Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
KAZA   ÖLÜMLERİ    KADER    OLMAMALI

KAZA ÖLÜMLERİ KADER OLMAMALI

Tarih 23 Ağustos 2022, 13:06 Editör Kazancı Haber

Kazaların önlenmesinde, evrensel kriterlere göre kazaların önlenmesi konusunda ülkeler 3 kategoride incelenir.

Modern toplumlar, taşıma, yol, tesis, inşaat veya depolarda olabilecek kazaları önceden öngörür, tahmin ve tespit eder ve önleyici tedbirleri baştan alır, Gelişmekte olan toplumlar, önceden öngöremediği kazaları acı şekilde yaşar ve tedbirlerini alarak gelecekte aynı kazaların yaşanmasını önler, Geri kalmış toplumlar ise kazaları öngöremez, hesaplayamaz, yaşar, gerekli tedbirleri alamaz ve aynı yerde aynı kazaları farklı yerlerde yaşamaya devam eder gider.

Genel istatistiklere göre kazalarda insan hatasının oranı% 80 olup, ortam veya malzeme hatası %15, tabii afetler % 5 olarak ifade edilir. Yıllarca kaza önleme (trafik, yangın, zehirlenme, silah kazaları, uçuş emniyet gibi) konularında tedbirleri almış, uygulamış, sonrasında dersini vermiş ve tedbirleri denetlemiş, NATO uçuş emniyet projelerinde görev almış, Avrupa Uçuş Kontrol ve Dünya Havacılık Teşkilatı çalışmalarına katılmış bir kişi olarak, ihtiyaç duyulması üzerine 2008 yılında Kaza Ölümleri Kader Olmamalı başlıklı bir derleme yayınlamıştım.

Bun yazının ana konularında biri Mut ilçesindeki bayiler kanalıyla Ermenek yöresine girmeye başlayan çapa makinası (pat-pat, çat-pat diyenlerde var) ile gelecek olan tehlikelere dikkat çekmekti. Nitekim gecen yıllar içinde amaçları dışında bir taşıma aracı olarak kullanılan bu makinalar her yıl yöremizde onlarca can almaya devam etmiş olup, sınırlayıcı tedbirler anca alınmaya başlanmıştır.

Uzmanların tespitlerinde zamanla yaşanan yangınlarda 5 TL değerindeki sigortanın tekniğine uygun olmaması nedeniyle fabrikaların, depoların veya araç garajlarının yandığı yer almaktadır.

Her zaman ve her yerde ÖNCE EMNİYET kuralı unutulmalı, emniyet ve güvenlik kimsenin şahsi kanaatine bırakılmamalıdır.

Evlerde bir günde akıl almayacak kadar emniyet ihlali veya zafiyeti yaşanmakta olduğu, banyoda düşmek, çaydanlık devrilmesi, elektrikli battaniye veya aletleri kullanmak, pencerelere ve balkonlara tehlikeli çıkmak, elektrik şebekesini su ile buluşturmak, zehirli temizlik malzemesi kullanmak, bozulmuş gıda kullanmak, radyasyon tehlikesine kayıtsız (çocukların cep telefonu, ve cihazlar kullanması) kalmak gibi haller sayılabilir.

Ülkemizde, bir yıl içinde meydana gelen kaza ve bu kazalarda canını kaybeden insan sayısı yönünden, dünya ülkeleri listesinin başında yer aldığımızı biliyoruz.

Bu olumsuz görüntüyü ve “ kader “ olarak algılanan ölümleri azaltmak için alınan önlemlere ve sarf edilen gayretlere rağmen, sanki inadına, liste liderliğini başkalarına bırakmak istemiyoruz. Yeni açıklanan resmi istatistiklere göre, son 10 yıl içinde kazalarda kaybettiğimiz insan sayısı 50 000, yaralanan insan sayısı ise bir milyon civarındadır. Gün geçmiyor ki, haber bültenleri, gazeteler ve internet siteleri, “katliam gibi kaza, ortalık kan gölüne döndü, trafik canavarı yine yollardaydı,

Azrail yollara pusu kurmuştu, felaket geliyorum dedi, gurbetçi aile feci kazada yok oldu, 6 genç ölüme sürdü, düğün eğlencesi felakete dönüştü” gibi başlıkları ve bu başlıklar altında yer alan hazin hayat hikayelerini okumayalım.

Bölgemizden iç açıcı ve sevindirici haberler almak umuduyla siteleri tıkladığımızda, araç kazaları (taksi, kamyon, traktör, iş makinesi, biçer döver gibi), sobadan zehirlenmeler, damdan ve ağaçtan düşmeler, elektrik çarpması, suda boğulma, soğuktan donma, maden ocağı kazaları ve silah kazaları dahil çeşitli kazada bir çok vatandaşımız hayatını kaybetmektedir.

Bu kazalarda, Kazancılılar da çok kayıp verdiklerinden, ölümlü kazaların çoğunun meydana geldiği Boğa Tepesi mevkisi hakkında yazılar yazılmış ve ağıtlar söylenmişti.

Bizim yöremiz veya halkımızda mevcut olan genel inanış, kazaların ve kaza ölümlerinin bir “ KADER” olduğu yönündedir. Başka ülkelerin (Hollanda-Lahey) başkentlerinde, bir yıl içinde 15-20 civarında trafik kazası meydana geldiği, bu kazalardan ikisinde ölümcül yaralanma olduğu ve etkili ilkyardımla ölümlerin önlendiği gerçekleri dikkate alındığında ve de başkentimiz Ankara’da bir yıl içinde yüzlerce insanımızı feci kazalarda kaybettiğimiz dikkate alınırsa, kaza ölümlerinin kader olamayacağı konusunda bir kanaate sahip olabiliriz.

Kazaların ana sebepleri arasında % 80 oranı ile insan hatalarının geldiğini unutmayalım. Bu konuları kapsayan geniş derlememizi bu yazıya eklemeyi düşünüyoruz. Bir kaç kişinin bile okuma fırsatı bulması ve bilgilenmesi sonucu hareketlerinde bu bilgileri dikkate alması bizim için kazanç sayılır.

Yerel gazeteleri ve haber sitelerini ziyaret ettiğimizde, yöremize ait kaza haberleri, can kayıpları, yaralanma konularına ait haberleri okumak istemediğimizi, ayrıca, “KAZA ÖLÜMLERİNİN BİR KADER OLMADIĞI” gerçeğinin tekrar belirtiyoruz. Kazasız ve kayıpsız günler dileğiyle...
Naci SÖZEN

Bu haber 73 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Bu Mezar Kime Ait

Bu Mezar Kime Ait Kazancı Kasabamızın merkez Mezarlığında bulunan bu mezar taşındaki Osmanlıca yazı zor okunuyor "Merhum mevt" yazıy...

Mümüne Demircan vefat etti

Mümüne Demircan vefat etti Kasabamız Merkez Mahallesinden Mümüne Demircan (Polis Alinin eşi) 04.09.2022 günü Konya tedavi gördüğü hastanede ve...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

.TAŞELİ (ERMENEK ) YÖRESİNE UÇAK DÜŞTÜ – (2)27 Eylül 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi