Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Kazancılı Eğitim Öncülerimiz

Kazancılı Eğitim Öncülerimiz

Tarih 12 Eylül 2022, 11:23 Editör Kazancı Haber

KAZANCILI   EĞİTİM  VE  MESLEK  ÖNCÜLERİMİZDEN  MERHUM MUSTAFA CANAN (CAN)   ANISINA....

Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte ülke çapında  başlatılan “aydınlanma ve çağdaşlaşma” seferberliği  dikkate alındığında, Kazancı ve Kazancılılar için  öne çıkan öncelikli hedef  “eğitim alma, aydınlanma, okuyup adam olma“ şeklinde belirlenmiştir.   

Aynı hedefin Taşeli yöresinin (Ermenek ve çevresi-Orta Toroslar)  tüm insanları için geçerli olduğu, bu hedefin gerçekleşmesi için,  zamana,  yörenin coğrafi  ulaşım güçlüklerine, cahilliğe, ekonomik sorunlara karşı verilmesi gereken çabalar silsilesi,  serüvenler manzumesi ve hatta, savaşlar yumağı şeklinde yaşanmasının zorunluluk olduğu bir tarihi gerçekliktir. 

Göksu Irmağının güneyinde (Karşıyaka) kalan 11 köyün  merkezi konumunda  Nahiye (Bucak) olan Kazancı’da  1924 yılında ilk okul açılarak  eski yazı (Arapça) olarak  eğitim başlamıştır. Eğitmen (Kurucu Müdür/Öğretmen) olarak Kazancılılar için efsane eğitimci olarak  hala anılan  Ermenekli Merhum Sami ÖZTAŞ atanmış olup, Başöğretmen ATATÜRK önderliğinde gerçekleştirilen Harf Devrimi sonrası yeni yazı/ Türkçe eğitime 1928 yılında   3 yıllık  ilkokul  eğitim  programıyla geçilmiş,  1935 yılında 5 yıllık eğitime  yükseltilmiştir.  

            Kazancı İlkokulunu bitiren öğrencilerin uzun yıllar yatılı meslek okulları, ortaokul, lise eğitimlerine devam etmeleri imkanları olmamıştır. Nihayet, Konya/Ereğli, İvriz Köy Enstitüsü 1941 yılında eğitime başladığında, zamanın Kazancı muhtarı olan Hüseyin GÜZEL’in oğlu Mehmet GÜZEL, ilkokul öğretmeni Sami ÖZTAŞ’ın gayretleriyle İvriz’e gönderilebilmiştir. Merhum Sağlık Memuru Mehmet GÜZEL, Kazancı ve Kazancılılar için eğitim ve meslek öncülerinin başında yer alır. 

Kazancılı gençlerin  1940’lı yıllarda yatılı meslek okulları dışındaki ortaokul ve lise eğitimi  ile üniversite eğitim almaları bir hayaldi. Çünkü, bu dönemlerde  en yakın ortaokul ve lise Karaman, Mersin, Konya  başta olmak üzere uzak şehir merkezlerindeydi.  

 İşte bu mahrumiyet yıllarında, yaşanan ve yaşanacak olan tüm zorluklara rağmen imkanlarını sonuna kadar zorlayarak, ilkokul sonrası  Kayseri Askeri Meslek Okuluna (Astsubay Eğitimi)   giderek, Astsubay Çavuş rütbesiyle   mezun olan, diğer bir deyimle, Kazancılı  ilk rütbeli Askeri (TSK) personeli olan eğitim ve meslek öncümüz Merkez Mahalleden merhum Mustafa CANAN (CAN) olmuştur.  

Kendisi bir çok yerde görev yaptıktan sonra Kore Savaşı Türk Birliğine seçilmiş ve savaş sonrası  Kore Gazisi  olan Başçavuş Mustafa CANAN  eğitim ve meslek öncümüzü  de Rahmetle anmalıyız.  

Kazancı kasabası (o zamanlar Kazancı Nahiyesi) Merkez Mahallede, 1928 yılında doğan, Bıhıt Velisi oğlu Mustafa CANAN,  merhum Kerim CAN amcanın kardeşi olup, kasabamızdan ve yöremizden ilk okuyanlardan ve rütbeli ilk askeri personel olmasından dolayı  bizler ve gelecek kuşaklar için önemli bir  “ örnek” oluşturmuştur.  

Kazancı İlkokulunu bitirdikten sonra, dönemin efsane eğitimcilerinden olan Ermenekli Sami ÖZTAŞ’ın teşvik ve yardımlarıyla katıldığı Askeri Okuldan  1948 yılında mezun olarak orduya Astsubay Çavuş rütbesiyle katılan öncümüz yurdun muhtelif yerlerinde görev yapmış, katıldığı Kore Savaşında “GAZİ” unvanını almış, son olarak İstanbul  1. Ordu Komutanlığı bünyesinde görevine devam etmiştir. Emekli olduktan sonra Üsküdar’daki   (İstanbul) evinde kalan yaşamını sürdürmüştür.  

Gazimizin anılarında yer aldığı üzere, Kore Savaşı, Türk Askeri’nin “cesaret, fedakarlık ve kahramanlık”  destanı yazdığı şanlı zaferlerinden sadece biridir. Türk Tugayı’nın kahramanca savaştığı çatışmalar, Kunuri, Kumyangiyang, Seul ve Vegas  muharebeleridir. Özellikle, 25 Kasım 1950 günü, Türk Askerinin uyguladığı bir yarma harekatıyla, Mançurya (Kuzey Çin) güçlerince kuşatılmış  olan BM (ABD 8. Ordusu)  kuvvetlerinin imha edilmekten kurtarılması olayını ABD makamları hiç  unutmamış ve eğitim birliklerinin koridorlarına “bir askerin, cesaret, fedakarlık ve kahramanlık konusunda ulaşabileceği en yüksek seviyeyi, Türk Askeri, Kore Savaşında tüm dünyaya göstermiştir “ yazan tablolar asmışlardır.   

ABD Kongresi, Türk Tugayına “ Mümtaz Birlik Madalyası”, BM ise  “cesaret ve barış madalyası” vermiş,   Güney Kore hükümeti, savaş alanlarının en yüksek tepesine “Türk Zafer Anıtı” dikmiştir. Madalyalar, Tugay Sancağı ve askerlerimizin göğsüne ABD’li komutan tarafında törenle takılmıştır. Türkiye Cumhurbaşkanlığı ise, birliğimizi  “Cumhurbaşkanlığı Birlik Nişanı” ile taltif etmiştir.  

Türk Tugayı, Kore Savaşından, 721 şehit, 2147 yaralı, 346 hasta, 234 esir, ve 175 kayıpla dönmüştür. Şehitlerimizin 462’si Seul yakınlarındaki Pusan şehitliğinde yatmaktadır. 

Kore Savaşının sona ermesinin  40. yılı olan 1993 baharında, Güney Kore Ankara Büyükelçiliği tarafından  düzenlenen  “ Bir Kore Gazisinin  Hikayesi”  konulun  yarışmaya   Koreli Hüseyin (ÜNLÜ)’in anılarını derleyerek katılmıştım. Bu yazıyı  “Kore’ye Gönüllü Bir Kazancılı”  başlığıyla ayrıca yayınlamıştık.   

Emekli Gazi Astsubay Mustafa CANAN ile  uzun yıllar önce Kazancı’da görüşmüştüm. Son olarak, ölümünden bir yıl önce telefonla hasta yatağında tekrar görüştüm. Kazancı tarihiyle ilgili yayınlayacağımız kitabımızda yer vereceğimiz “Eğitim ve Hizmet Öncüleri Listesi”nde yer alacağını söylemiş ve hayat hikayesiyle ilgili kısa bilgiler almıştım. 

 Bozkırlı Nihal Hanım ile evli olan gazimizin biri kız, diğeri erkek iki çocuğu bulunmaktadır.  Emekli Gazi Astsubay Mustafa CANAN (CAN), uzun süren rahatsızlık sonunda tedavi gördüğü Haydarpaşa GATA Asker Hastanesinde, 11.01.2013 günü vefat etmiştir. 

 HİZMET ÖNCÜMÜZ burada yapılan Askeri Töreni  ve  Üsküdar Selimiye Camiinde kılınan cenaze namazını müteakiben, oradaki mezarlığa defnedilmiştir. Muhterem Kazancılı büyüğümüze,  tüm eğitim – hizmet öncülerimize Allah’dan sonsuz rahmetler diliyoruz.
Derleyen: Av. Naci SÖZEN,  30.06.2013,   ANKARA 

Bu haber 140 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

SİBİRYA ZİNDANLARINDA UNUTULAN BİR  KAZANCILI-(1)   

SİBİRYA ZİNDANLARINDA UNUTULAN BİR  KAZANCILI-(1)    Yukarı    Mahalleden  Gazi  Garanın  Ahmet’in    İnanılmaz Öyküsü ) 

Ermenek  Kebendibinde Azrailin Ayak  Sesleri

Ermenek  Kebendibinde Azrailin Ayak  Sesleri Ermenek  Kebendibi Yokuşunda  İlerleyen  Azrailin Ayak  Sesleri

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

.TAŞELİ (ERMENEK ) YÖRESİNE UÇAK DÜŞTÜ – (2)27 Eylül 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi