KAZANCI HABER (... Bir Haberden Daha Fazlası ...)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM
KAZANCILI EĞİTİM ÖNCÜLERİMİZ - 1

KAZANCILI EĞİTİM ÖNCÜLERİMİZ - 1

Tarih 24 Aralık 2022, 12:17 Editör Kazancı Haber

KAZANCILI EĞİTİM VE MESLEK ÖNCÜLERİMİZDEN MERHUM MEHMET GÜZEL ANISINA

Göksu Irmağının güneyinde (Karşıyaka) kalan 11 köyün merkezi konumunda Nahiye (Bucak) olan Kazancı’da 1924 yılında ilkokul açılarak eski yazı (Arapça) olarak eğitim başlamıştır.

Eğitmen (Kurucu Müdür/Öğretmen) ve Kazancılılar için efsane eğitimci olarak, hala anılan Ermenekli Merhum Sami ÖZTAŞ atanmış olup, Başöğretmen ATATÜRK önderliğinde gerçekleştirilen “Harf Devrimi” sonrası yeni yazı (Türkçe) eğitime 1928 yılında 3 yıllık ilkokul eğitim programıyla geçilmiş, 1935 yılında 5 yıllık eğitime yükseltilmiştir.

Kasabamızda bu erken eğitim başlangıcına rağmen, çevrede yatılı okul, ortaokul ve lise eğitimi olmadığından, uzun yıllar ilkokul sonrası eğitime devam etmiş Kazancılı olmamıştır. Nihayet, Konya İli, Ereğli İlçesi yakınlarında 1940 yılında eğitime başlayan İvriz İlköğretmen Okulu (Köy Enstitüsü) eğitime devam için insanlarımıza bir pencere açmıştır

Bu okulun eğitime başladığı 1941 yılında öğrencileri arasında, zamanın Kazancı muhtarı Gözel Hüseyin ve Yeter Garının oğlu Mehmet GÜZEL’de (Emekli Sağlık Memuru) vardır. Öğretmeni Sami Öztaş öncülüğü ve desteğinde kayıt olan öğrencimiz, İvriz’de 3 yıl okuduktan sonra Sağlık sınıfına seçilmiş ve Eskişehir ili Çifteler ilçesinde bulunan Sağlık Okulu’na intikal ederek, burada 3 yıl daha okuduktan sonra, 1947 yılında Sağlık Memuru olarak mezun olmuştur.

Kazancılıların eğitim ve meslek öncülerinin başında olan,1926 doğumlu merhum Mehmet Güzel, ilk devlet memurumuz, ilk sağlıkçımız, ilk eğitimli insanımız özellikleriyle, öncüler öncüsü olmayı fazlasıyla hak etmiş bir Kazancılıdır. Kendisinden sonra kardeşi merhum Hasan Ali Güzel de aynı yolu takip ederek ikinci sağlık memurumuz olmuştur.

Merhum Mehmet Güzel sağlık memuru olarak mezun olduktan sonra atandığı Ermenek yöresi Navagi boğazında, Çukurbağ, Halimiye, İznebol ve Davdas köyleri başta olmak üzere, tüm çevreye sağlık hizmeti vermiştir. Sonrasında Kazancı nahiyesine atanarak kendi halkına hizmet veren ilk sağlık memurumuz olmuştur.

Kazancılı Hasan Usta Hacı lakaplı Mustafa Gürbüz’ün kızı merhume Anakadın halamızla evlenen Mehmet Güzel 4 kız babasıdır. Askerliğini Yedek Subay Asteğmen olarak Elazığ ilinde yapmıştır.

Daha sonra, Ermenek Hastanesine atanan meslek öncümüz bu hastanede uzun yıllar görev yaparak Taşeli yöresi insanına hizmet etmiştir. Ermenek hizmetinin başladığı 1960’lı yıllarda, zamanın Ermenek okullarında görevli olan Kazancılı öğretmen merhum Abdullah Erdem ile birlikte, ilçede en güzel giyinen, çalışkan, tertipli, titiz, nazik, görgülü ve bilgili memurları olarak toplum tarafından büyük bir saygı ve beğeni ile karşılandıkları bilinen gerçeklerdendir.

Merhum Mehmet Güzel Bey ile zaman içinde yaptığımız sohbetlerden bir anıyı özetleyelim. Ermenek köylerinde (Çukurbağ-Davdas, Halimiye) aşı yapılması için bir ekip aranır. bu ekibi Kazancıdan getirebileceğini söyler. İstek üzerine, Kazancıdan genç bir aşıcı ekibi çağrılır.

Aşılama başlar ve bahçesinde aşı yapılan kişi, günün akşamında aşı ekibine evinde akşam yemeği vermekte, her yemeğe sağlıkçımızda çağrılmaktadır. Sağlıkçımız, az yediği için, yemeğin ortasında kaşığı bırakıp çekilince, aşıcı gençler de büyüğe sağı ve örf gereği karınları doymadan sofradan çekilmektedirler.

Bu böyle olmaz derler ve aralarından biri sağlıkçımızla konuşarak sofradan erken ayrılmamasını, yiyormuş gibi (eftikleyerek) yapmasını, kendilerinin sofradan aç kalkmasına neden olmamasını rica ederler. Durumu anlayan büyüğümüz, hem şaşırır hem de üzülür. sonrası akşamlar sofradan erken kalkmaz, azar azar eftikler ve aşıcıların yemeği sonuna kadar yemelerini, karınlarının doymasını sağlar.

Ermenek görevinden sonra Karaman Devlet Hastanesine atanan büyüğümüz bu merkezde uzun yıllar görev yaparak insanların derdine çare olmayı sürdürmüştür. Nihayet, zamanın geldiği bir tarihte emekli olan Salık Memuru Mehmet Güzel, Karaman, Nefise Sultan mahallesindeki evinde ailesiyle birlikte bir müddet yaşadıktan sonra, Kazancı’ya göçmüş ve kalan yaşantısını kendi köyünde sürdürmüştür.

Nihayet, gün gelmiş, emir vaki olmuş ve Kazancılıların Eğitim ve Meslek öncüsü emekli sağlık memuru Mehmet Güzel sonsuzluğa (Hakka yürümüş ) göçmüştür. Kendisini saygı, hürmet ve özlemle anıyoruz. Mezarı merkez mahallesi mezarlığındadır.
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Derleyen : : Av. Naci SÖZEN , 22.12.2022 / KAZANCI

Bu haber 103 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

KAZANCI EFSANELERİ - 1

KAZANCI EFSANELERİ - 1 İNSANIMIZ, DİLİMİZ, KÜLTÜRÜMÜZ –(8) Serimizin konusu "KAZANCI EFSANELERİ" ( Geçmişten Günümüze Kazancı Efsan...

KAZANCILI EĞİTİM ÖNCÜLERİMİZ - 2

KAZANCILI EĞİTİM ÖNCÜLERİMİZ - 2 KAZANCILI EĞİTİM VE MESLEK ÖNCÜLERİMİZDEN ZİRAATCİ İBRAHİM TAŞTEKİN HATIRINA

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

ERMENEKLİYE NERELERDE RASTLADIM ? – (8)28 Ocak 2023

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi