Kazancı Beldesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORUM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
23 Nisan  Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Tarih 23 Nisan 2021, 14:01 Editör Kazancı Haber

Milli Egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılış günü olan 23 Nisan 1920 gününün 101. yıl dönümünü “23 Nisan Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramı” olarak coşkuyla, özlemle ve gururla kutluyoruz. Tüm çocukların ve Milletimizin bu yüce bayramını gönülden kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşı (Milli Mücadele) gerçeği, Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bu savaşı kazanan şehitler, gaziler ve tüm vatandaşlar için, bir zaferden öteye, bir VAR OLMA veya YOK OLMAMA mücadelesi niteliği taşımaktaydı. İşte, 23 Nisan 1920 günü açılan bu ilk meclis Milli Mücadeleyi yöneten meclistir.

Yurdumuzun tüm bölgelerini temsilen Ankara yollarına düşen Meclis üyesi bu fedakar insanlardan 115 kişinin katılımı ile meclisin ilk toplantısı 23 Nisan 1920 günü yapılmış, mebus sayısı sonradan gelenlerle 338 kişiye ulaşmıştır. Kurucu Meclis niteliğinde olan bu meclisin üyeleri, işgalci düşmanlar, iç isyanlar ve diğer zorluklar karşısında, içerisinden çıkardığı hükümet, Başkomutan ve Başkanlarla birlikte, vatan ve milletin kurtuluşu için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamışlardır.

Ermenek hizmet öncülerinden merhum Hulusi Bey (GÖKSU) 1. Dönem TBMM Milletvekili, olarak ilk mecliste yerini alır. Bu meclis ki, düşmanın dört bir yandan yurdumuzu işgal ve yağmaya başladığı sırada toplanmış ve Kurtuluş Savaşını yöneterek zafere ulaştırmıştır. Merhum Hulusi GÖKSU, 1873 yılında Ermenek’te doğmuş, iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış, 1920 yılında Konya Milletvekili (Mebusu) olarak Ankara’daki tarihi mecliste görev almıştır.

Yıllar sonra öğreniyoruz ki ilk mecliste Ermenekli 2 vekil yer almıştır. Ermenekli GÜR ailesinin temsilcisi olan merhum Tevfik Sırrı GÜR başka bir ilin temsilcisi olarak TBMM’ne katılmıştır. Sonradan meclis üyelerinin kamu görevlerinden istifa etmeleri, veya vekilliği bırakıp kamu görevine devam etmeleri kuralı yürürlüğe girince kamu görevini seçmiş ve Mersin’e vali olarak atanmıştır. Mersin’de o kadar yararlı görev yapmış satadyum dahil bir çok tesise Tevfik Sırrı GÜR ismi verilmiştir

Türk Vatanı’nın bölünmezliği, Devletimizin varlığı, Milletimizin birliği ve bağımsızlığımızın korunması için emek harcayanları, çaba gösterenleri, bu uğurda şehit olanları, gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, hepsi için “KAHRAMANLAR “ diye sesleniyoruz.

ATATÜRK diyor ki ; “Biz Türkler bütün tarihimi,z boyunca hürriyet ve istikâle timsal olmuş bir milletiz. Ne mutlu Türküm diyene!” (Mustafa Kemal, Bkz. Meydan Larousse, Cild 19 s. 471) (1)

Yazan / Derleyen:
Av. Naci SÖZEN, 23 Nisan 2021 /ANKARA
Kazancı Haber

Bu haber 158 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Memleket Haberleri

Tarihi Körkuyu Çeşmesi

Tarihi Körkuyu Çeşmesi Belediyemiz tarafından yapılan "Körkuyu Mesire ve Festival Alanı" çevre düzenleme işleri tüm hızıyla devam ediyor.

Körkuyu Mesire ve Festival Alanında Sona Gelindi.

Körkuyu Mesire ve Festival Alanında Sona Gelindi. Kazancı Belediyemiz tarafından yapılan "Körkuyu Mesire ve Festival Alanı" çevre düzenleme işleri tüm hızıyla devam ...

ANKET

Belediye Başkanının Çalışmalarını Beğeniyoırmusunuz.
Tüm Anketler

Yayla Çeşmelerimiz Canlandı23 Haziran 2021

© 1999 - 2021 Sitedeki isimler, içerik ve fotoğraflar izinsiz kullanılmaz. Haber ve yorumlar sahiplerine ait olup, sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi