KAZANCI HABER (... Bir Haberden Daha Fazlası ...)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM
Karamanoğulları geleneği tekrar yaşatıldı.

Karamanoğulları geleneği tekrar yaşatıldı.

Tarih 26 Aralık 2022, 17:40 Editör Kazancı Haber

Antalya'da bir erkek çocuğu dünyaya getiren aile, 700 Yıllık Karamanoğullarının Kütük Atma geleneğini tekrar yaşattı.

Karamanoğulları Beyliği'nin geleneği olan ve ailenin ilk erkek bebeğinin dünyaya gelmesi dolayısıyla 700 yıl kadar önce gerçekleştirilen "kütük atma" töreni, Antalya'da yaşatılmaya devam ediliyor. Törende kırmızı al içerisinde toplanan paralar, 20 yıl boyunca kütük ile birlikte saklanarak erkek çocuk askere giderken erzak alınıp, yemek yapılarak muhtaçlara dağıtılıyor.

Antalya'da çiftçi Ümit Sert(32), 2013 yılında Ayşe Sert ile dünya evine girdi. Sert'in evliliğinden 2 kız çocuğu dünyaya geldi. 2 kız çocuğunun ardından, 40 gün önce ise oğlu doğdu. Yaklaşık 2 hafta kuvözde kalan Ömer bebek, 20 gün önce taburcu oldu.

Sert ailesi, 2 kız çocuğundan sonra erkek çocuğunun dünyaya gelmesini 700 yıllık gelenek olan "kütük atma" çerçevesinde davul ve zurna ile kutladı.

Karamanoğulları Beyliği'nin geleneği olan ve ailenin ilk erkek bebeğinin dünyaya gelmesi dolayısıyla gerçekleştirilen "kütük atma" töreni, Aksu Murtuna Mahallesi'nde gerçekleştirildi.

Kütük ve para toplanan bohça 20 yıl saklanıyor
Gelenek çerçevesinde satın alınan kütük, bel kısmından kırmızı al ile bağlanıyor. Daha sonra ise hemen yanına da bir kırmızı al daha açılarak buraya katılımcılardan toplanan para ve değerli eşyalar konuluyor. Bu al sıkı sıkıya, içerisinde toplanan eşyalar ile kütük üzerine kör düğüm ile bağlanıyor.

Anne, kütüğü ve üzerinde bulunan al yazmayı erkek çocuk askere gidene kadar ya da düğününe kadar saklıyor. Düğün günü öncesinde açılan al yazma içerisindeki paralar ile yiyecek alınarak bulgur yemeği yapılıp, katılımcılara ve muhtaçlara hayır niyetine dağıtılıyor.

Toplanan paranın ve dağıtılan yemeğin bereket getirdiğine inanılıyor. Ailenin soyunun devamını sağlaması ve orduya asker olacak erkek çocuğun yetiştirilmesinin sevinci dolayısıyla sürdürülen gelenek, yüzyıllardır sürüyor.

Öte yandan, törende kesilen bir deve de bir hayır kurumuna bağışlandı.

Bu haber 94 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Ermenekli hakim Şeyda Korkmaz yaşamını yitirdi.

Ermenekli hakim Şeyda Korkmaz yaşamını yitirdi. Kahramanmaraş merkezli depremde can kayıpları maalesef her saat artmaya devam ediyor. Depremde hayatını kaybedenler...

Hanife Zengin vefat etti.

Hanife Zengin vefat etti. _Kasabamızın Gökçeler Mahallesinden, Merhum (Muhtar Kerim lakaplı) Kerim Zengin’in Eşi Hanife Zengin 09.02.2023 Per...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

ERMENEKLİYE NERELERDE RASTLADIM ? – (8)28 Ocak 2023

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi