usta meslek öncüsü bildiğimiz taş duvar ustalarımız olarak hepsini rahmetle anıyoruz.

Günümüzde Taşev ustası olarak halen Ekrem Toptaş, Veli Songur, Şevket Akğül ustalar Talep olması halinde halen taş ev yapabilmektedirler.

Ayrıca: Kazancıda ilk defa demir döşeyerek beton atma işlerini yapan usta Veyis Sak usta olmuş, Derekahve deki Çeşme başta olmak üzere köy çeşmelerin betonlarını da dökmüştür.

1960 yıllarında yapılan Kazancı Merkez Camisi inşaatında kasabamız taş ustaları çalışmış olup, caminin minaresi ise başka illerden getirilen minare inşası uzmanı ustalara yaptırılmıştır.

Kasabamızda daha sonradan ilkokul ve ortaokul binalarının inşasında da bölgemizdeki tüm taş duvar ustaları görev almıştır, evlerin yapımında kullanılan taşlar, yaylamızdaki Kilise ve Körüstan belenleri, Kürtlü yakası, Kızılalan, Çandır alanı ve İlabadı çevresinden taş taşınmıştır.

Yazan: Naci SÖZEN Kazancı-Ermenek - 2023

Bu haber 233 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih/Kültür/Geleneklerimiz

Kazancı geçmişinde doğal bitkilerle tedavi usulleri ;

Kazancı geçmişinde  doğal bitkilerle tedavi  usulleri ; kulak çınlaması, rüyalar ve hayvan sesleri

ERMENEK (Germanicopolis)

ERMENEK (Germanicopolis) ERMEMEK (Germanicopolis), antik Isauria'da bir kasabaydı. (Hierocl. s. 709; Concil. Chalced. s. 659; Const. Por...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi