Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ATATÜRK

ATATÜRK

Tarih 09 Kasım 2021, 23:39 Editör Naci Sözen

ATATÜRK’Ü 83. VEFAT YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09.05’te, İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu

Kurtuluş Savaşı Başkomutanı, Vatanımızın kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı, çağdaş medeniyetlerin üzerine çıkma ülküsünün öncüsü, eşiz bir lider ve Komutan, çağdaş bir devlet adamı, barışsever, milliyetçi, dil, tarih ve kültür ile yaşamda akıl ve ilmin ışığını işaret eden, diplomat, siyasetçi, araştırmacı, hatip ve düşünce adamı, insanımızı ümmet olgusundan ulus gerçeğine taşımış, onurlu ve eşit yurttaşlar olmamızı sağlamış olan Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, 10 Kasım 2021 günü, 83. ölüm yıldönümünde, sevgi, saygı ve özlemle, sonsuz rahmet ve şükran duygularımızla anıyoruz.

Atatürkçülük, özünde, insanlık, vatandaşlık, bağımsızlık, ulusal egemenlik, özgürlük, çağdaşlık, uygarlık, barış, dostluk, bilimsellik, eşitlik, hukuksallık, çalışkanlık, atiklik, ahlaklılık, sevgi, saygı, güven, sorumluluk, yurttaşlık, milliyetçilik, cumhuriyetçilik, halkçılık, devrimcilik, devletçilik, yapıcılık, üretim, gelişim ve gençlik kavramlarını bir ve bütün olarak içinde taşır. ATATÜRK diyor ki: “Arkadaşlar, gidip; Toros dağlarına bakınız. Eğer orada tek bir yürük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, iyi biliniz ki, bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet bizi asla yenemez.

Ulu Önder ATATÜRK’ün büyüklüğünü, Çanakkale’de can veren Anzak askerlerinin annelerine yazdığı mektupta “yavrularınız bizim yavrularımızla yan yana yatmaktadırlar. Onlar artık bizim de yavrularımızdır. Gönlünüzü ferah tutun” cümlelerine yer vererek göstermiş, bu mektubu okuyan Anzak anneleri o kadar duygulanmışlar ki cevabi mektuplarında “ biz de size ATAM demek istiyoruz “ diye yazmışlardır.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin ilanı ve devamındaki yapılan yenilikleri NUTUK adıyla andığımız eserinde el yazısıyla Milletine, neleri, neden, ne zaman, nasıl ve kiminle yaptığını, 1919 yılından 1927 yılına kadar kendisi ve silah arkadaşlarının mücadelesini, belgeleriyle birlikte 6 gün süreyle, 15-20 Ekim 1927 günlerinde anlatarak, adeta Milletine “yaptıklarının hesabın vermiştir” diyebiliriz. ATATÜRK bu eseri NUTUK ile sadece geçmişi anlatmamış, aynı zamanda, geleceğe ışık tutmuş, bilimi, çağdaşlığı ve muhtelif MİLLİ hedefleri işaret etmiştir.

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, tekrar, sevgi, saygı ve özlemle, sonsuz rahmetle, şükran ve minnet duygularımızla anıyoruz. Derleyen : Av. Naci SÖZEN

, 10 Kasım 2021,

Bu haber 148 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

GELENEKSEL SAYA OYUNUMUZ

GELENEKSEL SAYA OYUNUMUZ Sarı ineğiniz tosun buzalasın inşallah Arpanız buğdayınız çift kelle olsun inşallah

Saya Oynadık

Saya Oynadık Saya, saya sallı beye Dört ayağı nallı deve Saya geldi gördün mü Selam verdim aldın mı Kasabamızda Bu yıl yin...

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

CUMHURİYET ŞEHİDİ ÖĞRETMEN ASTEĞMEN KUBİLAY ANILIYOR24 Aralık 2021

© 1999 - 2022 Kazancı Haber Sitesindeki yazı, içerik ve fotoğraflar izinsiz asla kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi