Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Depremde Güney  Korelilerden Ahde Vefa

Depremde Güney Korelilerden Ahde Vefa

Tarih 21 Şubat 2023, 20:26 Editör İbrahim Şahin

Savaşının Üzerinden 73 Yıl Geçmesine Rağmen Türk Askerinin Yardımı Ve Kahramanlığı Güney Korelilerce Unutulmadı

Kazancı ekibi başta olmak üzere, bu deprem felaketinin atlatılması için güç veren, destek olan, seferber olan dünya insanları ve Türk Milletine şükranlarımızı sunarız Allah hepsinde razı olsun.

Bu çalışmaları göremeyen, görmezden gelen hatta, katkı verenleri suçlayanlara da vicdan, insaf ve akıl sağlığı dileriz

Tarihin en büyük deprem felaketlerinden birini yaşayan Türk Milleti ve cepheye gönderilen Türk Tugayının, bundan 73 yıl önce Çin-Kore Savaşında üstlendiği görev, gösterilen cesaret, kahramanlık ve fedakarlığı unutmayan Güney Kore’den (Seul) yüreklerimizi ısıtan ve dikkat çeken bir hamle geldi. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin yaraları sarılmaya çalışılırken, dünya adeta Türkiye için seferber olmuş durumdayken, Güney Kore'den gelen haber ise Seul ‘un 73 yıl önce kendilerine Türk Milleti’nin verdiği yardımım ve desteğin unutulmadığını gösterdi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'dan hükümetine Türkiye'ye yardım yapılması talimatı geldi. Güney Kore Başkanlık Sözcüsü Lee Do-woon yaptığı açıklamada, üst düzey kurmayları ile rutin bir haftalık toplantı gerçekleştiren Yoon'un, "kan bağıyla edinilen bir müttefik ve kardeş bir ulus" olan Türkiye'ye azami destek talimatı verdiğini söyledi.

Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde Güney Koreli bir ressamdan duygulandıran bir çizim gelmişti. Söz konusu çizimde üzerinden 73 yıl geçmiş olmasına rağmen Kore Savaşı'nda Türkiye'nin verdiği destek Güney Koreli ekiplerin depremzedelere yaptıkları yardım yer aldı. Resşmde, "Şu anda Türkiye'nin en çok ihtiyacı olan şeyler çadır, ilaç ve tıbbi malzeme ile elektrikli ekipmanlar" diyen Yoon'un, "Dışişleri, savunma ve sanayi Bakanlıkları da dahil her bakanlığın mevcut tüm kaynakları seferber etmesini ve mümkün olan en fazla yardım malzemesini güvence altına almasını" istediği açıklandı.

Öte yandan Türkiye'ye yalnızca acil durum yardımı değil, yeniden yapılanma desteği de sağlanması için harekete geçme çağrısında bulunan Yoon'un, Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo ile gerçekleştirdiği ayrı bir toplantıda ise "kardeş ulus" olarak nitelediği Türkiye'ye azami destek sağlama gerekliliğinin altını çizdiği öğrenildi. Kore Türk Tugayı’nı takviye için asker seçileceği haberleri yayıldı.

Kore Savaşı konusunda yayınladığımız yazılardan kısa bir özet yapalım. Kore Savaşının 40. yılında Güney Kore’nin açtığı “Kore Gazisi Bir Türk Askerinin Hikayesi” yarışmasına, Kazancı Beldesi, Yukarı mahalleden akrabamız merhum Koreli Hüseyin (Ünlü)’nün hayat hikayesini konu alan “Kore’ye Gönüllü Bir Kazancılı” başlıklı yazımızla katılmış, sonrasında, yazımızı yayınlamıştık. Koreli Hüseyin, Diyarbakır’da Türk Tugayına takviye olarak gönderilecek birliğin seçiminde gönüllü olarak katılan 3 askerden biriydi.

Bu savaşın üzerinden 75 yıl geçtiğini de öğrenmiş bulunuyoruz. İzmir Alsancak limanından Amerikan General Eltinge gemisiyle Kore’ye gitmek üzere yola çıkıldı, Bölük Komutanları Üsteğmen Fikret TÜRKEBAĞLI gemide ders vermeye devam ediyordu. Birliği, Seul şehrinde Tesin Ortaokuluna yerleştirildi. Zaman içinde, okul bahçesine, Türk Askerini anlatan bir heykel yapılmış ve altına “Türk Tugayını ölünceye kadar unutmayacağız “ ifadesini yazmışlardı. Savaş sonunda yine bir ABD gemisiyle dönüş yoluna çıkarak İzmir Limanında vatan toprağına ayak basmışlardı.

Bir dönem, Zeyve Pazarında kahvecilik yapan Koreli Bahri Erdoğan ile tanışmıştım. Koreli Gazi Bahri DOĞAN’da Kore savaşına ilk katılan birlikten olduğunu, Kuniri çatışmasında bulunduğunu, Bölük komutanı Üsteğmen Doğan BEYAZIT’ın cephede yaralandığını, O’nu sırtında taşıdığını söyleyerek, eğer hala sağsa adresini bulmamı rica etmişti. Ankara’ya dönünce, Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki arkadaşlarla görüşerek Doğan BEYAZIT’ın sağ ve görevde olduğunu, Kuzey Kıbrıs Cumhuriyetinde Barış Kuvvetleri Komutanı olarak ve Korgeneral rütbesiyle görev yaptığını öğrendim. Bir mektupla adresini Koreli Bahri’ye bildirdim. Takip eden yıllarda aralarında mektuplaşma olduğunu da öğrenmiştim.

Kore Savaşına ilk birlikle katılan ve tüm çatışmalarda yer alarak bir çok arkadaşını şehit vermiş olan Anamur’lu Gazi Mustafa Madeni dede ile Kazancı’da karşılaşmış ve onun anılarını da dinlemiştim. Anılarında, ABD ordusunun Çin askerlerinin çemberinden kurtarılması görevinde, kendilerinin de çember içine alınmak istendiğini gördüklerinde, kurşunları bittiği için, komutanları General Tahsin YAZICI’nın “ düşmanı yarıp çıkacağız, süngü tak, hücuuum” komutunu verdiğini anlatırken o anları yeniden yaşıyor gibiydi.

Ayrıca, Ankara’da tanıştığım Kore Gazisi Emekli Kurmay Albay Bahtiyar YALTA’nın anılarında, bu çatışmalarda bilinenden çok daha farklı bir savaşın yaşanmış olduğu kanaatini uyandırdı. Şimdilerde rahmetli olmuş olan ve 1925 doğumlu Kore Gazisi Bahtiyar Bey, 1948 yılında Kara Harp Okulunu bitirerek teğmen rütbesiyle orduya katılmış ve sonrasında Kore Savaşına tertip edilmiş, savaşın en kritik yer ve safhalarında görev almış, kararlara katılmış, sonrasındaki gelişmeleri de yaşamıştır.

Yazmış olduğu kitapta savaşı tüm ayrıntılarıyla anlatmıştır. Teğmen Bahtiyar ve birlikler ABD gemileriyle denize açılmışlar ve yolculukları 22 gün sürecektir. Gemide boş konserve kutularını havaya atarak tüfekle ateşler edip eğitimlerine devam ederlerken, ABD personeli onlara gülümseyerek bakarlarmış. Savaş alanında Çinlilerin ağaçlardan yer atlayıp havada ateş etmeye başladıklarında, bizim askerler “uçara keklik avlar gibi” onları havada keklik gibi avlamışlar.

Kazancılı meslek öncülerimizden ilk askeri rütbeli Astsubay olan Kore Gazisi merhum Kıdemli Başçavuş Mehmet CAN 8CANAN) gazimizi de rahmetle analım.

Kazancı ekibi başta olmak üzere, bu deprem felaketinin atlatılması için güç veren, destek olan, seferber olan dünya insanları ve Türk Milletine şükranlarımızı sunarız Allah hepsinde razı olsun. Bu çalışmaları göremeyen, görmezden gelen hatta, katkı verenleri suçlayanlara da vicdan, insaf ve akıl sağlığı dileriz.

Derleyen : Av. Naci SÖZEN Kazancı/ERMENEK-2023

Bu haber 212 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih/Kültür/Geleneklerimiz

Kazancı geçmişinde doğal bitkilerle tedavi usulleri ;

Kazancı geçmişinde  doğal bitkilerle tedavi  usulleri ; kulak çınlaması, rüyalar ve hayvan sesleri

ERMENEK (Germanicopolis)

ERMENEK (Germanicopolis) ERMEMEK (Germanicopolis), antik Isauria'da bir kasabaydı. (Hierocl. s. 709; Concil. Chalced. s. 659; Const. Por...

ANKET

2024 Kazancı Belediye Başkanı Kim Olsun

Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi