Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ASABİYET VE KÜLTÜR

ASABİYET VE KÜLTÜR

Tarih 04 Mart 2020, 22:44 Editör Yılmaz Orta

Asabiyeti ; İnsanları diri tutan, rahatından feragat eden, yalnız başına dağ başında, ormanda veya çölde ayakta kalabilme özelliğine sahip insan olarak açıklar Sosyoloji ilminin kurucusu olarak bütün dünyanın tanıdığı ama bizim bir türlü anlayamadığımız İbn Haldun “ Mukaddime” isimli eserinde.

ASABİYET VE KÜLTÜR

Sevgili Kazancılı Hemşehrilerim;

Yazılan her yazı okunacak diye bir şey yok. Okunan her yazı da kesin doğrudur deyip onunla hareket etmekte doğru değildir. Burada amaç okumanın, araştırmanın insanlara ve toplumlara sağlayacağı faydayı belirtmektir. Şimdi kendi aramızda birbirimize kızdığımızda, darıldığımızda söylediğimiz bir şey vardır. “ Benim asabımı bozma “  deriz. Ama bununla ne demek istediğimizi kendimiz anlamadığımız gibi karşımıza da anlatamayız. Peki nedir bu asabiyet?

Asabiyeti ; İnsanları diri tutan, rahatından feragat eden, yalnız başına dağ başında, ormanda veya çölde ayakta kalabilme özelliğine sahip insan  olarak açıklar Sosyoloji ilminin kurucusu olarak bütün dünyanın tanıdığı ama bizim bir  türlü anlayamadığımız İbn Haldun “ Mukaddime” isimli eserinde.

Mensubu olmaktan onur duyduğumuz Yüce Türk Milletinin her ferdinde bu asabiyet özelliği damarlarındaki kanda, genlerinde mevcuttur. Onun için her Türk genci asker olarak doğar. Evde anası, babası, okulda öğretmeni, hocası, kışlada komutanı ona bu özellikleri bir bir anlatır. Kazır kalbine Türk evladı yaşamanın amacının ne olduğunu hiç çıkmacasına. Şaka değildir onun sözleri Anasına, babasına askere giderken hakkınızı helal edin belki gelemem ben şehit olmak için gidiyorum derken.

İşte bu asabiyetten dolayı Mehmetçik her zaman yirmi yaşındadır. Her zaman gençtir o. Yıllar su gibi akıp gitse de. Yıllarını devletinin ayakta durması, Vatanının semalarında  bayrağının dalgalanması için harcar. Mukaddesatına el uzattırmaz bir an olsun. Dostlarına karşı çok yufka yürekli olup her şeyini paylaşan, ekmeğini bölüp beraber yiyen Mehmetçik, Vatanının bir karışını bile böldürmemek, parçalatmamak için panter kesilir düşmanına karşı. O uğurda en kutsal hakkı olan yaşama hakkından feragat eder düşünmeden bir an. Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum der. Bu asabiyettir bu Vatanın devamlılığını sağlayan. Bu gün sınırlarımızın ötesinde ülke düşmanlarını durduran bu asabiyettir.

Pekala bizim bu özelliğimizden vaz geçirmeye çalışanlar ne yaparlar? 

Öncelikle bizi rahata alıştırmak isterler.  M.Ö 214 yılında Büyük Hun Devleti'nin başına geçen Mete Han, Çin İmparatorluğu ile yaptığı savaşlar sonunda, bu devleti yıllık vergiye bağladı. Ama sonradan onlara inanan bu devletin idarecileri bu imparatorluğun yıkılmasına sebep oldular. Bu ve buna benzer örnekler bitmez.

Ne işimiz var sınırımızın dışında,

Niye savaşıyoruz oralarda,

Yazık değil mi bu şehitlere,

Kimin için şehit veriyoruz oralarda,

Adamlar kendileri kaçtı geldi memleketimize, biz orada başkası için savaşıyoruz,

Yazık değil mi onun Anasına, babasına,

Niçin sizin çocuklarınız oraya gitmiyor da garibanın çocukları orada  diyerek oturdukları yerden ahkam keserler.

Şehit olmak herkese nasip olmaz. Yıllar yılı hep arzu ettim ve yine de şu an bu arzum devam ediyor. Her şehit haberi duyduğumda keşke o ben olsaydım derim. Çünkü Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış insandır. Bu arada Şehitlerimizi minnet ve rahmet anıyor, gazilerimize de hürmetle selamlarımı gönderiyorum.  İşte onların asabiyetleri sebebi ile ayaktayız. Onlar sebebi ile kültürümüzü gelecek kuşaklarımıza aktarabiliyoruz. Onlar sebebi ile birlikte Türkiyeyiz , Birlikte Kazancılıyız.

Sevgiyle kalın.

 

Yılmaz ORTA

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

Arkeoloji Bölümü

Bu haber 3346 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tarih ve Kültürümüz

Kazancılıların Sahip Olduğu LAKAPLAR Listesi

Kazancılıların  Sahip Olduğu  LAKAPLAR  Listesi Bazı kişilerin renkli kişiliklerinden olacak, birden fazla lakaba sahiptirler.

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ

SINIRLARIMIZIN KARANLIK DÖNEMİ Görüldüğü gibi sınırlarımızın da yakın tarihte çizilmiş olması bölgeye sonradan geldiğimiz tezini doğrular nitelikt...

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN30 Ağustos 2021

© 1999 - 2021 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi