Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

İstanbul Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneği

İstanbul Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneği

Tarih 15 Kasım 2023, 00:24 Editör Kazancı Haber

İstanbul Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneğimiz bize 18 yıl (1993-2011) boyunca birlikte olmamızı sağladı, hemşerilerimize dostlarımıza arkadaşlarımıza ulaşmamıza vesile oldu.

1993 yılında kurulan İstanbul Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneği 2011 yılında maalesef kapatıldı. Derneğimizin kuruluş amacı, İstanbul’da bulunan Kazancılıların yardımlaşmaya ve dayanışmasını sağlamak birlik ve beraberlik içinde bulunmaktı. Derneğin İstanbul Kâğıthane ilçesi Gültepe semtinde bir lokali vardı, dernek lokali hemşerilerin buluşup kaynaştığı bir mekandı, derneğimiz kasabamız ve İstanbul’da bulunan hemşerilerimize yardım eden, sorunlarına ve dertlerine çözüm yolları bulan bir dernekti.

1993 yılında İstanbul Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneği kuruluş çalışmaları ve toplantıları Üzeyir TURAN’ın Çeliktepe semtinde bulunan kahvehanesinde yapıldı. İlk dernek Başkanı Hasan Ali ARICI seçildi. 1997 yılında ise Gültepe semtinde Dernek bürosu ve lokali açıldı. Dernek Lokalini de Üzeyir TURAN yıllarca işletti.

Dernek İstanbul’da hemşerilerimizin her daim yanında oldu düğünlerde, cenazelerde hep yanında oldu. Köyden gelen kazancılı ilk önce dernek lokalimize gelir hasret giderilirdi. O zamanlar her akşam lokale gelenler arasında birinci kuşak (İstanbula ilk gelenlerden) büyüklerimizden hatırladığım kadarıyla, Abdullah (Şekerin)TOP, Mustafa (Sarı)ÖZKAN, Yusuf, Nebi, Süleyman ve Hüseyin (Apartman) ERDEN, Mustafa CEYLAN, Yakup CEYLAN, Mehmet ÖZKAN (Kara) Mustafa KELEŞ, Yaşar BÜLBÜL her akşam lokale gelirlerdi.
İkinci kuşak kazancılılar olarak lokale gelenler ise; Hasan Ali ve Hikmet ARICI, Hasan Ali KÖKSOY, Sefer TOPTAŞ, Abdullah TOP (Küçük Apo) Adil ve Şevket ÇETİN, Mesut GÜRBÜZ, Durmuş DEMİR, Lütfi ve Ali ÖZKAN, Ömer ve Vedat ÜNLÜ, Halil SAYDAM, Hasan Ali YILMAZ, Selahattin GÜRBÜZ, Cengiz KORKMAZ Veysel ve Muhittin TURAN, Bünyamin PEKER di.
Üçüncü kuşak Kazancılılar ise: Hasan KÖKSOY, Hayrettin PEKER, Yusuf ve Sedat DEMİR, Rıfat, Adem, Ercan TURAN, Murat TOP, Emin ÖZKAN, Murat GÜZEL, Serkan KÖKSOY, Hüseyin BULUT dernek lokaline gelen belli başlı kişilerdik. Her akşam lokale gelerek yaşlı genç buluşur sohbetler edilir oyunlar oynanırdık.

1997 yılında Dernek Başkanı Mehmet ÖZKAN zamanında Hasan KÖKSOY olarak bende derneğimize katkıda bulunmaya çalıştım. Dernek lokalimize astığımız kasabamızla ilgili fotoğrafları dijital ortamda renklendirip baskısını yaptırdım, üyelerinin kayıt altına alınması ve dernek işlerinde kullanılmak üzere bir adet bilgisayar ve yazıcı temin ettim, 2000 yılında yılbaşında 1000 adet kazancı fotoğraflarından oluşan masaüstü takvimi yaptırdım derneğe hediye ettim, takvimler üyelere dağıtıldı takvimler satılarak derneğe gelir elde edildi. 2003 yılında Dernek Başkanı Hikmet ARICI döneminde, Körkuyu Şenliklerinde kullanılmak üzere bayrak, flama ve afiş yaptırıp gönderdik. Derneğe kurumsal bir kimlik kazandırmak için dernek logosu tasarladım, Ayrıca İstanbul Dolmabahçe Sarayında Karaman Türk dili ödülleri verilirken Derneğimiz adına çelenk gönderdik. Ermenek, Karaman Dernek ve Vakıf Başkanları ile tanışma ve dayanışma toplantıları gerçekleştirdik.

2004 yılı 23 mayısında İstanbul'daki Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneği Kemerburgaz bir piknik düzenledi Pikniğe İstanbul da yaşayan hemşerilerimizin yanı sıra Kazancı Belediye Başkanı Uğuz TEKİN ve Kasabamızdan gelen hemşerilerimizde katıldı. Piknikte saç böreği ve tuluk ayranının ikram edildiği toplu kahvaltıyla başlayan piknik, daha sonra çeşitli yarışmalarla devam etti. Gün boyu eğlence ve birliktelik yöresel sanatçıların söylediği türkülerle sona erdi.

2006 yılında Esenyurt ve Küçükçekmece de oturan kazancılı hemşerilerimiz Haramidere piknik düzenledi. Pikniğe herkes karınca kaderince kendi imkânları ölçüsünde bir şeyler getirerek katıldılar. Piknik sonucunda hemşerilerimiz bu tür etkinliklerin daha sık yapmaları için ortak karar aldılar.

2006 yılı 17 Temmuz günü Dernek Başkanı Süleyman ERDEN döneminde Dernek Lokalinde Kazancı Kasabasının sorunları ele alındığı toplantı yapıldı. Toplantıya Kazancı Belediye Başkanı Uğuz TEKİN de katıldı. Toplantıda, Belediyenin faaliyetleri, Kazancını yol sorunu, AB kalkınma Projelerinden yararlanma, Körkuyu Kültür Şenlikleri ve Derneğin durumu gibi konular toplantının gündemini oluşturdu.

2007 yıllarında Genel kurul toplantıya yaklaşık 30 civarında hemşerimiz katılmış olup, Dernek Başkanlığına Hasan Ali ARICI seçilmiş Yönetim kurulu olarak; Adil ÇETİN Başkan Yrd. Gürel ÇETİN Sekreter, Sacit EREN Sekreter, Hüseyin KOŞAR Sayman olarak görev almışlardır.

2009 yılında yapılan Genel Kurul Toplantısına beklenenin aksine her zamanki gibi oldukça az katılım olmuş yönetimde bir değişiklik olmamıştır. Yapılan toplantı sonucunda, yeni dönemde üye listelerinin güncellenmesi, üyelerin toplantılara katılmadığı, aidatları düzenli ödemediği konuları ele alınmıştır, toplantılara yeterli üye katılımı sağlanamazsa sosyal etkinlikler ve Lokal giderleri gibi zaruri ihtiyaçların karşılanamayacağı, lokalin kapatılacağı, ileriki aşamada da derneğin kapatılmasının söz konusu olabileceği gibi konular ele alınmıştır. Ayrıca İstanbul’da bulunan Çatalbadem'li hemşerilerimizin derneğe üye olacaklarını bildirmeleri derneğimiz açısından sevindirici bir gelişme olarak nitelendirilmiştir.

2011 yılı Şubat ayında İstanbul Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneği maalesef işlevsiz kalarak mevcut yönetim tarafından fesh edilerek kapatılmıştır. Ayrıca Dernek Başkanı olarak, Lütfi ÖZKAN, Kerim ERDOĞAN dernek başkanlığı yapmışlardır. İstanbul Kazancılılar Kültür ve Dayanışma Derneğimizin kuruluşunda ve işleyişinde emeği geçen Başkan ve yönetimde görev alan hemşerilerimizin emeklerine sağlık kendilerini saygı ile anıyoruz.

Derneğin kapatılması ile ilgili olarak; 2010 yılında Lokali İşleten Yakup Ceylan, Hemşerilerin lokala gelmediklerini ve masrafları karşılayamaz olduğu için kapatmak zorunda kaldığını belirtti. Yakup CEYLAN lokali kapatırken çok üzüldüğünü, yaşlı emekli kazancılıların gelip sohbet ettiği, ara sıra da olsa bir kaç hemşerimiz uğradığı bir mekânımızdı. Beni asıl üzen yakın civarda oturan ve gelme imkanları olmasına rağmen bir yabancı gibi davranan hiç lokale gelmeyen kazancılılara çok dargın olduğunu belirtti.

Derneğin kapatılması konusunda yönetim kurulu üyelerinden Şevket ÇETİN; Derneğin kurulduğunda Gültepe ve Çeliktepe civarında birinci kuşak Kazancılıların yoğun yaşadığını, Birinci kuşak Kazancılıların emekli olduktaktan sonra çeşitli yerlere dağıldıklarını, İkinci kuşak Kazancılıların ise İstanbulda doğdukları, evlendiklerini mahalle arkadaşları, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite arkadaşlarını İstanbulda edindiklerini, Kendilerini gurbette saymadıklarını, dolayısıyla Kazancılılar Derneği onlar için cazip gelmediği için üye sayısının düştüğü ve kapanma yoluna gidildiğini belirtti.

Dernekler birer ( STK ) Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. Dernekçilik “Topluma karşılıksız hizmet etmek” demektir Derneğimiz bize 18 yıl boyunca birlikte olmamızı sağladı, hemşerilerimize dostlarımıza arkadaşlarımıza ulaşmamıza vesile oldu. İnsan ilişkileri önemlidir ve yapılan işlerde insana değer verilir, kişilerin onurları gözetilir derneğimiz düğün, sünnet veya cenazemiz olduğu zaman sevinçlerin paylaşılarak artmasına ve acıların paylaşılarak azalmasına vesile oldu. İnsanlar sorumluluk almayıp, topluma karşı görevlerimizi yapmadıkça; ne yazık ki, her geçen gün yabancılaşıp birbirinden kopuyor, Toplumsal değerlerimiz her gün bir bir yok olduğuna üzülerek şahit oluyoruz. üyesi olmayan derneklerin birbiriyle bağlarının olmadığı kişilerin, lokal hizmetlerinin zamanla durup, heyecanını kaybeden yöneticilerin yapacakları tek şey maalesef derneklerini kapatmaları olacaktır.

Dernekçilik konusunda yine umudumuzu kaybetmedik ve 2018 yılında “Kazancı Kalkındırma ve Dayanışma Derneği” mizi Kazancı kasabamızda kurarak son beş yıldır da sosyal ve kültürel alanda çok güzel işler yapılmaktadır. Derneğimiz çalışma komisyonları oluşturarak Kazancı Kasabamız ve Bölgemizle ilgili her konuda çalışmalar yapmaktadır. Derneğimizin “Kültür Sanat ve Tarih Komisyonu” üyesi olarak bizde DOST ELİ KAZANCI adlı kitabımızı yakında çıkartıyoruz…

Yazan: Hasan KÖKSOY – İstanbul 2023

Bu haber 654 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dernek Haberleri

Kazancı Kültür Sanat ve Tarih Komisyonu

Kazancı Kültür Sanat ve Tarih Komisyonu KKDD (Kazancı Kalkındırma ve Dayanışma Derneğimiz) Kültür Sanat ve Tarih Komisyonu oluşturdu...

KKDD Derneğimizden Deprem Yardımı

KKDD Derneğimizden Deprem Yardımı KKDD (Kazancı Kalkındırma ve Dayanışma Derneği) miz deprem Bölgesi için yardım seferberliği başlattı.

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi