Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KÜLTÜR VARLIKLARIMIZI KORUYALIM

İbrahim Şahin

25 Mayıs 2010, 23:46

İbrahim Şahin

Aybaham
Bir Tarih bilici, bir jeolog, bir Arkoloğ için bir izin, bir çiziğin değerine paha biçilmez. Bir çizik bir dönemi, bir çağı belgelemeye, aydınlatmaya fazlası ile yeter ve artar. Sadece suyunu içtiğimizi ve başka bir öneme sahip olmadığını sandığımız Aybaham için bakın neler deniyor.
 
Tarih kaynaklarında: KAZANCI Kasabanın eski ismi “Aybaham”dır. Ermenek İlçe Merkezinin karşısındaki güney yamaçlarda kurulmuş olan Kazancı Ermenek ve çevresindeki eski yerleşim yerlerinden biridir. Kasaba sınırları içerisindeki “Kazanpınar” isminden dolayı ve bu bölgeye ilk yerleşenlerden “Kazancı” topluluğunun isminin hatırası olarak bu kasabaya “Kazancı” adı verilmiştir. Kaynak: Halil İbrahim İNCEKARA Karaman İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı. (Uzman) Larende.com
 
 
 
İlk Hıristiyanlar Ve Bizans Devrinde Ermenek:
M.S. 395 yılında Roma’nın ikiye bölünmesi ile Ermenek ve yöresi (Yukarda sıralanan antik kentler ve bölgenin merkezi olan Ermenek: GERMANİKOPOLİS, Bizans sınırları içinde kalmıştır. Hıristiyanlığın Bizans İmparatorluğunca resmen devlet dini olarak kabulüne kadar geçen uzun mücadeleli süreci içinde Hıristiyanlık inancının öncüsü sayılan bu insanlar ve onların sığındığı ibadet ettiği, bu basit ve anlamlı mağaralar-kaya kovukları: “Kaya Manastırları” Hıristiyanlık alemi için çok anlamlı ziyaret yerleri olması gerekir.
 
Ermenek ve çevresinde bu türden onlarca kaya manastırı, Kaya mezarı (Nekropol) den söz etmek gerekirse:
-Ayhatun: Nadire’de Göksu’nun kolunun çıktığı yer ve çevresindekiler
-Aybaham: Kazancı yaylasında
-Aykadın: Dekiçatı-Kamış yolunda
-Ayairini: İrnebol’da (daha sonra Bizans İmparatoriçesi “İrini” buraya hem mabet-hem saray yaptırmış ise de ilgisizlikten yıkılmış-kaybolmuştur. (Altın sikkeler ve dini tören eşyaları zaman zaman yerli halkın bulduğu gömülerdir. ermenek.bel.tr/ unlar sadece birkaç örnek.
Ayrıca Daha Sonra:
Yumrutepe eteklerinde –İNÖĞLESİ   Kaya Manastırı ve Kilisesi (Frrestleri halen mevcut).
Güneyyurt yolu üzerinde “KİLİSE”
Karşıyaka (AKMANASTIR)- Pınarönü Özlüce köyü arası
Dekeçatı yaylası-Damlaçalı KİLİSESİ
Güneyyurt’un Kuzeyinde-ALAKİLİSE
Uğurlu Köristanı
Çukurbağ ve Fariske Köristanları içinde bu çağlara ait ilginç kaya manastırları.
Kaya mezarları ve kilise kalıntılarına ilk kalıntılarına; ilk Hristiyanların sembolleri olan balık, asma, üzüm, güvercin kabartmalı yontu ve sitellere (mezar taşları-Mezarlara) rastlamak çok mümkündür. Ne varki Bunları yeterince tanımak, tanıtmak bilim, kültür, sanat ve inanç Dünyası’na sunmakta imkânsızlıktan doğan ihmallerimiz vardır... Bunlar hergün çalınmakta yağmalanmakta, yok olmaktadır.
Kaynak: www.ermenek.bel.tr/Tarih/tarihi.asp

Aybaham'ın tarihi dokusu
Karamanoğlu döneminin tek sayılabilecek tarihi mirası Alaköprü için ne kadar üzüldük, ne kadar feryat ettik. Aybaham için de aynısını düşünebiliriz. Burada iyi niyetli verilmek istenen bir hizmetin kazanımı yanında kaybı hesaba katılmamış. Tarihi dokunun yok edildiği gibi gençlerin yeni çeşmeye yazdıkları olumsuz yazılar tüm dikkatleri üzerine toplamış. Aybaham’a bakılmaz olmuş. Elbette ki ‘’Hayrat’’ oluşturmak, sevdiklerimizi hayratla yaşatmak, hayrattan oluşacak dualara inanmak güzel bir şey. Burada yapılması gereken tarihi dokuya zarar vermeden suyu 20. 30m taşıyarak daha uygun bir yere çeşme yapılabilirdi. Çeşmenin tarihi dokuya zarar vermesi büyük bir yanlış. Bu yanlıştan dönülmesi bence uygun olanıdır
Türkçe Öğretmeni -Şair - İbrahim ŞAHİN - 01.12.2009-Kazancı

Bu haber 2205 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN24 Kasım 2021

© 1999 - 2021 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi