Kazancı Haber (.Bir haberden daha fazlası.)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Tarih 18 Mart 2023, 14:52 Editör Bensu Köksoy

Çanakkale Zaferimizi  (destanımız) ve 18 Mart Şehitler Günümüzü tekrar
kutluyoruz ve nice yıllar kutlamayı sürdürmeyi diliyoruz.

Türk Askerine, 19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal tarafından verilen “size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” şeklindeki hücum emriyle saldırıya geçen Mehmetçiğin ölüm kalım mücadelesiyle kazanmış olduğu “Çanakkale Zaferi’mizin 108. yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü kutlu olsun.

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, bu zaferin kazanılmasında görev alan tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla, gururla ve rahmetle anıyoruz. Bilindiği üzere, İngiltere liderliğindeki Fransız donamasına ait savaş gemileri, “yenilmez armada” olarak anılan, kendilerine göre önlerinde kimsenin duramayacağı güçlü  donanmaları, 18 Mart 1915 günü Çanakkale Boğazına giriş yaptı.

Düşmanın boğazın sularına Nusrat gemimiz tarafından döşenen mayınlardan haberleri yoktu. Çok geçmeden mayına çarpan düşman gemileri yanmaya ve denizin derinliklerine doğru batmaya başladı. Topçuların atışıyla isabet alan gemilerin  de yanmaya başlamasıyla devam eden ölüm kalım savaşı sabaha kadar sürdü ve müttefik donamasının ağır bir yenilgisiyle sonuçlandı. Düşman donanması denizden geçemeyeceğini anlayarak geri çekilmek zorunda kaldılar.

  Boğazdan geçemeyeceğini anlayan düşman Çanakkale'yi karadan geçmek için kıyılara asker çıkarmaya başlar. Kara savaşları, İngiliz, Fransız, İskoçya ve İrlanda kuvvetleri ile bu devletlerin sömürgeleri olan Avusturalya, Yenizelanda, Hindistan, Nepal, Senegal, Anzaklar, Gurkalar’dan oluşan İtilaf Devletleri ordusunu bekleyen sürprizin, 19.Tümen Komutanı Albay Mustafa Kemal’in liderlik dehası ve emrindeki cesur Türk Askeri (Mehmetçik)’in arasında geçecekti. 

Bu cephede savaşan askerlerimizin mevzilere koşmadan önce cenaze namazlarını kıldıkları da sabittir. Bu savaş sırasında, çatışma alanlarına metrekareye 5000 mermi düşmüştür. Türk Askeri, kayda geçen rakamlara göre 87 000 şehit vermiştir. Seferberlik ilanı ile başlayan ve savaş sonrası gazilerin evlerine dönüş yolunda verdikleri kayıpları da kapsayacak şekilde hesaplama yapıldığında,  bu savaş sürecindeki insan kaybımızın yaklaşık 240 000 kişi olduğunu söyleyen bilim adamları da vardır.  

Çanakkale cephesine sevk edilenler arasında 15 yaşına kadar lise ve fakülte öğrencileri olduğu için “hey on beşli, on beşli” isimli türkü bile yazılmıştır. Bu nedenle Tıbbiye, Konya, Sivas, Kayseri liseleri savaş yılın mezun vermemiştir. Bu genç öğrencilerin silah kuşanmış şekilde İstanbul İstiklal caddesinde resmi geçit yaptıkları anlara ait resimler yürek burkmaya devam etmektedir.

Çanakkale siperlerinde ön saflarda olan Yahya Çavuş ve emrindeki tüm askerleri, Atatürk (o zamanlar Mustafa Kemal)’den aldıkları emrini uygulamışlar ve topluca şehit olmuşlardır. Ünlü Seyit Onbaşı ise, bir orman köyünde ormancılığı bırakarak cepheye koşmuş bir asker olarak, top vinçlerinin isabet alması nedeniyle, 170-240 kilogram ağırlığındaki top mermilerini tek başına namluya yerleştirmesiyle tanınmıştır.

Bu dev gibi askerin şöhretini duyan ve kendisini  gören bir üst komutan “ bu dev asker yarım ekmekle doyamaz, ona, öğünlerde bir ekmek verilsin direktifini vermiştir. Bu emir üzerine, masasına bir ekmek konmuş olan Seyit Onbaşı, yemekten kalkınca, ekmeğinin yarısını yediği, diğer yarısını bıraktığı görülmüştür. Sebebi sorulduğunda “ elbette karnım duymadı, fakat, yarım ekmek yemek zorunda olan arkadaşlarımın bakışları altında, ben bir ekmek yiyemezdim “ diyerek onurlu bir davranış sergilemiştir.  

Çanakkale Zaferi kutlamalarında, tarihimize “Kahraman Birlik”n amıyla geçmiş olan 57. Alay’dan bahsetmeden geçemeyiz. Yarbay Mustafa Kemal Komutasındaki 19. Tümen Komutanlığına bağlı olan 57. Alay, şehit Binbaşı Hüseyin Avni Bey komutasında yedek birlik olarak planlanmıştı. Düşman Arıburnu ve Conk Bayırı mevkilerine çıkarma yaparak kıyıdaki askerlerimizi şehit edip ilerliyordu.

Bu aşamada, 57. Alay, Mustafa Kemal’in emri ile cepheye sürüldü. 25 Nisan 1915 günü, Kurban Bayramın ilk gününde, 57. Alay kendisinden 4-5 kat büyük bir düşman ordusuna karşı bir kahramanlık mücadelesi verdi ve alayın üçte ikisi orada şehit oldu. Binbaşı Hüseyin Avni Bey’de çarpışma sırasında bir top mermisinin isabetiyle yanındaki subaylarla birlikte şehit düşmüştü. Gün ağarırken, düşman 261 Rakımlı Tepe’den temizlenmiş, bir milletin kaderi 3000 kişiden oluşan bu kahraman askerin mücadelesi ile değişmiş oluyordu. Bu alay, Osmanlı Padişahı tarafından Altın ve Gümüş İmtiyaz Madalyaları ve Harp Madalyası ile ödüllendirilmiştir. 

Hava Harp Okulu öğrencisi olduğumuz 1971 yılında, İstanbul’da hayatta olan bir Çanakkale Savaşı gazisi 18 Mart Zaferi kutlama gününde okula davet edilmişti. Törenlerin sonunda konferans salonunda kürsüye gelen gazimiz bu savaş için köyünden celp alarak yola çıktığı günden başlayarak eğitimler, cepheye varış, ölümüne sürdürülen savaşın sonunda zaferin kazanılması, terhis ve evine dönüş dahil bir filim senaryosu gibi ayrıntılarıyla anlatmıştı.

Ulu Önder Atatürk liderliğinde kurulmuş olan Cumhuriyetin ilk yıllarında, Ankara’da bir balo tertiplenmiştir. Yabancı misyon temsilcileri de balodadırlar. İngiltere askeri ataşesi olan  bir yüzbaşı, baştan itibaren sinirli bir yüz ifadesiyle sürekli Atatürk’ü izlemektedir. Bir ara bu bakışlarının nedeni sorulduğunda “ benim dedem Çanakkale’de öldü, o savaşın komutanı da Atatürk idi “ dermiştir. Bu sözü duyan Atatürk “o yüzbaşıya sorun bakalım, dedesinin Çanakkale’de işi neymiş? “ karşı sorusunu sormuştur.

İngiliz Ordusu ile sömürgeleri olan Avustralya ve Yeni Zelanda Birleşik Ordusu, ANZAK askerlerinin, Çanakkale’yi geçerek İstanbul’u işgal edip Osmanlı Devletine son vermeleri için 1914'de denize açıldığı ilk hareket noktaları olan Avustralya’daki “ALBANY” limanı körfezine ATATÜRK BOĞAZI adı verilmiştir. “Atatürk Entrance; olarak dünya haritasında “ATATÜRK” ismini taşıyan tek coğrafi konumdur.  

ATATÜRK diyor ki; “Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz. Ne mutlu Türküm diyene!” (Mustafa Kemal, Bkz. Meydan Larousse, Cild 19 s. 471) (1) 

Yazan (Derleyen )  : Av. Naci SÖZEN (Em. Hv. Kd. Alb.) 18 Mart 2023

Bu haber 151 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Muhittin Tuncel Akparti Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu.

Muhittin Tuncel Akparti Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu. Muhittin Tuncel Akparti Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu. Kazancı Belediye Başkanı Adayı Oldu.

Mevlüt Akgün Karaman Belediye Başkan Adayı Oldu.

Mevlüt Akgün Karaman Belediye Başkan Adayı Oldu. AK Parti Karaman Belediye Başkan adayı Mevlüt Akgün oldu.

ANKET

2024 Kazancı Belediye Başkanı Kim Olsun

Tüm Anketler

KAZANCI’DA DOĞAL BİTKİLERLE TEDAVİ USULLERİ;07 Ocak 2024

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 haber sitemize girilen ve yüklenen yazı, bilgi belge, içerik ve fotoğrafları Kazancı haber her türlü basım yayın kitap broşür vb işlerde kullanabilir sahipleri bu konuda muvakatname vermiş sayılır. ayrıca sitede yayınlanan her türlü veri kazancı haberden izin almadan kullanılamaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumların sorumluluğu sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi