Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenek'te Madenciler İş Bıraktı

Ermenek'te Madenciler İş Bıraktı

Tarih 30 Mayıs 2016, 23:24 Editör Naci Sözen

Ermenek Cenne Linyit Kömürü Şirketine ait 3 numaralı kömür ocağında çalışan 75 işçi, 4 aydır ücretleri ödenmediği için iş bıraktı.

Ermenek’te 2014 yılı Ekim ayında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamının meydana geldiği ocağın ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömürü Şirketi’ne ait 3 numaralı kömür ocağında çalışan 75 işçi, 4 aydır ücretleri ödenmediği için iş bıraktı. İşçiler, sorunun çözülmemesi halinde Zonguldak’taki madenciler gibi ocağa girip çıkmamayı düşündüklerini duyurdu.

İşçiler, 3 gün işe gelmedikleri zaman iş akitleri sonlandırılacağı için maden ocağının önünde toplandıklarını dile getirdi. İşçiler adına konuşan Mehmet Davarcı, 4 aydan bu yana ücret alamadıklarını, bugüne kadar geçimlerini sürdürmeye çalıştıklarını ancak ekonomik olarak dayanacak güçleri kalmadığı için iş bırakma kararı aldıklarını belirtti.

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI
Davarcı, şunları söyledi: “Patronlarımız bu zamana kadar çıkan kömürü satamadıklarını ve para kazamadıklarını söylüyorlardı. Biz de idare ediyorduk. Ama dayanacak gücümüz kalmadı. Ev kiramızı ödeyemiyoruz. Bakkala borçlarımız birikti. Bizimle ilgilenen kimse yok. İşletme yetkilileri maaşımızı isteğimiz zaman ‘Paramız olduğunda yatıracağız’ deyip çekip gidiyorlar. Kömür satamadıklarını söyleyerek maaşlarımızı vermiyor. Bu işe bir çözüm bulunmasını istiyoruz.”

GEREKİRSE OCAĞA GİRERİZ
Biriken 4 aylık ücretlerini alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getiren işçi temsilcisi Davarcı, “Gerekirse Zonguldak’taki madenci arkadaşlarımız gibi ocağın içerisine girip çıkmamayı düşünüyoruz” dedi. Bireysel kredi borçlarının bulunduğunu, ev kiralarını ödeyemediklerini ve borçlarının biriktiğini dile getiren diğer işçiler de yetkililerin bir an önce sorunlarının çözümü için yardım etmesini istedi. (KARAMAN)

SOMA’DA DA AYNISINI YAPTILAR
301 madencinin can verdiği ve Türkiye tarihinin en çok ölümlü iş cinayeti olan Soma katliamının ardından da aynı sorunlar yaşandı. Katliamın yaşandığı ocağı kamulaştırmayan hükümet, 2850 madencinin işten atılmasına göz yumdu. İşten atılan madencilerin tazminatları ise T. Maden-İş ile patron arasında yapılan gizli protokolle (Basından)

Bu haber 1112 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

2014-Ermenek KömürOcağı Kazası

Ermenek maden Kazasının 5. yılı

Ermenek maden Kazasının 5. yılı Karaman'ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında, su baskını sonucu 18 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasının...

Maden Ocakları Bir Bir Kapanıyor

Maden Ocakları Bir Bir Kapanıyor 1970’li yıllardan buyana, Ermenek çevre ilçe kasaba ve köylerine çok büyük katkıları olan işçisinden köylüsüne, küç...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

HASTANE ÖNÜNDE İNCİR AĞACI29 Eylül 2023

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi