KAZANCI HABER (... Bir Haberden Daha Fazlası ...)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM
İNSAN KENDİ GÖLGESİNDEN KORKAR MI

İNSAN KENDİ GÖLGESİNDEN KORKAR MI

Tarih 27 Kasım 2022, 23:27 Editör İbrahim Şahin

Mersin Aydıncık’ın köy olduğu yıllarda, köy halkının köy odasında toplandığı yıllarda Türbeseki Mahallesi’nden Halil Aydın Jandarma olarak askerlik görevini yapmaktadır.

Bir gün Köyodası önünde toplananlardan yabancı biri dikkatini çeker. Merakından nereli olduğunu sorar sorduğu kişi Konyalı olduğunu söyler. Halil Aydın merakından Konya’nın neresinden olduğunu sorar. Sorduğu kişi Ermenekli olduğu söyleyince daha bir merakla sorar. Sorduğu kişi Ermenek’in Kazancı köyünden olduğunu söyler.. Halil Aydın Kazancı’dan kimlerden olduğunu sorar. Sorduğu kişi Kendisinin Gıldır’ın Halil olduğunu söyler.

Halil Aydın bir köylüsünü bulma sevinci ile Gıldır’ın Halil’i karakola götürür. Gıldır’ın Halil’i sorgulayan jandarma, götürdüğü yer karakol. Halil kan ter içinde. Karakola varana kadar bildiği bütün duaları okur.

Karakolda yeme içme ikramı… İltifat. Gıldır’ın Halil şaşkınlık içerisinde. Ne zaman ki Halil Aydın kendisinin Kazancılı olduğunu, Sarı Ahmat’ın oğlu olduğunu söyler, birden Gıldır’ın Halil’e bir rahatlama gelir. Halil Aydın’a ‘’Ben senin Anamurlu Gurtlar’dan olduğunu düşünerek korktum’’ der.

Halil Aydın ‘’ Nedir bu Gurtlar korkusu?’’ diye sorar. Gıldır’ın Halil kendisinin yer aldığı Dağ korumalarının develerin gözünü bağlayarak uçurumdan yuvarladığını bunun peşine Gurtlar’ın bir çobanı çırıl çıplak soyduklarını, bir ağaca bağladıklarını, elbiselerini yaktıklarını, çobanın çırıl çıplak karakola geldiğini, şikâyette bulunduğunu, olayın Anamur’a bildirip yakalandığını Ermenek’te yargılanıp, Ermenek Cezaevinde hapis yaptığını anlatır.

Anlatılan olay Sınır Kavgalarının yaşandığı Anamur Yörüklerinin köylüden, köylünün Anamur Yörüklerinden korktuğu dönemlerdir.

Muhabbetin devamında Gıldır Halil, diğer Halil’e ‘’Kazancılı olduğunu niye başta söylemedin de bana bu kadar işkence çektirdin ben sana bunun hesabını köyde sorarım.’’ der.

Muhabbet sonrası kahveye giderler. Kahvede Hacı muhtar korumasını kaybetmiş olmanın derdindedir.

Aynı senaryo bir kez de muhtara aktarılır. Halil Aydın gösterdiği ilgi ve bulunduğu ikramlarla muhtarın da Halil’in de gönlünü alır.

İbrahim ŞAHİN

Bu haber 90 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

KAZANCI EFSANELERİ - 1

KAZANCI EFSANELERİ - 1 İNSANIMIZ, DİLİMİZ, KÜLTÜRÜMÜZ –(8) Serimizin konusu "KAZANCI EFSANELERİ" ( Geçmişten Günümüze Kazancı Efsan...

KAZANCILI EĞİTİM ÖNCÜLERİMİZ - 2

KAZANCILI EĞİTİM ÖNCÜLERİMİZ - 2 KAZANCILI EĞİTİM VE MESLEK ÖNCÜLERİMİZDEN ZİRAATCİ İBRAHİM TAŞTEKİN HATIRINA

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

ERMENEKLİYE NERELERDE RASTLADIM ? – (8)28 Ocak 2023

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi