Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

BURNUMUZUN DİBİNDEKİ ERMENEK

BURNUMUZUN DİBİNDEKİ ERMENEK

Tarih 22 Eylül 2023, 23:54 Editör İbrahim Şahin

Köy çocuklarının tek bir tokluğu vardı. ‘’Dağların ardını aşma inancı’’
Bu gün kitapları dolduran dünyanın dört bir tarafına dağılan o köy çocukları.

                       BURNUMUZUN DİBİNDEKİ ERMENEK
Belki Gazipaşa yaylalırının burunlarının dibinde değildi Ermenek. Gazipaşalı dostlar sık sık Ermenek’in sadece geceleri yanan ışıklarını gördüklerini paylaşımlarında sık sık dile getirir. Onlar elektrik kavramını, elektriğin ışığını Gazipaşa’da görmemişler, duymuşlar. Duymuşlar Ermenek’te varmış. Gece ışıkları ile bir masala tanıklık etmişler.
 
 Ermenek biz Kazancılıların burnunun dibindeydi. Bizler sadece ışıklarını değil gündüz dikkatli bakıldığında evlerini görürdük.
 
60’lı, 70’li, 80’li yıllar Ermenek’in köy ve kasabalarında ortaokul, lise olmadığından köy çocuklarının okumaya gittiği koca şehir Ermenek. Dağlar dünyanın sınırı. Dağların ardı yok.
 
Ben Ermenek Lisesini 1981’de bitirdim. Kazancı’ya bir yarıyıl tatilinde bir yaz tatilinde giderdik. Zaman zaman hasrete dayanamaz geceden yürüyerek yola çıkardık. Vakitli vakitsiz köyde baba ocağına varışta babalar tarafından sorguya çekilirdik. Nasıl çekmesinler Göksu çayının yuttuğu yedi yetmiş insanların sayısı belli değil. Nasıl Çekmesinler siyasi olaylar, okulu terk etmeler…
 
Araştırmacı yazarımız Naci Sözen’in 60’lı yıl anılarını okuyorum. İfadeler aynı. Şartlar aynı. Çocukluk köy özlemi aynı...
 
Belki ben, Naci Sözen kendi özlemleri olduğu için özlemleri kolay anlatabilir ama daha ilkokulu yeni bitirmiş bir öğrencinin dört ay gibi burnunun dibindeki Ermenek’ten köyüne gidememesindeki yaşadığı duyguları satırlara dökebilmenin bir yolu yok. Dört ay onlara sürgündeki bir mahkûmun çilesinden daha ağır. Yük bedenlerinin taşıyacağı ağırlığın kat kat fazlası.

 40’lı, 50’li…’60’lı,70’li yılları köy çocukların omuzlarındaki yük keşke sadece köy özlemleri olsaydı. Yokluk, yalnızlık, açlık…

Köy çocuklarının tek bir tokluğu vardı. ‘’Dağların ardını aşma inancı’’
Bugün kitapları dolduran dünyanın dört bir tarafına dağılan o köy çocukları.
 
Bugün onlar geceleri ışık saçan Ermenek gibi köyüne, yurduna ışık saçıyor. Her biri gökte bir yıldız o kadar çok ki say say bitmez.
 
                                                                                                               İbrahim ŞAHİN

Bu haber 162 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Kazancı Haberi Sosyal Medya Platformlarından da takip edebilirsiniz.

Kazancı Haberi Sosyal Medya Platformlarından da takip edebilirsiniz. WhatsApp Kazancı Haber Hattı Açıldı! 0501 370 69 70 Artık haberleri anlık olarak: Facebook, İnstagram, Youtube, ...

Muhittin Tuncel Akparti Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu.

Muhittin Tuncel Akparti Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu. Muhittin Tuncel Akparti Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu. Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu.

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi