KAZANCI HABER (... Bir Haberden Daha Fazlası ...)
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM
CUMHURİYET  ŞEHİDİ ÖĞRETMEN ASTEĞMEN  KUBİLAY

CUMHURİYET  ŞEHİDİ ÖĞRETMEN ASTEĞMEN  KUBİLAY

Tarih 25 Aralık 2022, 12:44 Editör Kazancı Haber

Bu vatan, millet, Bayrak ve devlet uğruna şehit olanları unutmayalım.

Menemen bir diğer adıyla Kubilay Olayı, Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay'ın ve yardımına koşan bekçiler Hasan ve Şevki'nin şeriat isteyen bir grup tarafından öldürülmesi olarak tarihe geçmiştir. 

Tarih 23 Aralık 1930’u gösterdiğinde kendisini mehdî olarak tanıtan Derviş Mehmet ile arkadaşları, Menemen'in 72 bin kişilik halife ordusuyla kuşatıldığını söyleyerek, halkın yeşil bayrak altında toplanmaları gerektiğini duyurmuşlar ve "şeriat isteriz" diyerek sokaklarda topluca harekete geçmişlerdir

Gösterilerin kısa zamanda tam bir irtica hareketine dönüşmesi üzerine, Menemen'de yedek subaylığını yapan Mustafa Fehmi Kubilay, olayı bastırmak için, bir manga askerle, başkaldıranları durdurmaya çalışmıştır; ancak, şeriat taraftarlar, Mustafa Fehmi Kubilay’ın başını kesmişlerdir; bu sırada kendilerine engel olmak isteyen 2 mahalle bekçisini de öldürmüşlerdir. 

Olayların ardından bölgede sıkıyönetim ilan edilmiş, General Mustafa Muğlalı başkanlığında kurulan Divanıharp'te failler -idam dâhil-çeşitli cezalara çarptırılmıştır.

 ŞEHİT KUBİLAY KİMDİR? 
Mustafa Fehmi Kubilay, 1906 yılında doğmuş, Bursa Öğretmen Okulunu bitirmiş, bir cumhuriyet öğretmenidir. Askerlik görevini yapmak için gittiği Menemen'de şehit edilmiştir. 

Yıllar once ziyaret ettiğim Menemen de, bu olayları ve sehiri bilen yaşlı  bir kişiyle, Kubilay olayı yani Cumhuriyete başkaldırı isyanının başladigi noktadan itibaren vahşet anları, catismalar ve vurulmalar ile şakilerin kaçtigi sokakları gezerek ve dinleyerek dolaşmistim. 

Sanki bu menfur olayı izliyor gibiydim.. Benzer isyanlarin yaşanmaması dileğiyle Yedek Subay (eğitimci) Kubilay ve diğer şehitlerimizi rahmetle anlıyoruz

Millet olarak, sürekli tekrarladığımız “Şehitler Ölmez” sözü elbette bir anlam taşımaktadır. Şehitler ölmez, fakat , unutmayalım ki, “ şehitler, ancak unutulurlarsa ölürler” sözü de anlamı olan ve bizlere sorumluluklar yükleyen bir başka deyiştir.

Anadolu topraklarını VATAN yapmak için Malazgirt Savaşında şehit düşen Alpaslan ve kahraman askerlerinden başlayarak, Sarıkamış Harekatı, Filistin Cephesi, Balkan Savaşı, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs harekatı, Bölücü Terör mücadelesi başta olmak üzere, tarihimizde yer alan tüm savaşlarda şehit olan kahramanlar ve   Milletimizi hedef alarak işlenen terör cinayetlerine kurban giden görev şehitlerimiz için ne kadar şükran duyguları beslesek de az kalacaktır..

Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk Milleti denir (ATATÜRK)..  Hiçbir vatandaşımızın etnik, din, dil, kültür, mezhep kimliği O’nun Türkiye Cumhuriyetinin birinci sınıf vatandaşı olmasına engel değildir. Çünkü söz konusu olan, birlik dirlik, beraberlik ve siyasal bir bağdır. Türkiye Cumhuriyetini kurmak ve yaşatmak için bir irade ortaya koyan halk Türk Milletidir. 

 Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan her vatandaş kendini bağlı saydığı dil, mezhep, ırk kavim, ne olursa olsun Türkiye’nin maddi ve manevi birinci sınıf vatandaşıdır. Türkiye’de etnik ayrımcılık yapmanın siyasi ve hukuki hiçbir dayanağı yoktur. 

         Türk Vatanının bölünmezliği, Devletimizin varlığı, Milletimizin birliği ve bağımsızlığımızın korunması için emek harcayanları, çaba gösterenleri, bu uğurda şehit olanları, gazilerimizi saygı ve rahmetle anarken, hepsine “ KAHRAMANLAR “ diye sesleniyoruz.  
Av. Naci SOZEN. 23.12.2022  

Bu haber 72 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Ermenekli hakim Şeyda Korkmaz yaşamını yitirdi.

Ermenekli hakim Şeyda Korkmaz yaşamını yitirdi. Kahramanmaraş merkezli depremde can kayıpları maalesef her saat artmaya devam ediyor. Depremde hayatını kaybedenler...

Hanife Zengin vefat etti.

Hanife Zengin vefat etti. _Kasabamızın Gökçeler Mahallesinden, Merhum (Muhtar Kerim lakaplı) Kerim Zengin’in Eşi Hanife Zengin 09.02.2023 Per...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

ERMENEKLİYE NERELERDE RASTLADIM ? – (8)28 Ocak 2023

HABER ARA


Gelişmiş Arama

© 1999 - 2023 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi