Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Önyargılardan Kurtulmak

Yılmaz Orta

03 Temmuz 2022, 21:46

Yılmaz Orta

Değerli Hemşehrilerim;

Bizim insanımız iyidir. Bizim insanımız candandır. Bizim insanımız candır can. Ancak günümüz toplumlarının en önemli hastalıklarından birisi olan ama bir türlü kabul  etmediği bir hastalığı var. Önyargı.

Önyargı ne demek?

Önyargıları yıkmak neden zordur?

Öyleyse, önyargılardan nasıl kurtuluruz?

Önyargı; bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikirdir. Önyargı, genel ve özel kullanımlarında bir taraf tutma biçimidir. Bağnazlık, kötülük, cehalet veya herhangi bir biçimde önyargı bir sorundan daha fazlasıdır. Toplumların  derinliklerine, iliklerine kadar  yerleşmiş bir kötülüktür.

Önyargıyı yıkmak neden zordur?

Hepimizin bildiği gibi, çocukluğumuzdan bu yana ailemiz, sosyal çevremiz ve medya tarafından kodlanmış düşünce ve davranışlarla büyüyor, yılları geride bırakıyoruz. Hayatta edindiğimiz tecrübeler ile kendi doğrularımızı oluşturuyor ve kimi zaman farkında olarak ya da olmadan değişik düşünce ve görüşlere kendimizi kapatabiliyoruz.

Geçen zaman içerisinde bize kodlanan bu düşünceler kemikleşiyor ve yargılarımızın değiştirilmesi çok güç bir hale gelebiliyor. Bir başkasının bizi yargılamasını kabul edemiyorken yeri geliyor biz, o insan veya durum hakkında düşünmeden, araştırmadan etiketler yapıştırabiliyoruz. Aslında hepimiz kendi algımıza göre yaşıyoruz.

Belki de günümüzdeki sorun tam olarak bu noktada başlıyor. Neden karşımızdaki kişi ile iletişim kurmak, onu iyice dinlemek yerine yargılamak kolayımıza gelebiliyor? Oysa önyargı ve benzeri, sürüsüyle olumsuz  düşüncelerden arınsak diyeceğiz ki  “İnsanlar ne kadar da güzelmiş, hayat ne kadar da tatlıymış.” 

Öyleyse Önyargılardan nasıl kurtuluruz?

İçinde yaşadığımız çevrede  insanlar,  önyargılardan kurtulma yolları aramaktadır. Bunun için uygulanabilecek bazı yöntemler elbette vardır.  Mesela başlangıç olarak  kişinin  kendi içindeki önyargılara neden olan durumları net bir şekilde görmesi, tespit etmesi gereklidir.  Önce kendisine inanarak önyargılardan kurtulmak için mücadele etmesi ve bunun için kendisine söz vermesi çok önemlidir.

Yalnız başına  bu problemden kurtulamayan bireyler mutlaka uzman bir terapistten destek almalıdır. Şimdi bu yazıyı okuyan bir çok kişi hemen saldırıya başlayacaktır. Bu da kendisini tanımadığı için bir önyargıdır.  Ben deli miyim, terapistte ne ki vs.

Mesela bir tarafımız ağrısa  koşa koşa doktora gider  bir ağırı kesici ilaç veya melhem alırız.  Halbuki önyargı başlı başına bir rahatsızlıktır. Tedavisi vardır. Bu gibi durumlar karşısında psikiyatristler, psikologlar ve terapistler tarafından destek sağlanmaktadır. Bu çeşit hastalar için uygulanan tedavi yöntemine ise psikoterapi denmektedir.

Önyargılı olduğumuz kişi veya gruplarla bizzat etkileşim halinde olmak onları daha iyi tanımamıza ve anlamamıza yardımcı olur. Bu etkileşimde önyargıları azaltmanın en iyi yollarından biridir. Kendi başlarına bu problemden kurtulmakta zorluk çeken kişilerin mutlaka bir terapistten destek alması gerekmektedir.

Önyargılı insanlar için en başarılı yöntemlerden biri de bilişsel davranışçı terapi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kişiler önyargılarının nedenlerini kavrayarak durumu kontrol altına alabilmeyi öğrenmekte ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir.

Önyargı İle İlgili bazı Sözler

Birçok insan düşündüğünü sanır, aslında yaptıkları sadece önyargılarını yeniden düzenlemektir. - William James

Beni hiç tanımadan yargılıyorlar; bu yüzden yalnızlığı seviyorum...

Önyargı; arı soktu diye bal yememektir. Doğan Cüceloğlu

Önyargılı olmak, daima zayıf olmak demektir. Samuel Johnson

Hayatı boyunca okuduğu tek kitabı dünyada yazılmış tek kitap zannedenlerden korktuğum kadar hiçbir şeyden korkmadım. Rufus Choate

Kötü hüküm vermeye alışkın insanlar genellikle iyinin farkında olamazlar. O iyi ki onlar kaybedinceye kadar avuçlarının içindeydi. Sophokles

En büyük ihtiyacımız hoşgörü, en büyük düşmanımız önyargıdır. Cemil Meriç

İnsanları önyargıya sevk eden aceleciliğe dair ikazlar yanında; önyargının diğer çürük temeli olan bilgisizliğe ve zararına işaret eder. Hz. Mevlana

Sevgiyle Kalın

Yılmaz ORTA

Arkeolog-Sosyolog

Bu haber 703 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi