Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
KÜLTÜRÜ YAŞATMAK BİR ADIM İLERİYE TAŞIMAKTIR

KÜLTÜRÜ YAŞATMAK BİR ADIM İLERİYE TAŞIMAKTIR

Tarih 13 Mayıs 2022, 23:21 Editör İbrahim Şahin

Özellikle resimdeki tarihe dikkat edersek yazmak istediklerim daha net anlaşılacaktır. Resmin anlattıklarını ne yazık ki anlatmaya sözcükler kifayetsiz kalıyor

Son yıllarda Kazancı Belediyesi’nin yakın çevresinde yapılan festivallere ‘’ Deve Oyunu’’ ile katılması değerlerine bir artı değer kazandırmış, çevre belediyelere bir fark atmış, çevrenin ilgi odağı olmuş kendisinden söz ettiren olmuştur. Bu konuda Belediye Başkanı’nı ve oyuncu ekibini kutlamak bize düşen bir borç olmuştur.

Oyuna bir bodu (köşek) eklemek maliyet getiren bir unsur olmayıp getirisi fazla olacaktır. Olaya çocukların dâhil edilmesi geleneğin devamına bir adım atmakla beraber kültüre bir tuğla daha eklemek olacaktır. Ayrıca ilginin artışına neden olacaktır.

Oyunun tanıtımında iki cümle ile ‘’Mehmet Goca’’dan (Köksoy) söz edilmesi’’ Mehmet Goca’ya olan borcun ödenmesine vesile olacaktır.

Kazancı Belediyesi’nin gerek kendi festivallerinde gerek çevre festivallerde Kazancı’nın bulgur, un ürünleri ile sadece bir yemek standı ile tanıtılması bir eksikliktir. Kazancı İlk nahiyelerden oluşu, okula ilk kavuşan yer oluşu, her statü ve kademede insan unsuru çıkartan yer oluşu göz ardı edilmemelidir. Kazancı’nın dünden bugüne kültürünü derleyip toplayan bir kitabının olmazsa olmazlardan olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Kazancı’nın tanıtımında bir kitap standının olması değerine artı bir değer daha katacaktır.

Zaman zaman sunduğumuz önerirle ‘’Bunlar boş söz. Bunlar karın mı doyurur? ‘’ diyenler oldu. Evet, kültür de bir karın doyurur. Bu tür eksiklikler garığımızdaki suyun ihtiyacı kadar ihtiyaç. Bu tür ihtiyaçlara garığımızdaki su kadar kafa yormak zorundayız.

Özellikle resimdeki tarihe dikkat edersek yazmak istediklerim daha net anlaşılacaktır. Resmin anlattıklarını ne yazık ki anlatmaya sözcükler kifayetsiz kalıyor

 Mehmet Goca’nın yaşadığı devir televizyonun olmadığı, yörede tiyatronun olmadığı, sinemanın olmadığı devirdir.

Mehmet Goca döneminde yöremizin meddahıdır. Ekibi ile çevre köylere gösteriye gider. Kutlama etkinliklerinde ekibi ile yer alır. Resim 1968 yılı Ermenek 23 Nisan kutlama etkinliğidir. İzleyen çocukların gözlerine bakılırsa onların dünyasında ne kadar yer edindiği anlaşılır. Bu değerler anılması gereken değerler, unutulası, yüz çevrilesi değerler değil.

Mehmet Goca ‘’ Oyunu askerlik döneminde öğrenmiş, askeri birliklerde de gösterilere katılmıştır.

Kazancı böylesi bir meddaha ev sahipliği yapmıştır. Övünmek hakkıdır. Yüceltmek görevidir.

 Aynı yıl Ortaokulda okuyan Kazancılı öğrencilerden Davulcu (Süleyman Ünlü) Düdükçü ( Durmuş Tekin)'in davul zurna ekibi ile kutlamaya katıldığı yine bir Kazancı ayrıcalığı.

İbrahim ŞAHİN

Bu haber 73 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Kırsal Kalkınma Destekleri Dağıtıldı.

Kırsal Kalkınma Destekleri Dağıtıldı. KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ KAPSAMINDA MAKİNE EKİPMAN DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ. Karaman ilimizde 2022 yılı içeri...

Yukarı Mahallemize parke taşı döşeniyor

Yukarı Mahallemize parke taşı döşeniyor Kazancı Belediyesi Yukarı Mahallemizde çalışmalarına başladı.

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN16 Mayıs 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi