KAZANCI HABER (... Bir Haberden Daha Fazlası ...)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM
Karaman 2.Marmara Projesi

Karaman 2.Marmara Projesi

Tarih 16 Şubat 2023, 00:11 Editör Bensu Köksoy

Bakan Lütfi Elvan’ın, Konya ile Karaman arasının stratejik olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtti.

bölgenin 2. Marmara bölgesi için ideal olduğu açıklamalarından sonra, eski CHP Milletvekili Muharrem İnce, Lütfi Elvan’ın uzun yıllar önce projesini adeta kopya ederek, Konya-Karaman arasına 5 milyonluk bir kentin kurulması gerektiğini bir canlı yayında açıklamıştı. Aradan geçen yıllar sonra Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız asrın depreminin 10 ili etkilemesi ile Türkiye’nin deprem haritasının yeniden oluşmasının ardından en güvenli, deprem riski en az illerin başında olan Karaman’ı bir anda gözde, tercih edilen şehir konumuna getirdi.

Lütfi Elvan siyasete atılmadan önce Devlet Planlama Teşkilatında üst düzeyde görev yaparken konu ile ilgili rapor hazırladı, 7 Aralık 2015 tarihinde Başbakan Yardımcısı iken Karaman ziyaretinde bulunan Lütfi Elvan, Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan bölgenin, cazibe merkezi olduğunu ve bölgeye yapılan yatırımların tamamlanması ile birlikte 2.Marmara bölgesinin ortaya çıkacağını her fırsat da dile getirmişti.

“ADIM ADIM 2. MARMARA’YA” Ulaştırma, Denizcilik, Alt Yapı Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, Kalkınma Bakanlığı ve son olarak ta Hazine Maliye Bakanlığı yaparak bir rekora imza atan Lütfi Elvan, bölgede müthiş imalatların yapıldığını, fabrika yapan fabrikaların olduğunun altını kalın çizgilerle çizerek: “Konya-Karaman, 2. Marmara bölgesi kapasitesin de. Konya’ya bakıyoruz, makine imalatında rakipsiz. Burada fabrika yapan fabrikalarımız var. Karaman’a bakıyoruz, gıda da Türkiye’nin öncüsü bir Karaman. Ambalaj sektöründe, makine sektöründe çok ciddi yerlerde. Bu bölgemizdeki illerimize bakıyoruz, büyük firmalar mevcut. Tek eksikleri, limana bağlantılarının olmaması. Hızlı tren ile bu sorunu çözüyoruz ve sanayicimiz limana ürettiklerini kısa sürede indirecek, ayrıca üretim maliyetleri düşecek, rekabet güçleri artacak.” Bölgenin cazibe merkezi haline gelmekte olduğunu hatırlatan Elvan: “Böylece 2. Marmara bölgesi burada ortaya çıkacak. Marmara bölgesi her anlamda cazibesini yitiriyor, çok kalabalık, yer sıkıntısı yaşanıyor. Deprem riskinin en az olduğu konumdalar. Konya-Karaman 2.Marmara için biçilmiş kaftandır.” Elvan, bu projeyle Konya ve Karaman'dan çok kısa sürede Mersin ve Adana'ya ulaşma imkanı bulacaklarını dile getirdi. Sanayicinin daha düşük maliyetle, ürettiği ürününü Mersin limanına ulaştıracağına dikkati çeken Elvan, "Konya ve Karaman'daki sanayicimizin rekabet gücü artacak. Konya-Karaman-Mersin hattı önümüzdeki dönemde orta ve uzun vadede. Türkiye'nin en önemli sanayi ve üretim üstlerinden birisi olacak. Buna hep birlikte şahit olacağız. Demiryolu projemiz Konya ve Karaman sanayisini ayağa kaldıracak. Konya- Karaman, Mersin’i birbirinden ayırt edemeyiz. Sanayicimizle, tesislerimizle bütünleşeceğiz. Bu proje bunu sağlayacak. Bu bölge Türkiye'nin ikinci Marmara bölgesi olacaktır" demişti.

İNCE, ELVAN’IN YOLUNDA Lütfi Elvan’ın bu projesinin ardından, o dönem CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan ve halen Memleket Partisi Genel Başkanlığı görevini yürüten Muharrem İnce, CNN TÜRK’de Ahmet Hakan’ın konuğu olmuş ve Konya-Karaman arasında 5 milyonluk bir kentin kurulması gerektiğini belirtmişti. Ahmet Hakan geçtiğimiz günlerde Konya-Karaman arasındaki 2. Marmara bölgesinin artık kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

İNCE: “BÖLGEDE DERPERM RİSKİ ÇOK AZ” CHP'li Muharrem İnce, CNN TÜRK'te yayınlanan Ahmet Hakan’ın moderatörlüğünde ki ‘Tarafsız Bölge’ programında gazeteci Abdulkadir Selvi, Nedim Şener, Saygı Öztürk ve Zafer Şahin’in sorularını yanıtladı. İnce’nin özellikle İlimizi ilgilendiren ve Deprem riskinin olmadığı bölge olarak Konya-Karaman arasına 5 Milyonluk bir kent kurulması ve Sanayi ruhsatlarının buraya verilmesi gerektiği açıklamaları şöyle: Dünyadaki dört büyük kanal da mesafeyi kısaltıp, gelir getiriyor. Biz bu kanala yaparız, yaptırmam... Ben böyle tartışmam. Sorularım olacak ve bunlara cevaplar vereceğim. Bu kanal hangi sorunumuzu çözecek? 20 milyar, 30 milyar dolar deniyor. Söylenenin üstünde çıkacaktır. Maliyeti ne olacak? Önceliğimiz bu mu? Doğaya, yaşama etkisi, riskleri var mı? ‘İstanbul Boğazı'nda yoğun bir trafik ve kaza riski var’ deniliyor. Böyle bir artış söz konusuysa bir kanal değil iki kanal açalım. Böyle bir artış söz konusu ise yapmamız gerekiyor. 2006’da 54 bin 880 gemi geçmiş. 2010’da 50 bin 870 gemi geçmiş. 2014’te 45 bin 529, 2018’de 41 bin 300. Ulaştırma Bakanlığı’nın sitesinde yazıyor. Demek ki gemi sayısı artmıyor. Gemiler büyüyor da en dar yeri 700 metre olan İstanbul'dan geçirmeyip, 200 metre genişliğinde Kanal’dan geçirmek daha mı mantıklı olduğunu söylüyorsunuz. Bir şeyi illa savunmak zorunda değiliz, illa da karşı çıkmak zorunda değiliz. Gemi trafiği artıyor bilgisi doğru değil. Kaygılarımızı söyleyelim. Tarım alanları, tatlı su kaynakları, o alanın bir savaş sırasındaki güvenliği... Köprülerle bir ada yapıyorsunuz. Böyle gitmez şartlar. İstanbul Boğazı ile Kanal arasında kalan bölümde 8 milyon insan var. 5 tane uçak o köprüleri indirir. Bunları düşünmek zorundayız. Bunu bir generalle konuştum. ‘Sizce bu bir tehdit midir?’ dedim, ‘Tehdittir’ dedi.

Ben önerimi söylüyorum. 24 Haziran 2018’e geri dönelim. Ben olsam şunu yapardım; Türkiye ve İstanbul’da deprem tehlikesi var. Harcayacak bir paramız varsa depremle ilgili konutların yenilenmesine harcardım. Yeni bir şehir kurulacaksa Konya-Karaman arasına kurardım. Sanayi ruhsatını buraya verirdim. 5 milyon kişilik bir kent kurmamız lazım ve sanayiyi buraya kaydırmamız lazım.” Ülkemizde son yaşanan asrın depremlerinden sonra, Karaman-Konya tercih edilen iller arasında başta yerlerini alırken, 2. Marmara bölgesi için yeni bir çalışmanın başlaması bekleniliyor.

Bu haber 78 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Antalya’da Karaman Vefası

Antalya’da Karaman Vefası Satranç müsabakaları için Antalya’ ya giden ekibe başkanlığını Karamanlı bir hemşerimizin üstlendiği bir STK ev sah...

ERÇEV, Fikret ÜNLÜ başarı ödülleri veriyor

ERÇEV, Fikret ÜNLÜ başarı ödülleri veriyor ERÇEV (Ermenek ve Çevresi Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı) geçtiğimiz yıllarda aramızdan ayrılan hemşerimiz Fikret...

ANKET

Kazancı Haberi Hangi Sosyal Platformudan Takip Ediyorsunuz


Tüm Anketler

Şu Masada Kağıt Oynayanlar Nereli ?29 Mart 2023

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar asla izinsiz kullanılmaz. Haber, Köşe Yazıları ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi