Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ

Tarih 29 Haziran 2020, 15:48 Editör İbrahim Şahin

Görüldüğü gibi sınırlarımızın da yakın tarihte çizilmiş olması bölgeye sonradan geldiğimiz tezini doğrular niteliktedir.

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ
Değerli araştırmacı yazarımız Naci SÖZEN kasabamızın son 50 yıllık aydınlık dönemini yazdı. Aydınlık dönemi diyorum yazdığı olayların kahramanlarının her biri olayların canlı kahramanı, canlı tanığı. Yazarımız bütün bunları derleyip yazmasaydı son 50 yıllık tarihimizde önceki 50 yıllar gibi karanlık dönemimiz olacaktı. Değerli yazarımızın değeri 50 yıl sonra ortaya çıkacaktır. Yazdıkları kasabamızın ilk yazılı belgesi sıfatını taşıyacaktır.

Kasabamız hakkında ilk kitap olarak yer alan Sami Tunca’nın Kamil İLİSULU ve Halit Bardakçı’nın kitaplarından alıntı yaparak yazdığı ‘’ Kazancı Kasabası’’ adlı kitapta kuşku götüren bölümler yer almaktadır.

Kitapta 1228 yılında Kazancı’nın Kazancılıların yerleşim yeri olduğu yer almaktadır. Doğrudur. Kuşkumuz 1228 yılında Kazancı’ya yerleşenler Kazancıllıların ataları mıydı? Kazancı’nın sınırları bugünkü sınırlar mıydı? Tespit edilen gerçekler atalarımızdan dinlediklerimiz ‘’ Hayır’’ diyor.

Kasabamız genelindeki tapuların büyük çoğunluğunun 70-80 yıllık bir geçmişi var. Daha düne kadar tapular ya Anamur ya Ermenek ağalarının paşalarının elindeydi. Bırakın arazi tapularını Oturdukları evlerin yer tapuları, Bucak, Tepecik, Gökçeler Mahallelerinin tapuları Bucak Mahallesi Anamur diğer mahalleler Ermenek Ağa paşaların elinde. Daha bugün mevcut olan tapular vardır.

Sami Öztaş ‘’1928’’ öncesi Kazancı’da okul yok.Gökçekent, Saıvadi’de var. Kendi mahallemden mahallemizin ağası Ömer Ağa(Ayyıldız), Mustafa Aygün Akmanastır Medresesi’nin son mezunları . Onlardan sonraki nesil Kazancı’da okumaya başlamış.

Osmanlı dönemi ilk nüfus sayımı Kazancı nüfusu 576. Kimdi bunlar?

Büyüklerimizin anlattıkları Kazancı’ya 10 kişi geldikleri. Alanya’da akrabaları olduğu. Bu anlatılanlar 1841 yılında Tokat’ta bulun 550 yörüğün vergi ödemediği gerekçesi ile yerleşik hayata zorlanmaları Adana’da bulunan Hızır Paşa tarafından 10’ar kişilik guruplar halinde Mut’tan Alanya’ya kadar dağıtıldığı olayı ile bağlantılı olup olmadığını düşündürüyor.

Keyvan veli ilk tapu alanlardan. Sene 1843. Bu belge de 1841 olayını doğruluyor.
1O kişi bugünkü Kazancılıların ilkleri sonradan Taşkent, Mut yöresinden gelmeler sürüyor. Bunlardan öncesi Kazancı’da bulunanlar kimdi, nere gitti cevapsız.

Gelelim sınırlarımıza.
Sınırlarımıza geçmeden önce bilinen belgeli yakın tarih olaylarından bir iki olayı ortaya koyarsak geçmişimizi anlamamız kolay olacak. Dün Kazancı bu günkü coğrafi yapıda değildi. Kazancı Merkez Mahallesi Camisi’nin kerestesinin bahçesinde bulunan ağaçlardan kesildiği, Türbeseki Mahalle Camisi’nin kerestesinin camiye yakın dere kenarından kesildiğini söylersek, kesilen ağaçların katran ağacı, orman ağacı olduğunu söylersek çevrenin ormanlık olduğu anlaşılır.
Yine Merkez Mahalle Camisi’nin kireç İhtiyacı bugün Kireçlik denilen yerde kireç kuyusundan çıkartıldığı bilinmektedir.

Yaşanan dönemde tek geçim kaynağının hayvancılık olduğu dönem olması münasebeti ile otlak alan ve su kaynaklarının bulunduğu alan en önemli mevzilerdir. Bugünkü petrol yatakları ne ise Tozlu yazlası, Popasalanı, Kırkkuyu, Köristan aynı özelliğe sahip. Kazancın’nın sınırı Aybaham’dan yukarı geçmiyor. Tozlu yazlası Anamur yörükleri, Kırkkuyu Gülnar yörüklerinin hâkimiyeti altındadır.

Belki  bize çizilen sınırlar zamanında yeterliydi, belki sınır çizmeye gücümüz yoktu. Zamanla çizilen sınır yetersiz hale geldi. Ekonomik gücümüz artıkça paramızla Ermeneklilerin , Anamurluların elinden tarlalarını almışız.

Nüfus gücümüz arttıkça sınırlarımızı genişletme çabasını sürdürmüşüz.

Tozlu yazlasında Davudunbelen denen yerde eski yurt yerleri mevcuttur. Davudunbelen’den  Keyvanlar sülalesinden Deli Yusuf  silahını ateşlemesi ile Kanlısay’da bulunan Anamur yörüklerinin ileri gelenini öldürür. Ölüm olayından sonra Anamur yörüklerinin Tozlu yazylasına göçü son bulur.
Kırkkuyu yaylasında Keben girişi bahar aylarında göçlerin başladığı aylarda Naci sözen’nin derlediği ‘’ Gelin Mezar’’’  olay kahramanlarından Hali Ağa Pusuya düşürülür. Bir Kazancılı kadın ‘’Oba gide dursun gel bir acı çayımızı i璒 diye kahve içmeye davet edilir. Kahve içme ve kahve muhabbeti ile obanın uzaklaşması sağlanır. Halil Ağa öldürülür. Bu olaydan sonra Kırkkuyu Gülnar yörüklerinin son göçü olur

Aybaham sınırını nasıl aştığımız hakkında bölgemiz hakkında yazıları ile hizmet veren İbrahim Demirtaş yazısını kendi haber kanalında yayınlamıştı.

Çatalbadem’le olan sınır kavgalarımıza daha önceki yazılarımızda yer vermiştik.

Görüldüğü gibi sınırlarımızın da yakın tarihte çizilmiş olması bölgeye sonradan geldiğimiz tezini doğrular niteliktedir.
                                                                                         İbrahim ŞAHİN

Bu haber 2181 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

Kazancılıların Sahip Olduğu LAKAPLAR Listesi

Kazancılıların  Sahip Olduğu  LAKAPLAR  Listesi Bazı kişilerin renkli kişiliklerinden olacak, birden fazla lakaba sahiptirler.

KAZANCILI DAĞ KORUMACILARI VE SİLAHLARIN SIRRI- (2)

KAZANCILI  DAĞ  KORUMACILARI  VE SİLAHLARIN  SIRRI- (2) Katır İni Tepesinde Kimler Dolaşıyor

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

Yayla Çeşmelerimiz Canlandı23 Haziran 2021

© 1999 - 2021 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi