Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

13. Körkuyu Kültür ve Sıla Festivali

13. Körkuyu Kültür ve Sıla Festivali

Tarih 17 Ağustos 2023, 01:17 Editör Kazancı Haber

Kazancı 13. Körkuyu Kültür ve Sıla Festivali 13 Ağustos 2023 Pazar günü yapıldı.

Festivalin düzenlenmesinde emekleri geçen Belediye Başkanı ve belediye çalışanları başta olmak üzere, her türlü maddi-manevi destek verenleri, katılanları candan kutluyoruz.

İlk festival duyurumuz aşağıdaki cümlelerle başlamıştı. Göz atalım, “Kazancılı, çok kıymetli hemşerilerimiz, Kazancı Belediyesi desteğinde ve İstanbul Kazancılılar Derneği koordinatörlüğünde olmak üzere, bu yaz, 18 Ağustos 2002 Pazar günü, Kazancı Körkuyu Çeşmesi başında bir piknik yapılacaktır. Piknik günü sabah saat 08.00’da Belediyenin önünden araçlar hareket edecektir. Bu pikniğe Kazancı’da oturan ve dışarda olupta izine gelmiş olan tüm hemşehrilerimizin katılmasını arzu ediyoruz. Özellikle dışarda olanların izinleri ve işlerini ayarlamalarını ve katılıp birleşmeye, bütünleşmeye destek vermelerini bekliyoruz. Katılıma ve tekliflere göre bu tür birlikteliklerin genişlemesi ve sürekli tekrarlanarak sistemli bir hale gelmesi hayalimizdir”.

Bir piknik faaliyeti isteğiyle yola çıkılmış olmasına rağmen, insanlarımızın coşkulu ve istekli desteği, yöneticilerin desteği ve fedakarlıklarıyla şölene dönüşen bir festival sonucu doğmuştu.

İkinci festival ise ünü beldemizin sınırlarını aşan, dillere destan olan, insanların mekanlara sığmadığı Yenicesu alanına dağıldığı on binleri ağırlamıştı. Bu festival sonrası yayınladığımız değerlendirme yazısından satırları hatırlayalım.

Şöyle ki; “Kazancılıların Geleneksel Körkuyu Şenliği, 17 Ağustos 2003 Pazar günü, Körkuyu Yaylasında yapıldı. Bu şenliğe tüm Kazancılılar, Ermenek, Anamur doğrultusunda, protokola mensup davetlilerin intikali ile saat 09:00’da başladı.

Şenlik açılış konuşması Kazancı Belediye Başkanı ve Şenlik Tertip Komite Başkanı Sayın Cafer TAŞTEKİN tarafından yapılmış olup, müteakiben konuşan Ermenek Belediye Başkanı Sayın Uğur SÖZKESEN, Eğitimci-Yazar Sayın Mustafa ERTAŞ, Eğitimci-Şair Sayın Halit BARDAKCI, ERÇEV Başkanı Sayın Reşit KESKİN ve Karaman Milletvekili Sayın Mevlüt AKGÜN, sırayla, duygu ve düşüncelerini belirtmişler,

özetle; yayla şenliklerinin ve festivallerin tarihimiz ve kültürümüzde önemli bir yeri olduğunu , geleneklerimizin ve kültürümüzün geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması, birlik ve beraberliğimizin pekiştirilmesi, bölge ekonomisinin canlanması ve yöremizin tanıtılması dahil bir çok konuya katkı sağlayacağını vurgulamışlar ve bu şenliklerin gelecek yıllarda zengin programlarla tekrarlanması temennisinde bulunmuşlar, şenlik alanının yeniden düzenlenmesi ve elektrik hattı çekilmesi başta olmak üzere mevcut sorunların çözüme kavuşturulması konusunda destek sözü vermişlerdir.

Şenliğe ERÇEV Heyeti, Ankara Ermenekliler Derneği Başkanı Sayın Mehmet AYDOĞDU ve arkadaşları, Göktepe Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim AKSU ve çalışma arkadaşları da katılmışlardır.

Konuşmalardan sonra başlayan eğlence programında, Kazancı Folklor Ekibinin çalıp söylediği ve yöresel oyuncuları sergilediği oyunlar, katılımcılar ve misafirler için tam bir halk müziği ve oyunu ziyafeti olmuştur.

Eğlencenin ortasında, 30 yıl aradan sonra tekrarlanan DEVE OYUNU (cansız/yapma deve) gösterisi yapılmıştır. Çok eskilerde düğünlerde ve sayalarda bu gösteriyi yapan oyunun yaşayan son temsilcisi Mehmet Goca (Hasan KÖKSOY) lakabı ile bilinen yaşlı folklorcu büyüğümüz hazırlamış ve yönetmiştir. Gösteri büyük bir ilgi ile izlenmiş ve görüntüler kaydedilmiştir.

Ayrıca, eski oba şenliklerinin ayrılmaz bir parçası olan ve günümüzde unutulan ‘CINGILLAK’ oyunu tertibatından iki adedi alanın bir köşesine kurulmuştur. Yaşlılar bu oyunlarla geçmişi tekrar yaşamışlar, gençler ve çocuklar önce nasıl oynandığını öğrenmişler ve akşama kadar cıngıllakların üzerinden inmeyerek, gıcırtı seslerini tepelerde yankılatmışlardır.

Şenlik programı kapsamında, topluca sünnet edilen 16 çocuğa, ayrıca, yaşları 7-12 arasındaki 150 çocuğa, Keskin Kolor A.Ş, ERÇEV, Kazancı Belediyesi, İstanbul ve Konya Kazancılılar Dernekleri tarafından sağlanan hediyeler dağıtılmıştır.

Misafirlere, önce saç böreği, su böreği, kapama, bazlama, batırık sıkma ve yayık ayranı ikram edilmiş, daha sonra, bulgur pilavı ve saç kavurma dağıtılmıştır. Ayrıca, Belediye desteğinde kazanlarda pişirilen yöresel ‘keşkek’ ve ‘çilbir’ yemekleri isteyen tüm katılımcılara ücretsiz olarak dağıtılmıştır.

Şenlikte sahne alan Ermenek Atatürk İlköğretim Okulu müzik öğretmeni Sayın Murat KORUK, orgu ve türküleri ile şenliğe renk katmıştır. Şiir, saz ve sözde Kazancı bölümünde ise, yöresel sanatçılar saz çalıp türküler söylemişler” açıklamaları yer almıştır.

Her yıl bir önceki yıldan daha zengin festival düzenlenmesi amacıyla önceki raporların ve faaliyetlerin gözden geçirilmesi fayda sağlayacaktır. Bu faaliyetler yerel yönetimlerin desteği olmadan gerçekleşemez. Dil, kültür ve sanat ağırlıklı bir programa sahip olmalıdır.

Alanda çok güzel tesisler yapıldığını, yeşillikler oluştuğunu, emek ve masraflara değecek bir seviyeye çıkarıldığını mutlukla izliyoruz. Festivalin devamlılık kazanmış olması da önemlidir.

Belediye tarafından her festival sonunda bir değerlendirme raporu yayınlaması, gelecek yıllara ışık tutacak bilgilere yer verilmesi gerekir. Belediyenin arşivinde, ilk şölenden bu güne festivallerle ilgili tüm belgeleri ve bilgileri içeren bir dosya hazırlanmış olduğunu düşünüyoruz.

Festivalin kırmızı çizgisi olarak kabul edilen ve uygulanan “ festivalin siyasi olmadığı, tüm Kazancılıların şenliği olduğu” sürekli vurgulanmalı ve uygulanmalıdır Siyasetin olumsuz etkileri ve tartışmaları festivale intikal etmemelidir.

Gelecek yıllarda daha coşkulu, katılımcı, sanat, kültür, dil ve bilgi önceleyen kapsamlarla tekrarlanması dileğiyle, herkese sağlık ve mutluluk dolu nice günler dileriz.

Naci Sözen.17.08.2023

Bu haber 300 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Kazancı Haberi Sosyal Medya Platformlarından da takip edebilirsiniz.

Kazancı Haberi Sosyal Medya Platformlarından da takip edebilirsiniz. WhatsApp Kazancı Haber Hattı Açıldı! 0501 370 69 70 Artık haberleri anlık olarak: Facebook, İnstagram, Youtube, ...

Muhittin Tuncel Akparti Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu.

Muhittin Tuncel Akparti Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu. Muhittin Tuncel Akparti Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu. Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu.

ANKET

2024 Kazancı Belediye Başkanı Kim Olsun

Tüm Anketler

Demokrasi Kazansın01 Nisan 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi