Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Hedefimiz Akdeniz mi İç Anadolu mu?

Hedefimiz Akdeniz mi İç Anadolu mu?

Tarih 02 Temmuz 2022, 15:33 Editör Hasan Köksoy

Kamuoyundan edindiğimiz bilgilere göre ülkemizin il sayısı arttırılacak ve bu iller arasında il olmaya aday Kazancı ya en yakın Antalya'nın Alanya ilçesi de bulunuyor.
Bir ilçenin il olabilmesi için en büyük kriterlerden biri de TÜİK verileri üzerinden bağlı olduğu ilin merkez ilçesine uzaklığı, nüfus büyüklüğü, sosyo-ekonomik koşulları gibi kriterler baz alınıyor.

Bu durumda il olabilecek 25 ilçe arasında Kazancı Beldemize en yakın aday İl merkezi Alanya ilçesi gibi duruyor.

Alanya-Kazancı arası Anamur üzerinden yaklaşık 200 km mesafe, şu anda ilimiz Karaman ile Kazancı arası mesafe yaklaşık 230 km dir.

Alanyanın İl olması durumunda Gazipaşa ilçesi de büyük bir ihtimal ile Alanya ya bağlanacaktır.

Bilindiği üzere Gazipaşa-Kazancı arası yapılması planlanan bir yol projesi var, bu yol gerçekleştiği takdirde Kazancı-Gazipaşa arası 85 km olacak.

Gazipaşa-Alanya arası 40 km olduğuna göre bu yol tamamlanırsa Kazancı-Alanya arası 125 km gibi bir mesafe olacaktır. Böylece Kazancıdan Anamur gider gibi Gazipaşa ya direkt gidilecektir. Gazipaşa da havalimanı ve Akdeniz otobanına hemen bağlanmak kazancı için iyi tercih gibi gözüküyor.

Her ne kadar Kazancı ve karşıyaka lı köyleri kullanmasada, şu anda Alanya-Sarıveliler-Ermenek arası kuş yuvası denilen zor bir güzergah olan 163 km uzunluğunda ve halen aktif olarak kullanılan bir karayolu güzergahı da var.

Bir yerleşim yerinde elbette karayolu ulaşımından ziyade ekonomik sebepler sosyal kültürel ve tarihi bağlar da önemli...

Ben şahsen tarihi açıdan Karamanoğulları coğrafyasında olmaktan ve bir zamanlar ilçemizin de Karamanoğlu Beyliği'ne başkentlik yapmış olmasından dolayı gurur duyuyorum.

Fakat maalesef coğrafya insanın kaderidir, ekonomik sebeplerden dolayı bir çok Kazancılının, Anamur, Gazipaşa, Alanya, Manavgat ve Antalya taraflarında Turizm sektöründe ve başka iş kollarında çalıştıklarını biliyoruz

Yani demem o ki emekli olsak dahi, Anamur ve Alanya taraflarına gidip yerleşiyoruz. Bir memur emeklisinin gidipde Karaman'a zaruri şartlar hariç keyfi olarak yerleştiğini pek görmedim, genellikle Anamur-Antalya sahil kesimlerine yerleşiyoruz. Alanya'ya bağlanmanın avantajlarıyla ilgili birçok sebep daha sayabiliriz

Özetle yeni il olacak Alanya, Kazancı açısından bir fırsat mı yoksa bir tercihimi? Yani ilk hedef Akdeniz mi, yoksa İç Anadolu mu?

Kararı ya siyasiler verecek, yada siz vereceksiniz, Şayet Hedefimiz Akdeniz ise şimdiden gerek belediyelerle, gerek siyasetcilerle ve STK ile kamuoyu oluşturup, gündem yaratarak mücadeleye başlamalıyız.

Şimdiden isterseniz bir anketle başlayabiliriz, sitemizin sağ üst köşesindeki anketimize katılın hedefinizi belirleyin.
Hayırlısı olsun, Kazanan Kazancımız olsun...

Bu haber 213 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Bu Mezar Kime Ait

Bu Mezar Kime Ait Kazancı Kasabamızın merkez Mezarlığında bulunan bu mezar taşındaki Osmanlıca yazı zor okunuyor "Merhum mevt" yazıy...

Mümüne Demircan vefat etti

Mümüne Demircan vefat etti Kasabamız Merkez Mahallesinden Mümüne Demircan (Polis Alinin eşi) 04.09.2022 günü Konya tedavi gördüğü hastanede ve...

ANKET

Alanya İl olursa Kazancı bağlansın mı
Tüm Anketler

.TAŞELİ (ERMENEK ) YÖRESİNE UÇAK DÜŞTÜ – (2)27 Eylül 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi