Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Ermenek’te Maraspoli  mağarasından düşen kişi  hayatını kaybetti 

Ermenek’te Maraspoli  mağarasından düşen kişi  hayatını kaybetti 

Tarih 30 Ağustos 2022, 08:51 Editör Kazancı Haber

Karaman'ın Ermenek ilçesinde Maraspoli  yer altı mağarasına giren kişi, mağaradan çıkmak  isterken düşen kişi hayatını kaybetti.
Olay, Ermenek ilçesindeki girişi yasak olan Maraspoli Mağarasına yasak olan yukarıdan giriş yapılınca   meydana geldi.

İddiaya göre, Mustafa Uğur (73) ile arkadaşı Alaattin Ç. Maraspoli Mağarası'nın kapalı olan üst kısmındaki girişini açarak mağaraya girdi. Mağarayı gezen iki arkadaş daha sonra dışarı çıkmaya karar verdi.  Mağaradan çıkarken ayağı kayan Uğur, aşağı düştü. Uğur'un düştüğünü gören arkadaşı durumu sağlık ekiplerine bildirdi. Bölgeye sevk edilen 112 Acil Servis ekibi, Uğur'un hayatını kaybettiğini belirledi. 

Uğur'un cenazesi, incelemenin ardından Ermenek Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. 

Maraspoli Mağarası belediye tarafından yıllar önce tehlikeli olduğu gerekçesi ile kapatılmıştı. 

Bu Maraspoli mağarası dünyadaki sayılı yer altı mağaraları arasında yer alır. Mağaranın alt bölümünde göl bulunur ve elektrik santralini çalıştırmada kullanılırdı. Mağaranın müsaadeli ve ışıklandırılmış girişi Cumma ismiyle bilinen şehir içindeki tünelden girilerek gezilebilir. Bu mağara hakkında yazılmış çok hikaye vardır. 

Bu mağaranın üst ve geniş bölümlerini görmek için kale kayalıklarında bulunan inlerin içindeki çok dar bir delikten aşağı inilerek mağaraya ulaşılır.  

Ortaokul yıllarımızda (1964-1965 ) hafta sonları ellerimizde el feneri ile bu delikten girer çok tehlikeli ortamlarda geze ve aynı delikten yukarı inin içine çıkardı.  

Bu girişlerden birinde Ermenekli sınıf arkadaşımız (N.Ü) üst mağaradan alttaki yer altı gölüne düştü. Şehre gelip haber verilince Cumma  tünelinden giren görevliler arkadaşımızı gölün kenarında donmak üzereyken bulup kurtardılar. Bu olaydan hemen sonra yetkili makamların kararıyla yukarıdan inilen bu delikler kapatılmıştı. Anlaşıldığı üzere, bu girişler tekrar açılmış ve yasak girişler yapılmaktaymış. Bu olaydan sonra bu girişler tekrar kapatılacaktır. 

Derleyen    :  Av. Naci SOZEN       29 Ağustos 2022,  ANTALYA  

--------------

Yıllar önce gazetelerde Maraspoli mağarası hakkında çıkan haberde  mağaranın Antalya ili sınırlarında gösterilmesi üzerine yayınlamış olduğumuz yazıyı bir kez daha hatırlayalım. N.S.  ANTALYA  İLİ,  ERMENEK  İLÇESİ  MARASPOLİ  MAĞARASI 
Hürriyet Gazetesinde gördüğüm “ Mağaracılığın Duayeni Öldü “ başlıklı haber dikkatimi çektiği için okumaya başladım. Haber, “Türkiye’de mağaracılık araştırmasını başlatmış olan Dr. Temoçin AYGEN, 4–8 Ekim 1955 tarihlerinde, 5 kişilik ekibin başkanı olarak, Antalya Ermenek’teki Maraspoli Mağarası’na bilimsel amaçla girdi ve bu çalışma Türk mağaracılık tarihinin başlangıcı olarak kabul edildi“ şeklinde devam ediyordu. 

         Ermenek İlçesinin nerede olduğu ve nereye bağlı olduğu konusunda yaşamakta olduğumuz karışıklığa bir yenisi daha eklenmiş oluyordu. Eskiden “ Nerelisiniz? “ diye sorulduğunda veya nüfusa kayıtlı olduğumuz yeri beyan ederken, Konya ili, Ermenek İlçesi, Kazancı Kasabası diye söyler, ilçenin Konya’ya çok uzak olduğunu, Karaman , Mut (Mersin) üzerinden bir günlük yolculuktan sonra varabildiğimizi karşımızdakine inandıramıyorduk.  Hatta, Konya ilinde görev yaptığımız 1970’li yıllarda, Uğurlu köyünden bir arkadaş, köyünde muhtarlıkla ilgili resmi bir işi nedeniyle amirinden izin istemişti. Amir, “peki, yarın günlük izin kullan ve işlerini hallet, ertesi gün görevde ol “ demişti. Çünkü, Ereğli, Beyşehir, Seydişehir, Akşehir ve Kadınhanı dahil bir çok ilçeye mensup personel ilçelerine gitmek istediklerinde bir günlük izin kafi geliyordu.  

         Arkadaşımız amirine, Uğurlu köyündeki işini nasıl halledeceğini şöyle anlatmıştı. “ben yarın saat 09.00’da Ermenek otobüsüne bineceğim. Akşam hava karardığında Ermenek ilçesinde olacağım. Köyümden gelen jeep ve minübüsler köye erken dönmüş olacaklar, otelde veya bir yakınımın evinde kalacağım, ikinci gün sabah, arabalar gelecek, onların akşam üstü dönüşlerinde binip köye varacağım, üçüncü gün muhtarlıkla işimi halledeceğim, araçlar sabah gittiği için şehire gelemiyeceğim, dördüncü gün sabah erkenden araçlara binip Ermenek’e geleceğim, Konya’ya giden otobüse yetişip bineceğim ve akşama Konya’da olacağım, beşinci gün mesaiye gelebileceğim “ diyerek sözünü bitirmişt. Bunları şaşkınlıkla dinleyen amir ise “ bu sürede, keşke köyüne gideceğine Amerika’ya gidip gelseydin “ demişti. Bu olaydan sonra da, bir grup oluşturan biz Ermeneklileri gördüklerinde “ İllerinden İlçe ve köylerine  3 günde gidenler “ diye takılırlardı. 

         Ermenek ilçesinin Karaman’a bağlanmasından sonra, bize sorulduğunda,  “ Karaman ili Ermenek ilçesi, önceden Konya’ya bağlıydı “ gibi açıklamalar yapıyoruz. Karaman deyince, karşımızdakiler “ ha, Konya’nın Karaman “ deyiveriyor. Bizlerde uzatmamak için “ evet “ diyoruz . Bu seferde, Konya ili, Karaman ilçesinin Ermenek ilçesi gibi anlamsız bir durum ortaya çıkıyor. Bunların yanında, “Ermenek Mersin’e mi Bağlı? “ sorusu ile sıkca karşılaşıyoruz. Bu soruya “ hayır, önceden Konya’ya bağlıydı, şimdi Kararaman’a bağlandı, Cumhuriyetten önce bir ara Mersin ve Silifke sancaklarına bağlanmış “ diye cevaplamaya çalışıyoruz. 

         Ermenek ilçesinin Anamur il olduktan sonra buraya bağlanacağı söylemleri dahil olmak üzere, bağlı olduğumuz veya bağlanacağımız yerlere bir de Antalya’nın ilave edildiğini yukarıdaki haberde okuyunca “ pes “ demekten kendimi alamadım. Anladımki, bu karışıklıklar ancak Ermenek il olursa önlenebilecektir. 

         Gazetenin haberi, beni,  iki yönü ile  ilgilendirdi ve üzdü. Birincisi, İlçemizin bağlı olduğu yer konusundaki  bilgisizlik ve karışıklıkların artarak devam ettiği hususudur. Diğeri ise, şimdi öğreniyoruz ki, ülkemizde bilimsel mağaracılık 1955 yılında ilk defa Emenek’te başlamıştır. Maraspoli Mağarası bilim adamlarınca incelenmiş , fakat, bugüne kadar hiç bir değişiklik olmamış, aksine, Mağaranın esas girişi olan üst (kaya ininin içinden ) girişi 1964 yılında kapatılmıştır. Bu mağarayı 1963 yılı sonbaharında ellerimizde el feneri ve çıralarla yukarısındaki in içinden girerek gezmiş biri olarak iddia ediyorum ki,  mağara dünyanın en büyük ve gizemli mağarasıdır. Suların aktığı derin kaya kanalları mağara tabanının çok derinliklerinde olup, sadece su sesi duyulabilmektedir. Mağaranın ilk boşluğunun sonuna gelindiğinde bir aralıkla ikinci bir mağaraya giriliyor ve bu şekilde boşluklar sonsuza kadar devam edip gidiyordu. Fenerlerin pili bitecek veya çıralar yanıp tükenecek diye belli bir zaman sonra kendimizi telaşla dışarı atıyorduk. Bu gezi günlerinde, bir arkadaşımız mağara içindeki kanal boşluğuna düştü, akşam saatlerinde Cumma girişinden giren ekipler arkadaşı donmak üzereyken  son anda kurtardılar. Bu olaydan sonra, tehlike arz ettiği gerekcesiyle, mağaranın bu girişi, güvenlik önlemi almak yerine,  toprakla dolduruldu ve  bu doğa harikası oluşum sonsuza kadar gizlenmiş oldu. 

         Ülkemizdeki mağaracılık araştırması ilçemizden başlamış olmasına rağmen, bugüne kadar hiç bir ilerleme olmadığını okuduk ve yöremizin ihmal edilmişliğinin bir örneğini daha öğrenmiş olduk. Bölgemizdeki Maraspoli ve benzer mağaraların tekrar açılarak dünyaya tanıtılması, yörenin tanıtımı ve  turizmine katkılarının sağlanması dileğimizle, mutluluk ve sağlıklı günler. 
         Yazan-Derleyen : Av. Naci SÖZEN,      Ocak 2003 / ANKARA      

Bu haber 75 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Bu Mezar Kime Ait

Bu Mezar Kime Ait Kazancı Kasabamızın merkez Mezarlığında bulunan bu mezar taşındaki Osmanlıca yazı zor okunuyor "Merhum mevt" yazıy...

Mümüne Demircan vefat etti

Mümüne Demircan vefat etti Kasabamız Merkez Mahallesinden Mümüne Demircan (Polis Alinin eşi) 04.09.2022 günü Konya tedavi gördüğü hastanede ve...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

.TAŞELİ (ERMENEK ) YÖRESİNE UÇAK DÜŞTÜ – (2)27 Eylül 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi