Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ARKEOLOJİ NEDİR, ARKEOLOG KİMDİR?

Yılmaz Orta

17 Kasım 2019, 23:57

Yılmaz OrtaARKEOLOJİ VE ARKEOLOG NEDİR?

Arkeoloji demek ilklerin nasıl olduğunu öğrenebilmektir. Arkeoloji size hep en eskiyi daha da eskiyi bulma ve öğrenme olanağını sağlar. İlk barınma ihtiyacını doğal yollardan karşılayan insanın artık kendi evini nasıl kurduğunu, nasıl yaşadığını, hangi araçları nasıl kullandığının cevaplarını verir. Kalıntılara bakan insanlar için yıkık dökük olan görüntülerse de  arkeoloji için soruların cevapları olur. Diğer bilimler bu cevaplardan kendilerine yeni cevaplar çıkarır böylece ilerleme devam eder.


 İlk yasaları ve ardından gelen yasakları arkeoloji ile öğrenebilirsiniz, ilk hikayeleri, masalları yine arkeoloji ile öğrenebilirsiniz. Bir tanıdığınızın anlattığı ve inandığı "bebeğin bir yılanı elleri ile boğabileceğini" arkeoloji ile cevaplayabilirsiniz. Arkeoloji o inancın düşüncenin nereden geldiğini bulur. Herakles'in Hera tarafından yılanla öldürülmek istendiğinde kundakta ki bebekken yılanı elleri ile boğduğunu öğrenir. Demokrasinin nasıl oluştuğunu ilk demokrasiyi kimlerin kullandığını öğrenir. İnsanların mağaralarda toplu bir halde yaşarken sistemli bir toplum yapısına nasıl geldiğini bulur. Ardından yöneticilerin nasıl ortaya çıktığını ve kimin kendi halkına iyi ya da kötü olduğunu öğrenir. İyi yöneticiler nasıl iyi olmuşlar, kötü yöneticiler neden kötü olmuşların cevabını bulur.İnsan tarafında oluşturulan, inancımızdaki putları ve putperestlik olarak bilinen yine insan eliyle yapılan ilk tanrıların ve tanrıçaların nasıl doğduğunu bulur. İnsanların nasıl onlara inandığını ve onlar için ölebildiklerinin cevabını öğrenir. Dinlerin başlangıcını bulur ve ortak noktalarını öğrenir. Dinle ilk kandırılanların nasıl kandırıldığını bulur. 

 Ekonominin nasıl oluştuğunu bulur. İnsanların ilk paraya neden ihtiyaç duyduğunu öğrenir. Paranın mutluluk mu mutsuzluk mu getirdiğinin cevabını bulur. İnsanların para için neler yaptığını, para ile nelerin satın alınıp alınamadığını bulur.

 Arkeolog, Arkeolojinin araştırmak ve incelemek olan vazgeçilmez yöntemini taşıyan ve yapan kişilerdir. Arkeolog bulduğu buluntuların en eski olduğunu söyleyebilmesi için bile araştırma yapmak zorundadır, yüzlerce hatta binlerce kaynak üzerinden tek tek geçmek zorundadır. Bu yüzden ekonomiyi, siyaseti, teokrasiyi, bürokrasiyi ve sosyolojiyi öğrenmek zorundadır.  Yeri geldiğinde mimarlığı, yeri geldiğinde fen bilimlerini ve beraberinde matematiği bilmek zorundadır. Ben arkeoloğum kazı yapmak benim işim diyemez ya da ben kazı yapmam araştırırım da diyemez bir arkeolog. Hem kazı alanında toprağı açar hem de bu açtığı topraktan bulduklarını araştırmak zorundadır. 

 İşte bu yüzden bir arkeoloğa siyaset yapma, din hakkında yazma, ekonomi yorumlama, sosyal demokrasiden bahsetme demek arkeoloji ve arkeolog nedir? Sorusunun cevabının bilinmediğini gösterir.  Bu bir araştırma ruhudur. Bir bilgi paylaşma şeklidir. Biz bu bilgilerimizi bulunduğumuz her ortamda etrafımızdaki insanlarla paylaşıyoruz. Vatandaşlarımıza çarşıda, pazarda, evde, İşyerlerinde, öğrenci kardeşlerimize Liselerde, Üniversitelerde  anlatıyoruz. Her ortamda yazıyor, paylaşıyoruz. Neticede biz Kazancının çocuklarıyız. Kiminin arkadaşı, kardeşi, abisi, yeğeni yani sizden birisiyiz.  Sıkıntıya düşene, darda kalana bildiğimiz kadar yardım edelim. Bilmediğimizi araştırıp, bilenlerden  usulüne uygun olarak öğrenelim. Soranlara anlatalım.

 Meselenin özü şu; Bizim insanımıza hizmetin en iyisini verelim. Yaşımız ilerlese de belki bir vatandaşımızın veya bir evladımızın elinden tutarız. Çünkü çocukluğumuzda veya gençliğimizde tanıdığımız insanlarımızın bir çoğunu geldiğimizde bulamıyoruz. Sadece varınca mezarlıkta bir Fatiha okuyup geçiyoruz. Bari geride kalanlarımıza sahip çıkalım.  Çünkü bizim insanımız güzel olanın en iyisine layıktır.

Bu yazılarımızın amacı okunacağına olan inancımızdır. Belki fayda sağlar ümidi. Onun için bulunduğumuz coğrafyayı kaynaklarından araştırarak aktaralım istedik. Onun için ilk yazımızda bunun gerekçelerini ve neler yazacağımızı anlattık.

Vatanımız olan Anadolu’daki bizden öncekileri; 1.) Güneş Doğudan Doğar, Anadolu’dan Yükselir, 2.) Anadolu Güneşi ve Hititler, 3.)Anadolu Türk’e Vatan Olmaya Hazırlanıyor, 4.) Vatanımız Anadolu, Yerimiz Kazancı, 5.) Yöremiz ve Tarihimiz, 6.) Türkler Anadolu’ya Gelir, 7.) Anadolu’daki Türk Boyları ve Ermenek adlı yazılarımızı sizlerle paylaştık.

Şimdi ise sizlerle yukarıda arkeoloji nedir, Arkeolog kimdir bunu anlatmaya çalıştık. Yani Arkeolojinin geçmişe soru sorma sanatı olduğunu, bunu yapana da Arkeolog dendiğini anlatmaya çalıştık. Eğer bilgilerinizi, her türlü sorularınızı bizimle paylaşmak isterseniz bunu seve seve yaparız. Yeter ki bu sizlere yarar sağlasın. Sizlere bir nefes olabilelim. Biz bundan ziyadesiyle mutlu oluruz. Çünkü hizmet makamsız, mevkisiz, menfaatsiz yapılırsa hizmettir. Sizleri seviyoruz. 

Sevgiyle kalın.  (İletişim için Tlf: 0505 346 91 47 )

Yılmaz ORA

Bu haber 4731 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

TÜRKLERİN NARDUGAN BAYRAMI (YENİDEN DOĞUŞ BAYRAMI) KUTLUI OLSUN..27 Kasım 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi