Kazancı Haber (...Bir haberden daha fazlası...)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

Yayla Çeşmelerimiz Canlandı

Hasan Köksoy

23 Haziran 2021, 23:24

Hasan Köksoy

Kazancı Belediyesi iş başına geldiği günden beri çok önemli işlere imza atıyor, bunlardan en dikkat çeken işlerden biri Kasabamız yaylalarında bulunan su kaynaklarımızın ıslahı ve çevre düzenleme işleri oldu.

Şu anda belediyemiz tarafından yapılan "Körkuyu Mesire ve Festival Alanı" çevre düzenleme işleri tüm hızıyla devam ediyor. Yaylalarımızda Torasoluk ve Elmalıoluk çeşmelerinden sonra Körkuyu Çeşmesi ve çevresinde yapılan işler gerçekten çok güzel ve günlük hayatta halkımızın ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte…

Bilindiği üzere Körkuyu, Torasoluk ve Elmalıoluk çeşmelerimiz, eskiden suyun zar zor aktığı bir oluk, ve hayvanların sulanabileceği ahşap veya betondan yapılmış teknelerden oluşuyordu, halkımızın kıt imkanlarıyla yapılmış estetikten uzak yapılardı, o günün şartlarına göre ihtiyacı karşılamış ve yapanlardan da Allah binkere razı olsun.

Artık çeşmelerimiz günümüz şartlarına göre yeniden yapıldı. Üstelik yeniden yaparken tarihi eser görünümlü eskiden beri oradaymış havasında yeni çeşmelerimiz oldu... Bu fikri ve mimari uygulayanları gerçekten tebrik ediyorum.. ( Bu fikrin Muhittin Başkan ve Mustafa Güzel abiden çıktığını düşünüyorum.)

Ayrıca; çeşmelerin çevresine yeni yaşam alanları oluşturulmuş, halkımızın zaman geçirebileceği, piknik yapabileceği, yerler yapılmış. Torasoluk ve Elmalıoluk Çeşmelerinde kendin pişir mangal yeri, oturmak için banklar konulmuş.

Çeşmelerimizden Körkuyu Çeşmesi için ayrı bir parantez açmak istiyorum,

Körkuyu Çeşmesi ve çevresi ise çok amaçlı bir yaşam alanı haline getirilmiş, öncelikle;

Boşa akan su depolanarak, tarımda kullanılmaya başlandı. Kazancı halkımızdan başka, Anamur ve Bozyazı yörük çobanları hayvanları ve bahçeleri için buradan tankerlerle su götürüyorlarmış

Körkuyuya gelenlerin temel ihtiyaçlar için, WC ve Kafeterya binası inşa edilmiş

Üstü çinkolu kamelyalar, ahşap oturma bankları konulmuş
Tüm zemin toz ve çamurdan arındırmak için parke taşlarıyla döşenmiş,

Körkuyu çevresindeki mevcut ağaçlar korunarak, yeni yapılan duvar başlarına ve diplerine de çoğunluğu sedir ağaçları olmak üzere yeni ağaçlar dikilmiş,

"Körkuyu Mesire ve Festival Alanı" Kazancı Kasabamızın merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta olup, Ermenek-Anamur anayoluna 2 km mesafede ulaşımı kolay bir yerdedir.

Körkuyu Yaylası bölgemiz açısından alternatif bir çekim merkezi olacaktır, Körkuyuda halkımız piknik yapabilecek, dinlenme, gezme, yeme içme gibi günübirlik faaliyetler yapabilecektir.

Ayrıca; burada dernek ve belediyemiz festival gibi etkinliklerini yapabileceği bir alanı olarak tasarlandı.

Körkuyu ve çevre düzenlenmesinde emeği geçen, başta Kazancı Belediye Başkanımız Muhittin Tuncel ve belediye çalışanlarına, kasaba halkımıza ve kaynak yaratan ilgili kurum ve yöneticilerine çok teşekkür ederiz.
Hayırlı uğurlu olsun
Hasan KÖKSOY- iSTANBUL 2021

Bu haber 765 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı19 Mayıs 2023

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi