Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
BU  GÜN  23  NİSAN,  NASIL  SEVİNMEZ  İNSAN

BU GÜN 23 NİSAN, NASIL SEVİNMEZ İNSAN

Tarih 23 Nisan 2022, 02:16 Editör Naci Sözen

Daha yolun başında hazırlanan 20 Ocak 1921 tarihli Anayasamızda “ egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu “ ilan edilmişti

BU GÜN 23 NİSAN, NASIL SEVİNMEZ İNSAN

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılış günü olan 23 Nisan 1920 gününün 102. yıl dönümü olarak, özellikle, Ulusal Egemenliğimizin kazanılması ve korunması yönünde çok önemli olan bu günü, yani, 23 Nisan 2022 gününü, Milli Egemenliğimizin simgesi olarak saygı ile anıyoruz ve milletçe kutlamakta olduğumuz 23 Nisan Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramının, her yıl artan bir coşku ile sonsuza kadar kutlanmaya devam edilmesini diliyor, tüm çocukların ve herkesin bu yüce bayramını gönülden kutluyoruz.

Bizim çocukluğumuzda, bayram günlerinde “Bu gün 23 Nisan, Neşe doluyor insan” sesleri yükselirdi. Bu günlerde ise “Bu gün 23 Nisan, hüzün doluyor insan” manşetleri atılmaktadır.

23 Nisan günleri, Kurtuluş Savaşımızın temeli olması, Milli Egemenlik ve Bağımsızlık gününü hatırlatması, Vatan, Millet, Devlet ve Bayrak gibi kutsal sayılan değerlerimize olan sevgimizin pekiştirilmesi yönlerinden bizler için çok önemli bir gündür. Kurtuluş Savaşı sürecinde, Ulu Önder Atatürk’ün demeç ve söylemlerinin iki temel (dinamik) noktasının “ Tam Bağımsızlık ve Millet Egemenliği “ olduğunu biliyoruz.

Yurdumuzun tüm bölgelerini temsilen Ankara yollarına düşen Meclis üyesi bu fedakar insanlardan 115 kişinin katılımı ile meclisin ilk toplantısı 23 Nisan 1920 günü yapılmış, mebus sayısı sonradan gelenlerle 338 kişiye ulaşmıştır. Kurucu Meclis niteliğinde olan bu meclisin üyeleri, işgalci düşmanlar, iç isyanlar ve diğer zorluklar karşısında, içerisinden çıkardığı Hükümet, Başkomutan ve Başkanlarla birlikte, vatan ve milletin kurtuluşu için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamışlardır.

ATATÜRK diyor ki ; “Biz Türkler bütün tarihimi,z boyunca hürriyet ve istikâle timsal olmuş bir milletiz. Ne mutlu Türküm diyene!” (Mustafa Kemal, Bkz. Meydan Larousse, Cild 19 s. 471) (1)

Bu haber 119 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Kırsal Kalkınma Destekleri Dağıtıldı.

Kırsal Kalkınma Destekleri Dağıtıldı. KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ KAPSAMINDA MAKİNE EKİPMAN DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ. Karaman ilimizde 2022 yılı içeri...

Yukarı Mahallemize parke taşı döşeniyor

Yukarı Mahallemize parke taşı döşeniyor Kazancı Belediyesi Yukarı Mahallemizde çalışmalarına başladı.

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLU OLSUN16 Mayıs 2022

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi