Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Maden Ocakları Bir Bir Kapanıyor

Maden Ocakları Bir Bir Kapanıyor

Tarih 09 Eylül 2016, 23:53 Editör Hasan Köksoy

1970’li yıllardan buyana, Ermenek çevre ilçe kasaba ve köylerine çok büyük katkıları olan işçisinden köylüsüne, küçük esnafından tutunda kamyoncusuna minibüscüsüne kısaca her kesime katkı sağlayan madenler bitme noktasına geldi.

1995 yılında 14 adet maden işletmesi varken bu işeletmeler 150 ile 300 kişi arasında işçi çalıştırırken 3 bin kişi civarında işçiye istihdam sağlıyordu.

Şu anda Ermenek’te çalışır maden ocağı sayısı sadece 3 adet ve bu işletmelerde çalışan işçi sayısı malesef sadece 300 kişi civarında. Bu sürecin buralara gelmesindeki etkenler çıkartılan maden işçi kanunlarının oluşturulan komisyonlarda yeterince bu işin içinden gelenlerin yani 2 adet sendikacının 2 adet işverenlerin olmaması işçi haklarını sendikaların işletme haklarının da işverenler tarafından ele alınmadı.

ortak bir noktada buluşulması gerekirken bu kanunların komisyonda acel acele araştırılmadan çıkarılması çalışma saatinin 6,5 saate indirilmesi 6,5 saatin üç vardiya sistemine uygun olmaması, yer üstü çalışanı 8 saat ama yeraltı çalışanı 6,5 saat aynı köyden aynı servisle çıkan işçiler aynı servisle geri dönüyorlar.

6,5 saat çalışan yeraltı işçileri dışarıya çıkarak yer üstünde 8 saat çalışan işçileri beklemek zorunda kalıyor. Görüşme yaptığımız işçiler biz 8 saat çalışmaktan asla şikayetçi değiliz ama bizim istediğimiz içerideki çalışma şartlarımızın işçi güvenliğinin alınması eskisi gibi yemeklerimizin yer üstünde verilmesi 1970’li yıllardan buyana, Ermenek çevre ilçe kasaba ve köylerine çok büyük katkıları olan işçisinden köylüsüne, küçük esnafından tutunda kamyoncusuna minibüscüsüne kısaca her kesime katkı sağlayan madenler bitme noktasına geldi.

1995 yılında 14 adet maden işletmesi varken bu işeletmeler 150 ile 300 kişi arasında işçi çalıştırırken 3 bin kişi civarında işçiye istihdam sağlıyordu.

Görüşme yaptığımız işçiler biz 8 saat çalışmaktan asla şikayetçi değiliz ama bizim istediğimiz içerideki çalışma şartlarımızın işçi güvenliğinin alınması eskisi gibi yemeklerimizin yer üstünde verilmesi ve kanımızın son damlasına kadar hak ederek kazandığımız maaşlarımızın zamanında yatırılmasını istiyoruz ve kapanan maden ocaklarının tekrar açılarak işlerine geri dönmelerini bekliyorlar.

İşten çıkarılan birçok madencinin emekli olmalarına 5 ay ile 2-3 yılları kaldığını ancak bu kalan çalışma gününü tamamlayacak yer altı sigortası yaptıracak maden ocağı bulamamaktayız, Mağduriyetimiz çok fazladır.

Devletimizden yeni bir maden yasası ile maden ocaklarının tekrar üretime başlayacak şekilde düzenlenmesini bekliyoruz. Maden sahipleri ise madenlerin tekrar verimli hale gelmesi için yetkililerden maden kanununun tekrar ele alınarak düzenlemelerini bekliyorlar. İstekleri arasında ise çalışma saatinin Avrupa madenlerindeki gibi 8 saate çıkarılması ithal kömür karşısında rekabet etme gibi bir şanslarının olmadığını bunun için devletten destek istediklerini veya maden ocaklarının bulunduğu bölgeye maden kapasitesinin araştırılarak bir elektrik santralinin kurulmasını istiyorlar.

Bu isteklerinin yerine getirilmemesi halinde Ermenekte maden ocaklarının çalışma şanslarının olmadığını belirttiler.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali BARDAK

Bu haber 1581 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

2014-Ermenek KömürOcağı Kazası

Maden Kazasının Yıl dönümü Mesajı.

Maden Kazasının Yıl dönümü Mesajı. İlçemiz Ermenekte ki Kömür madeni kazasında hayatını kaybeden hemşerilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yakın...

28 Ekim 2014 Ermenek Kömür Ocağı Kazası

28 Ekim 2014 Ermenek Kömür Ocağı Kazası 5 yıl önce bugün 18 maden işçisi kazada hayatını kaybetmişti.

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi